Контакт

Македонија

Филипче: За 15 отсто зголемени бодовите за матичните лекари, растат и платите

Објавено пред

За 15 отсто зголемени бодовите за матичните лекари, растат и платите, здравството е на прав пат, оцени денеска на прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека 1 октомври вредноста на капитациониот бод на сите матични лекари се зголемува за 8 денари. Тоа значи дека сите коишто работат во примарното здравтсво, сите матични лекари – општи доктори како што се специјалистите по општа медицина, специјалистите по семејна медицина, педијатри, гинеколози, како и специјалистите стоматолози, орална хирургија и ортодонција, но и сите лекари коишто работат и имаат договор за специјалистичко -консултативни дејности со ФЗОМ ќе го добијат ова зголемување.

„Тоа изнесува помеѓу 15 и 20 проценти зголемување согласно вредноста на капитациониот бод и разликата којашто досега ја имаа матичните лекари од медицината и стоматологијата. Сите овие матични лекари би значело дека за 1000 пациенти ќе добијат околу 8000 денари повеќе, а за 2000 пациенти, 16000 денари повеќе средства, со што веруваме дека значајно ќе се олесни нивната работа и нивното функционирање, а ќе бидат и стимулирани дополнително да вработат медицинска сестра којашто од сега ќе има можност да работи и на скратено работно време, но и да вработи административен работник се со цел докторите се повеќе да бидат посветени на нивните пациенти“, рече министерот.

Тој оцени дека ова е само еден дел од значајната реформа која се имплементира во секторот на примарното здравство.

„Тоа започна со укинување на квотите на лековите во сите аптеки и оваа мерка одлично се имплементира, а задоволството кај граѓаните е големо за оваа мерка, поради тоа што во било кое ден од месецот сега може да се дојде до посакуваниот лек со рецепт.

Согласно протоколите коишто ќе ги имплементираме од најразвиените европски земји на нашите граѓани ќе им бидат достапни услуги за рано откривање на карцином на простата, дојка, проблеми со тироидеата, остеопорозата, евентуално откривање на обезност кај децата и многу полесно следење на хроничните болести.

Матичните лекари за прв пат ќе имаат можност да препишат лек за којшто пациентите до сега беа упатувани на Клиника а што резултираше со долго чекање и гужви по амбулантите. На овој начин хроничните болести како астма, опструктивна болест, понатаму, дијабет, хронични срцеви заболувања, многу полесно ќе бидат третирани кај матичните лекари, односно ќе одат пациентите само кај својот матичен лекар, ќе можат да добијат рецепт, да бидат прегледани, и да не закажуваат термини и да чекаат долго време по болниците.

Во континуитет ги зголемуваме финансиите со цел да се зголемат примањата на сите здравствени работници после платите на приватните специјализанти, понатаму зголемувањето на дежурствата, зголемувањето на платите на сите во здравството за 5% минатата година, оваа година, за 10% на специјалистите, 5% на сестрите, 8% на сестрите во Клиничкиот Центар на болничарите, здравствените соработници и административците сега од Септември, близу милијарда денари се вложени во примањата на сите коишто работат во нашиот здравствен систем.

Сега работиме на проекцијата за следната година, со цел да се оствари ветувањето за да еден лекар специјалист има примања од 100.000 денари во нето износ. Ова е една од мерките којашто веруваме дека ќе ги стимулира здравствените работници да што по посветено работат, да пружаат и понатаму квалитетна здравствена услуга и истата да се надградува, а ние продолжуваме и со надградување на капацитетите, на инфраструктурата. После реновирањето на близу десетина одделенија во следниот период ќе се реновираат и ќе се надградат стандардите на триесетина други ширум државата согласно потребите, а во соработка со асоцијациите, стручните здруженија, понатаму здруженијата на пациенти, ги надградуваме и сите програми во рамките на Министерството за здравство, се со цел да обезбедиме што поквалитетна здравствена заштита, што послесен пристап до потребната терапија, и секако што позадоволни здравствени работници“, изјави Филипче на прес-конференцијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Граничниот премин Богородица повторно отворен, пожарот е ставен под контрола

Објавено пред

Граничниот премин Богородица од вечерва по 20 часот е повторно отворен за сообраќај, откако попладнево на сила беше одлуката за затворање поради тоа што во шумата во негова близина избувна пожар.

Пожарот што избувна во граничниот појас е локализиран и ставен под контрола од пожарникарите од Гевгелија и вработени во ЈП „Комуналец“, кои со помош од воени хеликоптери успеаја да ги скротат пламените јазици и да ги спасат од поголема опасност објектите на потегот кон граничниот премин, меѓу кои и бензински пумпи и казина.

Поради активноста на пожарникарите, беше исклучена електричната енергија во објектот на граничниот премин и тој беше привремено затворен за сообраќај заради безбедност на патниците и за да се овозможи простор за пожарникарите да дејствуваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотрес почувствуван во Струмица и Валандово

Објавено пред

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, попладнево, во 17 часот и 10 минути, регистрирала земјотрес со епицентар 120 километри југоисточно од Скопје, во струмичкото епицентралното подрачје.

Земјотресот бил со локална Рихтерова магнитуда 2,6, а бил почувствуван од населението на Струмица, Валандово и околината со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби: Видете што постигнавме за 20 години, сè е и на албански јазик

Објавено пред

Активностите за одбележување на 20-годишнината од Охридскиот  договор продолжија денеска со организирана трибина од страна на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците на тема „Скопје и новите албански адреси, рефлекција на Охридскиот договор“.

На трибина на која учествуваше и првиот вицепремиер, Артан Груби, главна тема беше именувањето на скопските улици со имиња на истакнати личности и важни настани од албанската национална историја.

Имено, околу 150 имиња на албански дејци се поставени како имиња на улици, плоштади и булевари во Скопје, а Груби во неговиот говор истакна дека тоа е големо достигнување како резултат на имплементацијата на Охридскиот договор.

„Патот на еднаквоста бара секојдневен третман и ангажман од секој од нас, во секоја институција каде што сме присутни, од претседателот, претседателот на Собранието, претседателот на Владата, Советникот на Град Скопје, директорот во институција, вклучително и административниот службеник ја има најголемата можна човечка одговорност за да ја гарантира еднаквоста и за да ја одржи таа еднаквост до денот на неговото пензионирање“, изјави вицепремиерот.

Груби ги извести присутните и за текот на преземените активности од страна на Владата за одбележувањето на 20-годишнината на Охридскиот договор, а се осврна и на неговото подлабоко значење.

„20 години не се далеку. Застанете само, направете ја разликата како сме биле пред 20 години и како сме денес. Во Влада зборуваме на албански, во Собрание зборуваме албански, влезете на веб-страницата на претседателот, сè е и на албански јазик. Дури и вчера на одбележувањето на Илинден ечеше албанска музика и албанско оро среде Крушево и немаше никакво двоумење од ниеден учесник околу достоинствената презентација и на албанската култура. Нема институција во ова земја која не зборува и албански. Нема ништо невозможно кое ние не можеме да го реализираме и ова е благодарение на сите оние кои ја имаа храброста од логорите до Собранието да ја променат политичката, правната реалност на оваа држава правејќи го Албанецот државнотворец и придонесувач во нашето општество“, кажа првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија11 час

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија15 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија16 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија17 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија18 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија20 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет20 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа21 час

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија21 час

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија22 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија1 ден

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија1 ден

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија1 ден

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија1 ден

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија1 ден

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија2 дена

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ2 дена

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Досие