Контакт

Македонија

Традицијата на хуманоста продолжува: Владимир Мирковски типуваше, а Mozzart донираше средства за лекување на малиот Љупчe Георгиев  

Објавено пред

Да бидеме хумани и да помагаме кога и каде е потребно – ова е мотото од кое тргнуваат сите активности на компанијата Mozzart.

dobivaj vesti na viber

„Хуманитарен тикет“ е една од препознатливите акции преку кои лидерот во приредувањето на игрите на среќа ги здружува силите со познатите за да обезбеди средства за помош на оние на кои им е најпотребно.

Овојпат среќaта го послужи кошаркарскиот тренер и основач на Академијата ИБА, Владимир Мирковски, а добитната сума ја пренасочи на лекување на четиригодишниот Љупче Герогиев од Кочани, кој боледува од кифосколиоза.

„Секогаш ни е драго кога нашата помош ќе стигне на вистинската адреса. „Хуманитарен тикет за викенд“ е една од редовните акции на Mozzart преку која помогнавме на голем број здруженија и поединци. Благодарност до Владимир Мирковски за учеството, а ние ќе продолжиме да се обложуваме на хуманоста секој викенд“, изјави Ивана Стефановска Крстевска од компанијата Mozzart.

Преку акцијата „Хуманитарен тикет за викенд“ досега бројни личности од светот на спортот, културата и другите области се менуваа во улога на хумани обложувачи.

Фудбалерот Горан Пандев, најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски Иџе, ракометарот Филип Кузмановски и водителот Марко Новевски се само дел од познатите личности кои со помош на лидерот во приредување игрите на среќа типуваа во хуманитарни цели.

Од Хуманитарниот тикет за викенд до сега се собрани речиси 650.000 денари кои компанијата Mozzart ги донираше во добротворни цели.

Пораката е јасна – кога се игра за хуманост, победата во Mozzart е загарантирана!

ПР Текст

 

 

 

Македонија

Агенцијата за Енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

Објавено пред

Дарио Николовски досегашниот директор на Агенцијата за енерветика формално ги предаде надлежностите на Сања Божиновска министерката за енергетика, рударство и минерални суровини.

dobivaj vesti na viber

Со овој чин, Агенцијата и нејзиниот управен одбор престанува со работа, односно се укинува, а вработените по сила на закон ќе бидат преземени од ресорното министерство.

Согласно Законот за организација на органите на државната управа и законот за енергетика, Агенцијата за енергетика и целиот нејзин движен и недвижен имот, се преземени од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Тендер министерот Филипче заедно со Заев стана милијардер

Објавено пред

„Филипче очигледно не знае кај се наоѓа збунет е заради парите и луксузот во кој живее збогатен на сметка на граѓаните посебно на тие за кого сега наводно загрижено констатира дека немало платите да им се зголемат, па да го потсетиме:

dobivaj vesti na viber

Наследивме банкротирана држава, сиромаштија, празна ограбена каса.

Да го потсетиме Филипче да не заборавил случајно опиен од богатството кое го дели со Заев како тој работел и кој е епилогот од неговото мешетарење и лоповлук.

Мртви во модуларната заради што до ден денес не одговарал. Го заштити Зоран Заев како што го заштити и Кочо Анѓушев;

Мртви од погрешно справување со ковид;

Мртви заради пљачката која ја овозможуваше на Онкологија;

Хаос во здравството и задолжени клиники;

Инфлација највисока во Европа;

На врв сме во Европа по корупција заради него и неговиот духовен татко Зоран Заев со кого заедно си купуваат исти коли, исти вили, исти часовници.

Уште малце од што е заљубен во Заев сака да се прекрсти во Зоран Филипче.

