Контакт

Македонија

Шекеринска: Ќе ја тужам „Република“ за лагите, залудни се реакциите до нив

Објавено пред

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук профил објави дека ќе покрене тужба против порталот „Република“ за лагите насочени против неа.

„Ќе ја тужам “Република” за нејзините лаги, затоа што реакции до нив се непотребни и залудни. Сите знаеме дека, со секој од своите непотпишани текстови, си одработува за своите “непознати” газди. Газдите ни ја крадеа државата, тие, пак, имаа задача да ја лажат. Лажат и манипулираат со јасна цел која ја гледаме на дело секој ден во судовите: да ги оневозможат, попречат или одложат сите постапки за криминалот, корупцијата и злоупотребите кои ги чувме во “бомбите” и видовме на дело претходните 10 години.

Создадоа мафијашка структура која одземаше фирми и уништуваше животи преку ноќ, која контролираше, уценуваше и плаќаше новинари, која знаеше само да потплаќа, купува и продава… и сега сака да избега од правдата и одговорноста. Што ќе прави? Истото тоа, но со повеќе лаги и повеќе пари. Не успеаја досега. Нема ни сега“, напиша Шекеринска.

Македонија

Нуредини се сретна со косовскиот колега Матоши

Објавено пред

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, денеска во Приштина се сретна со министерот за животна средина и просторно планирање на Косово, Фатмир Матоши. Во изјавата дадена на медиумите по состанокот, министерот Нуредини изјави:

„Се надевам дека од оваа средба ќе излеземе со низа иницијативи за плодна соработка меѓу двете соседни земји, затоа што јас верувам, а сите ќе се согласиме – животната средина не знае за граници“, изјави Нуредини по состанокот.

Министерот Нуредини нагласи дека Република Северна Македонија и Република Косово ги делат речиси истите проблеми со животната средина, загадувањето на воздухот, управувањето со отпадот, водата, природните ресурси, итн., и ја искажа својата длабока убеденост дека соработувајќи во правилното менаџирање со заедничките проблеми од областа на животната средина, стануваме уште поблиски како соседи, гледаме колку имаме заедничко и колку поголем бенефит имаме работејќи во партнерство. На крајот Нуредини изрази надеж за успешна идна соработка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје најави интересни активности за вториот ден од ЕНМ

Објавено пред

Пешачката тура низ Скопската зоолошка градина за основците, забавно-рекреативната манифестација „Движи се за здравје“ и трибината за чекорите што ги презема Град Скопје се само дел од активностите што се закажани за утре, на вториот ден од Европската недела на мобилност 2019 во Скопје.

Активностите на Европската недела на мобилност 2019 се организираат под мотото „Пешачи со нас“. Партнер на Градот Скопје во реализацијата на овој проект е здружението на граѓани „Македонски зелен центар“, а во организирањето на многубројните активности ќе учествуваат и Делегацијата на Европската Унија, Министерството за животна средина и просторно планирање, неколку скопски општини, средните училишта и центрите на култура на Град Скопје, GIZ, Црвен крст, МВР, ЈСП, Републички совет за безбедност во сообраќајот, Македонска велосипедска федерација, Цементарница Титан, како и повеќе здруженија на граѓани, меѓу кои Прв до врв, Екосвест, Екологик, Go green, Смарт ап, Електромобилност и други.

Во текот на утрешниот ден ќе се организираат следните активности:

Организирана е пешачка тура до и низ Скопската зоолошка градина, со ученици од 4 одделение од ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ и ОУ „Коле Неделковски“, општина Центар. Децата ќе се дружат со животните и ќе имаат едукативен час за придобивките од пешачењето, меѓу кои и за поврзувањето со животната средина и со природата. Организатор: Македонски зелен центар, Општина Центар, Град Скопје.

Детскиот културен центар „Карпош“ традиционално, по петти пат, ја организира оваа манифестација, чија цел е да се потсетиме на времето кога вежбањето беше забавно. Манифестацијата е од забавно-рекреативен карактер и подразбира вежби за подобрување на моторичкиот развој кај децата од рана предучилишна возраст, кај кои треба да се развие љубовта за движењето и за пешачењето. На настанот ќе се рекреираат и дружат деца од сите детски градинки во Скопје.

