Контакт

Македонија

Филипче најави поликлиника во Кисела Вода и нови амбуланти

Објавено пред

Во општина Сарај во тек е изградба на поликлиника која ќе биде во склоп на Здравствeниот дом Скопје.

Поликлиниката ќе биде организирана со поделба на 4 дела кои меѓусебно ќе бидат поврзани со ходници. Во северното крило ќе бидат сместени простории за општа медицина и педијатрија, помошни простории и аптека. Во источно крило сместени ќе бидат специјалистички ординации (гинеколгија, ОРЛ, невропсихијатрија, интерна медицина и дерматовенерологија), РТГ дијагностика и лабораторија, физикална терапија. Во јужното крило – ноќна служба и администрација, а во западно крило -стоматологија и превентивна здравствена заштита(предучилишна).

„Оваа амбуланта треба да биде дел од Здравствен Дом – Скопје и ќе служи на голем број жители коишто живеат во овој регион, тоа се близу 45.000 жители од преку 20 населени места. Овие граѓани во овој момент, близу своите домови, немаат поликлиника ниту амбуланта, каде може да добијат здравствена услуга и ги користат поликлиниките во другите општини. Во оваа поликлиника треба да има повеќе дејности како лекари по општа медицина, специјалисти, рентген дијагностика и лабораторија, нешто што значајно ќе го олесни пристапот кон здравствена услуга“, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

Тој најави дека годинава ќе започне и реновирање на 10 амбуланти, а освен поликлиника во Сарај, изградба ќе започне и во општина Кисела Вода.

„Во следниот период планираме целосно да се заменат амбулантите во останатите скопски општини: Аеродром, во Лисиче, во Бутел, во Ѓорче Петров, понатаму во Карпош, сето тоа се амбуланти коишто се навистина дотраени. За првпат исто како тука во Сарај ќе има нова поликлиника и во населбата Кисела Вода. Целиот овој систем на инвестиции покажа дека јавното здравство е навистина многу битно“, рече Филипче.

Македонија

970 пациенти се лекуваат на инфективните одделенија во земјава

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 970 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Министерството за здравство на дневна основа известува дека во болницата во Битола се хоспитализирани 134 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 93 пациенти.

На инфективното одделение во Тетово има 39 пациенти, во Велес се лекуваат 96 болни, а во Куманово 100 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 100 пациенти, во Прилеп 107 во ковид-центарот во Гостивар 45, а во Струга 21 болен.

Во болницата во Струмица хоспитализирани се 93 пациенти, во Кочани 23 во Кичево 31, Кавадарци 64, а во Гевгелија 24 лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1667 и има околу 360 празни болнички кревети во ковид-центрите, известува Министерството.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла, велат од таму.

Додаваат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород и дека ресорното министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Србија ја резервирала втората доза од „Астразенека“ за вакцинираните Македонци, ако е потребно може да ги отстапи

Објавено пред

Македонските граѓани и понатаму може да се вакцинираат во Србија доколку се пријават преку системот е – управа оти проблемот со коронавирусот не може да го реши една земја и колку подобро им е на соседите толку подобро ќе биде и за нас, рече денес српскиот министер за здравство Златибор Лончар, по средбата со нашиот министер за здравство Венко Филипче.

Министерот Лончар извести дека досега во Србија против коронавирус се вакцинирале нешто помалку од 15.000 Македонци кои втората доза, исто така ќе можат да ја примат во Србија.

„За граѓаните вакцинирани кај нас најмалку што можеме да направиме е другата доза да ја примат на истите места каде што ја примиле првата. Таа им е резервирана. Имаме евиденција на граѓаните ако е полесно можеме да се договориме тие вакцини да ги отстапиме и вие да организирате вакцинирање. Има уште околу 12 недели, се тоа е работа која може да се договори“, рече министерот Лончар.

Најголем дел од вакцинираните македонски граѓани во Србија ја добија вакцината од „Астразенека“ која кај нас е забранета за лица под 60 години.

Министерот Лончар најави дека вакцинирањето на македонските компании во договор со српските здравствени власти ќе продолжи и во следниот период.

Прикажи повеќе...

Македонија

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Објавено пред

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини.

Ослободувањето ќе важи во периодот од 15 јуни до 15 август, кога спрпските граѓани патуваат и во Македонија и во Грција, рече министерот за здравство, Венко Филипче, кој се заблагодари за досегашните донирани вакцини од Србија со кои почна имунизацијата кај нас.

Филипче и српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, соопштија дека Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ од Белград, Србија ќе биде наш стратешки партнер за идна набавка на вакцини.

Филипче повтори дека во овој момент се обезбедени доволно вакцини за да постигне посакуваниот колективен имунитет, но договорот е битен поради непредвидливоста на пандемијата.

„Многу е веројатно дека оваа пандемија нема туку така да застане. Не знаеме како ќе се одвива, треба да се утврди дали ќе треба и трета доза од оваа вакцина или оваа вакцина ќе стане сезонска. Ние сакавме да обезбедиме сигурен и стабилен извор од кој ќе можеме да добиеме вакцини во моментот кога ќе има потреба“, рече министерот Филипче и објасни дека „Торлак“ ќе биде првото место каде што Македонија ќе се обрати за вакцини, доколку има потреба.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Економија36 минути

Почнува аплицирањето за финансиска поддршка од државата за исплата на плати

Работодавачите и самостојните вршители на дејност ќе можат од денеска до 30 април да аплицираат за мерката од петтиот пакет...

Македонија3 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија3 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија3 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа4 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет5 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија7 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија18 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа18 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија19 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа22 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија22 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија23 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија24 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Досие