Статусот на ФБ му го пишувало некое дете кое формално е вработено во Мамас, надзор му прави синчето на Ѓорги Спасов за некоја сума на пари, пошто тие што ги земал од Град Скопје не му се доволни очигледно, а тој, се сонча на некое монденско место кое сите што ги наброја за кои наводно се секира може да го гледаат само на интернет. Затоа го повикуваме нека не глуми наводна грижа туку да каже како заедно со Зоран Заев станаа милијардери и како е можно да нема грижа на совест за сите кои заради неговата лакомост ги загубија животите.

Тендерхирургот на Заев мора да одговара. Лидерското место во СДС не смее да е негова закрила и обвинителството кое се уште е во скутот на Заев и ДУИ, мора да поведе постапки за сите малверзации кои овој доктор за криминал неврохирург на кланот Заеви ги направил“.

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ

Прикажи повеќе...

Македонија

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Објавено пред

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на онколошките пациенти. Министерот за здравство Арбен Таравари, денес, по посетата на болницата рече дека ќе им требаат најмалку три месеци за да ги направат сите потребни контроли и да утврдат што недостасува и каде треба да се инвестира. За тоа најави дека ќе ангажираат специјалисти.

dobivaj vesti na viber

Не би кажал дека за помалку од шест месеци би можеле да го ставиме во функција акцелераторот. Отсега не промовираме однапред. Пет – шест пати се дојдени различни министри и промовирале дека акцелераторот почнува да се користи. Искрено состојбата таму изгледа добра, кај што е поставен акцелераторот, Ние ќе дојдеме да го промовираме откако ќе бидат зрачени двајца или тројца први пациенти. Тогаш ќе дојдеме, но дајте ни рок од шест месеци да ги направиме сите потребни подготовки за да може да функционира“, рече министерот Таравари.

Димитар Ковачевски заедно со Беким Сали покрај акцелераторот го прослави Денот на независноста во 2022 година и најави дека акцелераторот ќе биде пуштен во употреба до крајот на годината

Акцелераторот го набави поранешниот министер Никола Тодоров во 2015 година за 1,9 милион евра. Во 2016 беше ставен камен – темелник на бункерот за него, а во 2019 година тогашниот министер Венко Филипче се сликаше со акцелераторот за да покаже дека финишира неговото инсталирање, но апаратот никако да биде ставен во функција.

Во 2019 година тогашниот министер Венко Филипче се сликаше со акцелераторот за да покаже дека финишира неговото инсталирање

Пациентите, тргнувајќи од Филипче, слушаа изговори зошто апаратот не е во функција и лажни рокови за негово пуштање во употреба. Покрај апаратот се сликаа и премиери. Последен беше Димитар Ковачевски кој заедно со поранешниот министер Беким Сали покрај акцелераторот го прослави Денот на независноста во 2022 година и најави дека ќе биде пуштен во употреба до крајот на годината. И следната година Ковачевски како премиер Денот на независноста го славеше во истата болница, но со друг министер – Фатмир Меџити и промовираа друга модерна опрема. Меџити пред крајот на мандатот кажа дека ја потпишал потребната документација за акцелераторот, но тој остана непуштен во употреба.

Според најавите на актуелниот министер, Таравари, акцелераторот ќе може да биде пуштен во употреба најрано следната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија2 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија4 часа

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија4 часа

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија6 часа

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет7 часа

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет7 часа

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија8 часа

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија9 часа

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет9 часа

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет9 часа

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...

Свет18 часа

Камала Харис во првата изјава по повлекувањето на Бајден вели дека „ќе ја заработи и ќе ја освои“ демократската номинација

Потпретседателката Камала Харис вети дека ќе ги обедини демократите откога Џо Бајден се повлече и ја одобри да биде стандарден...

Македонија19 часа

(Видео) ЦУК објави видео од пустошот од пожарот над Криволак: Економската штета е ниска, еколошката е голема, вели Ангелов

Повеќе од 10 пожари остануваат активни и вечерва, но ниту едно населено место не е загрозено, извести директорот на Центарот...

Свет21 час

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане...

Македонија21 час

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат...

Економија22 часа

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група...

Економија22 часа

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ23 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...