Контакт

Македонија

Фатон Ахмети поднесе оставка од директорската функција во Фондот за здравствено осигурување

Објавено пред

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Фатон Ахмети, на социјалните мрежи објави дека поднесува оставка од функцијата генерален директор на ФЗО.

dobivaj vesti na viber

„Секоја задача има свој почеток и крај. Денеска ве известувам дека поднесов оставка од функцијата генерален директор на Фондот за здравствено осигурување“, напиша Фатон Ахмети на својот фејсбук профил.

Тој додаде дека ќе се фокусира на партиските обврски, со максимална посветеност во, како што вели, остварувањето на визијата на Али Ахмети.

Македонија

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Обединетата Македонска Дијаспора

Објавено пред

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска, во Вила Билјана во Охрид, ги прими Мето Колоски и Гордан Јорданов од Обединетата Македонска Дијаспора.

dobivaj vesti na viber

На средбата, претседателката беше информирана за тековните проекти и планирани активности на ОМД и беа разменети мислења за Националната стратегија за соработка со дијаспората, за актуелните политички состојби во САД и Европа, како и за промените во демографијата на дијаспората.

Потенцирајќи дека ОМД претставува глобален глас на македонските иселеници во САД, Канада, Европа и Австралија, претседателката изрази поддршка на нејзините иницијативи и севкупниот придонес за меѓународна афирмација на земјата и промовирање на македонските вредности, идентитет и култура.

Во таа насока, таа се заблагодари за конструктивноста на ОМД, поддршката во застапување на македонските интереси и исполнување на стратешките цели на државата, како и за нивната улога во унапредување на билатералните односи со земјите во кои дејствуваат.

На средбата, претседателката ги истакна нејзините заложби за унапредување на соработката со ОМД, продлабочување на врските со иселениците, искористување на потенцијалите и јакнење на нивната улога во развојот и просперитетот на земјата.

Посочувајќи дека македонската дијаспора е столб на татковината, дипломатски ресурс и нашата економска состојба е директно поврзана со активностите на дијаспората, претседателката Сиљановска Давкова, истакна дека е неопходна активна и продуктивна соработка со македонските иселеници и изнаоѓање на модел и посебни услови со кои ќе се овозможат нивни инвестиции, како и пренос на знаење и вештини во земјава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Започнуваме со изградба на нова детска градинка во Гази Баба во која ќе бидат згрижени над 60 дечиња

Објавено пред

Премиерот Христијан Мицкоски присуствува на поставување на камен темелник за изградба на комплетно нова детска градинка во населено место Трубарево, во Општина Гази Баба.

dobivaj vesti na viber

Листите на чекање преставуваат сериозен проблем и на овој начин преку изградба на вакви објекти ние го правиме првиот чекор за решавање на проблемот. 19 милиони денари ќе се инвестираат за градба на оваа градинка која ќе има опфат на над 60 дечиња. Но, ова не е единствениот проект кој се реализира за овој крај и оваа општина. Можам да му честитам за посветеноста и ангажираноста на градоначалникот Бобан Стефковски кој во моментов реализира повеќе десетици проекти важни за граѓаните. Се разбира ја користам оваа прилика да им честитам и на советниците кои ја поддржуваат работата на градоначалникот, истовремено и на пратениците во македонското Собрание кои грчевито се борат за да можат да обезбедат проект повеќе за општина Гази Баба. Работата е нашиот белег, додека на тазе опозицијата белег е политиката на ниски страсти, кочење и лаги. Ние ќе продолжиме со работа“, рече Мицкоски во своето обраќање.

Детската градинка има капацитет на згрижување на 60 деца, и е на површина од 720 метри квадратни во кои ќе се изградат 3 занимални за деца, административни простории и останати помошни простории.

Вкупна инвестиција на истата во првата фаза ќе изнесува 19.000.000 денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Состојба со пожарите на отворен простор до 13:00 часот

Објавено пред

Центарот за управување со кризи направи пресек за состојбата со пожарите на отворен простор до 13 часот денеска.

dobivaj vesti na viber

РЦУК – Охрид, известува дека активен е шумскиот пожар во атарот на селата Брезница и Тажево општина Македонски Брод. Пожарот е на непристапен терен а гори борова шума. На терен се наоѓа командирот на ТППЕ-Македонски Брод, едно лице од ЈП Национални Шуми и Македонски Брод и две лица од полициска станица М.Брод. Во утринските часови и предпладнето пожарот се гасел со воздухоплови од воздух.Пожарот е сеуште активен.

РЦУК – Велес, известува дека на територија на РЦУК Велес активни пожари се:
-Шумски пожар помеѓу с..Габровник и с.Мокрени-општина Чашка на планината Бабуна е сеуште активен. На терен интервенираат екипа од ЈП Национални шуми Бабуна Велес 5 вработени, 10 припадници на АРСМ и 2 вработени од ЕЛС Чашка, се дејствува и од воздух. Дополнителен проблем е силниот ветер.
-Шумски пожар на планината Голешница на Врвот Лисец – помеѓу с. Г. Јаболчиште и Дреново општина Чашка. Интервенираат ЈП Национални шуми-подружна едница Бабуба Велес со 5 врабоотени, 10 припадници на АРСМ и 2 вработени од ЕЛС Чашка. Пожарот се наоѓа на многу висок и непристапен терен каде што го отежнува гасењето.
-Пожар на отворен простор кај Пашин мост према населбата Чашка. Пожарот беше изгасен вчера попладне, денес во 12.30 повторно се активираше. На терен интервенираат 8 пожарникари со 2 ПП возила, вработени од ЕЛС Чашка и месно население. Зафатена е нискостеблеста деградирана шума и сува трева.
-Пожар над с.Подлес-општина Градско, наспроти браната Подлес во непристапен терен. Според информацијата добиена од терен, пожарот почнува да се шири а во непосредна близина се наоѓа манастир, затоа се бара итна интервенција од воздух.
Во Општина Кавадарци:
-Пожар на отворен простор на 17.07.2024 година во 10:20 часот во атарот на с.Сирково општина Росоман е ставен под конторла. На терен остануваат екипи од ТППЕ Кавадарци заради контрола на истиот.
-Шумски пожар во атарот на с.Фариш-општина Кавадарци, истиот е ставен под контрола, сеуште има задимување на некои места. Екипите од ТППЕ Кавадарци, припадници на ЕБР и вработени од ЈП Национални шуми-ШС Бор Кавадарци остануваат на терен заради конторла на истиот.
Општина Неготино:
Пожарот кај с.Калањево-општина Неготино е ставен под контрола. Дел од човечките ресурси со механизација се на тој терен каде создаваат безбедносни појаси околу населеното место заради безбедност во случај на негово повторно активирање.
Пожарот во Воениот Полигон Криволак е сеуште активен. Фронтот на пожарот е околу 20 км и се движи во правец Орлов Баир од една страна, позади Штракалево од друга страна и Земски логор и Џидимирци.Гори сува трева и нискостеблеста вегетација. Прети опасност истиот да се прошири на територија на Општина Градско.

РЦУК – Битола, известува дека активен е пожарот кај с. Небрегово. На терен од 04:30 часот се излезени 6 пожарникари со 2 ПП возила. Пожарот се шири кон местото викано Дервен, каде што на терен од 10:00 часот се излезени 4 пожарникари со 1 ПП возило.

РЦУК – Штип, известува дека пожарот кој избувана на 12.07.2024 година , во атарот на с.Селце и с.Драгоево е сеуште активен на еден крак. Во атарот на село Селце и село Пухче е активен, исто така пожарот се шири кон ловиштето каде гори дабова шума, смерка, нискостеблеста вегетација и сува трева. На терен инервенираат ТППЕ-Штип, АРМ, ловочувари и еден Претставник од РЦУК -Штип кој ни јавува дека имало гаснење и од воздух со хелихоптер од Р.Србија кој имал 5 празнења од кој 2 во атарот на селата Селце и Пухче, 3 празнења во ловиштето.

РЦУК – Струмица, известува дека пожарот кај с.Баделен е локализиран. Се врши контрола на теренот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 часа

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија3 часа

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ4 часа

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија7 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија7 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија21 час

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ21 час

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ21 час

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија22 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија1 ден

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија1 ден

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ1 ден

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...