Контакт

Македонија

Умерено облачно време со температура до 23 степени

Објавено пред

Денеска, во утринските часови сè уште локално ќе има зголемена облачност, но преку денот облачноста ќе се намалува, информира УХМР.

Во попладневните часови ќе преовладува малку до умерено облачно време со умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 12, а дневната од 18 до 23 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен ветер од југоисточен правец. Температурата од 8 до 23 степени.

Македонија

(Видео) Заев: Со поднесените амандмани, од ДУИ ни даваат сериозна причина за размислување

Објавено пред

Неколку илјади поднесени амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена на Изборниот законик, испраќаат нечесна и недржавничка порака, рече премиерот Зоран Заев во изјава за медиуми која ја даде по означувањето на стартот за проширувањето на скопскиот булевар „Никола Карев“.

Во врска со поднесените неколку илјади амандмани на измените на Изборниот законик за формирање една изборна единица, Заев истакна дека од ваквите измени најмногу ќе изгубат големите партии, како СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но ќе добие државата.

„Ќе добијат сите партии, и со етнички предзнак и помалите партии, ќе добие демократијата. Поднесените 9.000 амандмани значат блокирање на овој процес и страв дека ќе има оформено мнозинство во Собранието да се донесе новиот изборен модел“, кажа премиерот.

За поднесените 5.000 амандмани од владиниот коалициски партнер ДУИ по однос на изборните промени, Заев рече дека тоа е сериозна причина за размислувања што ќе ги отвори СДСМ.

Прашан дали е можна нова коалиција, Заев само повтори дека ќе има сериозни размислувања.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците: ДУИ со 5.000 причини за нејзините неуспеси

Објавено пред

Неконзистентноста и нестабилноста на ДУИ прави нејзините ставови да бидат определени како што дува ветерот за лични интереси, тоа е евидентно, дури и во нејзините ставови за измените на Изборниот законик, велат од Алијансата за Албанците.

Според нив, поднесените 5.000 амандмани од страна на ДУИ се 5.000 причини за блокирање на парламентарната расправа за измените на Изборниот законик.

„Од друга страна, приближувањето на ставовите и кодоставувањето на амандманите со ВМРО-ДПМНЕ е јасен показател за нивните идни соработки за блокирање на процесите, што прават разлика за целокупното добро, но секако на нивна штета! Алијансата за Албанците стои силно зад нејзиното барање за отворени листи како приоритет за изменување и дополнување на Изборниот законик, а заради потранспарентна одговорност пред гласачите, потребни ни се 8 изборни единици, што исто така значи и зајакнување на албанскиот глас! Ние како Алијанса сметаме дека измените во Изборниот законик се неопходни за предвремените парламентарни избори со цел да се зголеми бројот на пратеници што ќе го претставуваат гласот на Албанците во Собранието“, велат од Алијансата преку соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Менување изборен модел четири месеци пред избори е доказ како Заев шарлатански ја води државата

Објавено пред

Менување на изборниот модел на речиси неполни 2-3 недели пред избирање, односно составување техничка влада, која треба да ги спроведе изборите, од друга страна, на три, односно неполни четири месеци пред одржување на парламентарните избори, притоа без консензус на најголемите политички субјекти, уште еднаш само го покажува вистинското лице на Заев и на СДСМ во однос на тоа како шарлатански и хазардерски ја водат оваа држава, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Тој рече дека неговата партија поднела 600, а не илјада амандмани за Изборниот законик. Јанушев обвини дека власта сака да манипулира со помалите политички партии и дека од поднесените околу 6.000 амандмани од ДУИ се гледа дека, како што рече, всушност и внатре во коалицијата не се сите работи онакви какви што се претставуваат пред јавноста.

„И самите препораки од ОБСЕ, односно од сите оние што се надлежни да даваат забелешки и кои учествуваат и ги надгледуваат изборните процеси, кажуваат дека измена од ваков тип, каде што станува збор за измена на изборниот модел, не препорачуваат да се направи најмалку една година  пред одржувањето на изборите. ВМРО-ДПМНЕ како и досега, а во интерес на граѓаните на Република Македонија, не ја затвора вратата, апсолутно сме отворени да седнеме со сите релевантни политички субјекти да разговараме и да најдеме начин во која насока треба да се движат овие измени по завршување на изборите на 12 април. Сега во овој момент сметаме дека е тотално надвор од сите логични норми, надвор од сите пракси што ги имаме во целиот модерен и развиен свет, да седиме и сега тоа да го правиме“, вели Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ41 минута

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправиле во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија3 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија5 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија5 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија6 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет7 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет8 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет8 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија19 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет19 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет20 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа20 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет21 час

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт21 час

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија1 ден

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 ден

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Досие