Контакт

Македонија

Целодневна хуманитарна забава за роденденот на општина Аеродром

Објавено пред

Роденденот на општина Аеродром што ќе се случува в сабота годинава ќе биде отворен настан во паркот со авион како целодневна забава за граѓаните од сите возрасти.

Роденденската забава има хуманитарен карактер, така што во соработка со Црвениот крст се собираат средства за социјално загрозени семејства на територија на општина Аеродром. Сите кои сакаат да помогнат на социјално загрозени семејства од општина Аеродром, можат на донираат на жиро-сметката на Црвен Крст на Република Македонија – ‎‎‎‎‎300000000206646 Комерцијална банка или да ги доделат на местото на на настанот во специјалните кутии за донации.

Општина Аеродром соопшти дека ќе го промовира и социјалното претприемништво. За таа цел, здруженија од општината што работат со ранливи категории „Лице в лице“, „Солем“, „Во мојот свет“ и „Порака“ ќе ги претставуваат своите производи на повеќе локации во паркот.

Програмата ќе почне од 12:00 часот со настап на децата од детските градинки и основните училишта со ритмички точки, балет, хип-хоп настапи, драматургија, соло-пеење со флејта и народни ора, на кои ќе им се придружат магионичар и улични забавувачи.

Во рамки на организацијата ќе има три натпревари во кои учествуваат сите основни училишта. Ќе се доделуваат награди за најдобар кошаркар, најдобар ликовен уметник и поет.

Во вечерниот дел, кој ќе трае до полноќ, забавата ќе ја збогатат бендови и изведувачи од Аеродром со концерти на квартетот на Македонската опера и балет, Марко Кума и Црни, Бени со „Нон стоп“ и Златко Ориѓански и ќе заврши со журка со музика по избор на Драган Б. Костиќ.

Покана до граѓаните за масовно присуство на роденденската забава на општина Аеродром упати и Нора Шаќири, која ќе ја води целата програма. Таа потенцираше дека настап ќе имаат познати естрадни уметници кои се буквално родени во општина Аеродром и изрази надеж дека граѓаните ќе покажат хуманост за социјално загрозените семејства во општината. „Дојдете да поделиме заедно радост, но и малку тага. Дојдете да помогнеме, но и да ги охрабриме младинците од Аеродром“, рече Нора.

Македонија

Дескоска на средба со генералниот секретар на Советот на Европа

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден во Стразбур, министерката за правда Рената Дескоска оствари официјална средба со генералниот секретар на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

На средбата, министерката за правда во име на Владата го потпиша Протоколот за измена на Конвенцијата за заштита на лица во однос на автоматска обработка на лични податоци (CETS бр.223). Потпишувањето е историски момент за Северна Македонија, бидејќи за прв пат се потпишува конвенција во Советот на Европа под новото име, директно, без размена на писма.

Република Северна Македонија е 37 земја потписничка на протоколот со кој се врши модернизација на Конвенцијата за заштита на лица во однос на автоматска обработка на лични податоци (ETS 108) и на Дополнителниот Протокол кон Конвенцијата за заштита на поединците во поглед на автоматска обработка на лични податоци, во врска со надзорните тела и прекуграничниот пренос на податоци (ETS No.181), како и зајакнување на нивната примена.

Со модернизацијата на Конвенцијата 108 од 1981 година, нејзините оригинални принципи беа реафирмирани, некои се зајакнати, но утврдени се и нови заштитни мерки: Тие треба да се применуваат на новaта реалност на он-лајн светот, а новите практики доведоа до признавање на нови принципи во областа. Принципите на транспарентност, пропорционалност, одговорност, минимизирање на податоците, приватност по дизајн, итн., сега се признати како клучни елементи на механизмот за заштита и се интегрирани во модернизираниот инструмент.

Имајќи ги во предвид новите предизвици за заштитата на лицата во однос на обработката на личните податоци, како и фактот дека целта на модернизацијата која се врши со Протоколот е што подобро да се реагира на предизвиците во областа на приватноста кои произлегуваат од зголемената употреба на новите информациско/информатички технологии и глобализацијата во однос на обработката на личните податоци, се оцени дека е целисходно и од интерес за Република Северна Македонија да се пристапи кон потпишувањето на Протоколот за измена на Конвенцијата за заштита на лица во однос на автоматска обработка на лични податоци (CETS 223), соопшти Министерството за правда.

Прикажи повеќе...

Македонија

Камчев: Боки беше навреден зашто сум му ги спакувал од по 50 евра, но ги зеде парите

Објавено пред

Осомничениот бизнисмен Орце Камчев во сведочењето пред судот рече дека однапред знаел преку Бојан Јовановски кој ќе дојде на распит, кој ќе биде уапсен.

“Ми беше два дена претходно најавено, знаев дека ќе ме викнат на распит, пред да ме извести Обвинителството”, рече Камчев пред судот.

Тој кога дошол со неговите адвокати Драган Малиновски и Антонио Апостолски во СЈО, во собата за сведоци, Катица Јанева лично му рекла: “Катица ми вика, тоа со Бојан што го договорате да го завршиш. Директно ми го кажа”.

Камчев рече дека неговата сметководителка Мими му ги спакувала во банкноти од по 50 евра.

“Му ги спакував намерно во Луј Витон, зашто тоа го сакаше, да не биде адидас… Боки беше навреден зашто сум му ги спакувал од по 50 евра, но ги зеде парите”

“Беше повикан во СЈО, спроведен од затворот, во шест навечер во канцеларија. Она јадеше мекици со сирење со Лиле. Они седеа и рекоа гаранцијата нема да важи зашто е под хипотека. Јас реков дека тоа не така..” кажа сведокот Камчев на прашање од адвокатот на Боки 13, Сашко Дуковски за висината на гаранцијата од 14 милиони евра, која не му била прифатена.

“Гаранцијата беше одбиена за Катица и Лиле да глодаат како хиени”, рече Камчев, а реагираше адвокатот на Јанева, Дељо Кадиев, Камчев да не ја навредува неговата клиентка и останатите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Камчев: Боки ставил 350.000 евра во кутија за кондури и ѝ ги подарил на Катица

Објавено пред

Сведокот Орце Камчев кој повеќе од 1,5 час дава исказ пред судот за случајот “Рекет”, рече дека 350 илјади евра за рекетирање ги обезбедила неговата сопруга Ана, додека тој бил во притвор, за како што рече “да и’ бидат предадени на госпожата”.

“150 илјади евра позајмила од Зоран Милевски, а јас подоцна му ги вратив”, рече Камчев.

Тој рече дека по излегувањето од притвор сфатил дека треба да биде глумец во приказната.

Камчев кажа дека тоа се случило на средба во Орман меѓу Зоран Милевски, Ана Камчева и Бојан Јовановски.

“Она му вика тоа со Бојан ако не се заврши, ќе отворам уште три, четири постапки, директно обвинителката ги бара парите”, рече сведокот и дополни дека по нив на средбата дошол и Дејан Панделески, кој исто така е осомничен во истрагата “Империја”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија2 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет3 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет3 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет4 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет4 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија4 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет4 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија4 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа15 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет19 часа

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија21 час

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија21 час

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија22 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура1 ден

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион1 ден

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет1 ден

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија1 ден

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет1 ден

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Досие