Во голема сала на Советот на Град Скопје ќе се одржи трибина за активностите на Град Скопје кои придонесуваат за подобра мобилност во градот, при што ќе бидат презентирани:
• Акцискиот план за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019-2021,
• Активностите на Град Скопје за зголемување на безбедноста во сообраќајот,
• Проектот за заштита на пешаците со дополнително осветлување на пешачките премини,
• Проектот за поставување копчиња на семафорите на крстосниците во градот.

Герила акција – Булеварите во градот. Волонтери ќе се постават на главните булевари и крстосници со големи пароли и пораки за користење велосипеди, одржлив транспорт и пешачење. Пораките треба да допрат до возачите („Кога последен пат сте се возеле со автобус?“, „Вози велосипед, оди пеш, за да бидеш свеж“ и слично)

Во Старата скопска чаршија во периодот 16 – 18.09.2019 година ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел е преку концерти, перформанси, фолклорни настапи, поезија, ликовна колонија и презентација на стари занаети, чаршијата да заживее во духот на традицијата како културен и духовен споменик на градот и да се врати духот на занаетите, барем на оние што останале до денес, да се врати некогашниот ритам на живот, кога пешачењето и велосипедот биле начин на движење. Мултимедијална и мултикултурна манифестација што треба да придонесе во активностите на Градот Скопје и Културно-информативниот центар за ревитализација на Старата скопска чаршија.

Вечерта ќе има и музички дел, при што на Платото пред Универзитет на Југоисточна Европа, ќе настапат Деструкција Ритам на Исмет Рамиќевиќ и музика од Сецко Хаџич. Диџеј Електрон и Тамара Тодевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Објавено пред

„Пред неколку дена примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за Обвинителството и по којзнае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог што го даде пред еден месец и по којзнае кој пат забележавме дека го менува и оној предлог што премиерот Заев го даде како мандатар кога предлагаше дека опозицијата ќе го номинира главниот државен обвинител. Како и да е, одговоривме по писмен пат на предлогот на владиниот тим за преговори и го доставивме денес. Очекуваме во следните еден-два дена владиниот тим да има можност да го разгледа, а до крајот на работната недела, можеби четврток или петок, да имаме и повторна средба доколку ѝ одговара на владината страна за преговори“, изјави Антонио Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието.

Тој објасни во што се состои предлогот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на предлог-законот за Обвинителството.

„Прво, сметаме дека е веќе доволно од изнаоѓање нови хибридни решенија, како што беше она што го предложи господинот Заев – да се подели Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција на два дела, со што едното обвинителство би било за висока корупција. Ние сметаме дека досегашниот стандарден модел треба да се задржи да остане обвинителството за гонење криминал и висока корупција како единствено неподелено обвинителство, да нема нови хибридни решенија, а самото преземање од страна на ова обвинителство на надлежностите на досегашното специјално јавно обвинителство доколку се донесе закон, за него да вклучат и методологија за избор на новиот обвинител за организиран криминал, при што опозицијата, Собранието и Комисијата за избори и именување ќе имаат битна улога.

Во однос на самиот избор, предлагаме Методологија што ќе даде сигурност дека власта нема да го има последниот збор и да избере владин подобен обвинител од типот на госпоѓата Русковска, туку опозицијата предлага една личност од оние што ќе конкурираат за тоа обвинителство, доколку тој предлог не помине, се повторува постапката уште еднаш, а доколку теоретски и тој предлог не помине, тогаш опозицијата и владејачкото мнозинство имаат можност заеднички да предложат личност до Советот на јавните обвинители, но доколку и тоа не се случи, тогаш опозицијата го задржува правото да предложи тројца кандидати до Советот за јавните обвинители, кој ќе одлучи во согласност со високите стандарди во законот кој од нив би бил избран за обвинител за организиран криминал и корупција“, рече тој.

И следна разлика што ја имаме во однос на предлогот од страна на Владата е дека за оваа позиција сметаме дека, освен од обвинителската фела, би можеле да бидат номинирани компетенти лица и од академската сфера, кои имаат соодветно искуство во кривично-правната материја, пред сè, мислиме на професори.
Генерално, тоа се оние клучни поенти од нашиот предлог што го доставуваме до владиниот тим и врз основа на кој очекуваме во следните денови, кога ќе го разгледаат, да имаме можност да размениме мислења и аргументи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија4 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија4 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет7 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија7 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија7 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион7 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ7 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет8 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет8 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион19 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион21 час

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија22 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие