Контакт

Македонија

Втората регионална конференција на најдобри наставници на поранешна Југославија се одржа во Будва

Објавено пред

Втората регионална конференција на најдобри наставници на поранешна Југославија под мотото „Светот на образование ги брише границите“ се одржа во Будва од 30 мај до 2 јуни во организација на Асоцијацијата на најдобри наставници од поранешна Југославија.

Основачи на асоцијацијата се Весела Богдановиќ од Македонија и Жељана Р. Лукиќ, двете финалистки на Global Teacher Prize во изминатите години. На конференцијата имаше 230 наставника, дел од нив се претставија со постер презентации, а 15 наставника говорници предложија идеи за реформи во образованието.

Поддржани од Бирото за развој и Министерството за образование и наука и амбасадорот на асоцијата од „Просветно дело“, Ксенија Маказлиева-Трајчева, нашите 50-ина претставници од Македонија беа дел од оваа конференција. Меѓу презентерите се најдоа и две наши претставнички од Македонија, меѓу кои и Билјана Лазареска од ООУ„ Вера Јоциќ“ Скопје, Гази Баба.

„Премногу сум задоволна што бев дел од оваа конференција. Беше убаво и корисно да се слушнат различни идеи и искуства од колегите од поранешна Југославија. Како член на оваа асоцијација можам да истакнам дека конечно вистинските добија вистински признанија. Како дел од реформите во образованието јас одбрав да зборувам за карактерното образование во редовната настава.
Зошто го одбрав токму ова ? Бидејќи нашата најголема мисија на овој свет е како да се биде подобар човек. Кој е одговорен за тоа? Колку ние како луѓе сме се прашале себеси кои се нашите најпозитивни карактеристики? Доколку сме искрени треба да ги откриеме и нашите послаби страни од карактерот за да можеме целоживотно да се подготвуваме да бидеме колку што можеме подобри. Најдобрите ние, тоа е всушност и поентата на човековото живеење. Секој ден, на 100 различни начини нашите ученици нè прашуваат безброј прашања и нивното однесување рефлектира најчесто од начинот на кој сме им одговориле и времето што сме им го посветиле“, рече таа.

Според мене, додаде, децата би ни биле бескрајно благодарни доколку ги одгледаме и воспитаме во здрави личности кои ќе умеат правилно да се однесуваат и да комуницираат секојдневно со светот што ги опкружува.

„Развивањето на карактерните вредности кај децата е клучно за успешност во процесот на учење, но и за водење среќен живот, особено храброст, правдољубивост, чесност, сочувство, благодарност, емпатија, интегритет и почит“, истакна Лазареска.

Македонија

Македонија и Бугарија ќе ја зајакнуваат регионалната соработка

Објавено пред

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски и министерката за регионален развој и урбанизам на Република Бугарија, Петра Аврамова, денеска во Скопје го потпишаа Меморандумот за соработка меѓу двете министерства.

Милевски истакна дека потпишувањето на овој Меморандум е резултат на имплементацијата на Договорот за пријателство, соработка и добрососедство, потпишан меѓу владите на двете земји, кој што предвидува воспоставување на соработка во областа на европската и евроатлантската интеграција, заради успешна подготовка на нашата држава за нејзиното пристапување кон Европската Унија и НАТО, преку споделување на искуство, знаење и добри пракси и за таа цел, Договорот ги поттикнува на поблиска соработка, средби и контакти претставниците на органите на државната управа, но и локалните власти и граѓаните од двете земји.

„Во духот на добрососедските и пријателски односи меѓу двете земји, во духот на европските вредности и регионалната соработка, Министерството за локална самоуправа и Министерството за регионален развој и урбанизам на Бугарија со потпишувањето на Меморандумот воспостават институционална соработка за зајакнување на капацитетите и подобрување на функционалноста во областите на регионалниот развој, прекуграничната соработка и локалната самоуправа. Корисни ќе ни бидат знаењето и искуството на колегите од соседна Бугарија во имплементирањето на европските политики и проекти. Нашето поголемо учество во регионалната политика на Европската Унија, како држава, ќе значи и поголеми средства за поттикнување на развојот на целата територија на државата“, рече министерот Милески.

Министерката Петја Аврамова истакна дека Република Бугарија и Република Северна Македонија соработуваат во многу значајни области, а Меморандумот е потврда за одличната соработка меѓу двете држави и двете министерства.

„Воспоставениот политички дијалог ќе даде уште посилен импулс на сите полиња на соработка. Договорот за пријателство, соработка и добрососедство, потпишан меѓу владите на двете земји предвидува прагматична соработка, како на пример унапредување на инфраструктурната комуникација. Убедени сме дека поврзувањето преку патната инфраструктура е најважниот аспект за регионалниот развој, како што е изградбата на коридорот осум, а размената на искуство и експертиза ќе доведе и до зајакнување на институционалните капацитети“, рече министерката Аврамова.

Двајцата министри ја истакнаа и досегашната соработка во областа на прекуграничната соработка, финансирана преку ИПА Програмата на Европската Унија, во рамките на која во вториот програмски период на располагање на двете држави се ставени 19,5 милиони евра од Европската Унија. Во фаза на реализација веќе се 48 проекти, а пред еден месец во Софија се потпишани договори за имплементација на нови седумнаесет проекти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи и Димитров во посета на Данска

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска се во посета на Копенхаген, Кралството Данска, при што имаа одделни средби со министерот за надворешни работи, Јепе Кофод, како и со Вибеке Пастернак Јоргенсен, главна советничка за европски прашања на премиерката Мете Фредериксен.

На средбите, Османи и Димитров реферирале за политичките актуелности во земјата, за постигнатиот напредок во клучните реформски области, во создавањето на добрососедските односи, но и во зацврстувањето на внатрешната стабилност, како основа за подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори со Европската Унија во октомври оваа година.

„Потврдувањето на успехот на нашата приказна, со сите предизвици, но и демонстрирана упорност за нивно надминување, ќе претставува заслужено подавање на рака за почеток на продлабоченото европско патување, но и валидација за европската перспектива на Регионот” – истакна Димитров. Во слична насока Вицепремиерот Османи посочи дека Владата е во целост фокусирана на подготовката и создавањето услови за успешен старт на преговорите: „Фокусот кон реформите и напредокот во клучните области и натаму останува приоритет на Владата, и во периодот кој претстои, преземаме обврска да испорачаме дополнителни резултати, со кои ќе ја потврдиме нашата подготвеност за почеток на преговорите оваа година“ – потенцираше Османи.

Османи и Димитров се осврнаа и на последните актуелности поврзани со случајот „Рекет“, пренесувајќи го ставот на Владата за безусловна поддршка на истражните и правосудните органи во насока на целосно, непристрасно, ефикасно и транспарентно расчистување со овој случај, без разлика кон кого ќе води, задржувајќи го со тоа и успехот од досега постигнатиот напредок во оваа област. Во истиот контекст, ЗПВРСМ Османи и МНР Димитров потсетија дека преговорите за идниот статус на СЈО се водат активно меѓу парламентарните партии и изразија очекување дека и оваа реформа навремено ќе биде завршена, со цел квалитетно заокружување на институционалната поставеност на земјата за борба против организираниот криминал и корупција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов: Оваа година без палење стрништа, земјоделците бесплатно ќе го одлагаат отпадот

Објавено пред

Град Скопје почнува кампања за елиминирање на палењето на нивите и стрништата со цел намалување на загаденоста на воздухот и зачувување на плодноста на почвата, најави градоначалникот Петре Шилегов на денешната прес-конференција.

„До сега стрништата, плевелите и другите растителни отпадоци беа палени поради тоа што на земјоделците не им беше понудена алтернатива за одлагање на отпадот од бербата независно од тоа што палењето ја уништува плодноста на почвата и создава штетни материи што го загадуваат воздухот и претставуваат опасност за здравјето на сите, а особено на оние што се во близина“, рече Шилегов.

Тој додаде дека палењето стрништа, плевели и други растителни отпадоци ги уништува и микрофлората и фауната во обработливиот слој на почвата – она што ја прави земјата жива, плодна и самообновувачка. Исто така, нагласи дека палењето стрништа и земјоделски површински во временски услови кога имаме високи температури се фактор што има голема улога во појавата на пожари, кои покрај огромната штета што ја нанесуваат на земјоделските култури, претставуваат и сериозна опасност за човечкиот живот.

„Во соработка со градските претпријатија, УНДП и „МДЦ-Ти.нет“, спроведуваме кампања за едукација од штетните последици од палењето на стрништата и првпат ќе им понудиме решение на земјоделците за бесплатно одлагање на отпадот од бербата. Во периодот до 30 септември Град Скопјеќе им биде на располагање на сите земјоделци што имаат каков било отпад од берба и со наша помош бесплатно да го отстраниме од полињата како би се спречило негово палење“, рече Шилегов.

Сите земјоделци од скопските општини може да се пријават на телефонскиот број 071 395 395 и на вработените во Град Скопје да им ги остават своите податоци секој работен ден од 8 до 20 часот, а Градот по претходно утврден план и редослед, реонски, бесплатно ќе го собира растителниот отпад и ќе го одлага во „Дрисла“.

„Апелирам, по пријавувањето, со цел брзо и ефикасно отстранување на отпадот, земјодеците да го одложат отпадот од бербата на локација што ќе биде пристапна за механизацијата. Сите земјоделци што ќе се пријават однапред ќе знаат во кој ден од неделата ќе биде отстранет отпадот. Замолувам, доколку е возможно, покрај податоците, да ни остават и точна локација (на „Вибер“). Сакам да ги потсетам земјоделците дека палењето стрништа е казниво со закон. До сега ваквите палења не беа санкционирани поради тоа што на земјоделците не им беше понудена алтернатива за овој вид отпад. Сега нудиме решение што ќе биде ефикасно, а најважно е тоа што нема да претставува дополнителен трошок за граѓаните“, изјави Шилегов.

Тој укажа и дека Градот ќе врши засилени инспекциски контроли на терен и соодветно ќе биде санкционирано секое палење стрништа, плевели и други растителни отпадоци.

Инспекторите на Град Скопје имаат можност да снимаат со дронови, што ќе го скрати времето наменето за обиколување на земјоделските површини, а ќе даде точна локација според имотен лист за имотот на кој се пали растителен отпад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија57 минути

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 час

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија2 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија3 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Македонија3 часа

(Видео) Јанева со адвокат дојде на распит кај Русковска

Катица Јанева пристигна во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Пред да влезе со адвокатот Стеван Павлески,...

Свет4 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет4 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет4 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет4 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија5 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион16 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет17 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион17 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа17 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ20 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ21 час

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија22 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија23 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие