Контакт

Македонија

24 починати и 913 новозаразени од Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.731 тестирање, а регистрирани се 913 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-459, Куманово-25, Штип-18, Прилеп-78, Тетово-44, Струга-11, Велес-79, Битола-33, Охрид-37, Кавадарци-24, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-3, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-4, Делчево-10, Кратово-5, Свети Николе-9, Кичево-5, Ресен-2, Неготино-5 и еден во Дебар.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 421 оздравен пациент, и тоа од: Скопје-199, Куманово-18, Штип-15, Прилеп-25, Тетово-25, Струга-6, Велес-11, Битола-7, Охрид-14, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-16, Струмица-26, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-4, Свети Николе-7, Кичево-7, Неготино-4 и еден од Валандово.

Починати се 24 лица – двајца пациенти од Скопје (77 и 67 години), еден од Куманово (59), четворица пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45 години), тројца од Велес (82, 78 и 82 години), двајца од Битола (80 и 62 години), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68 години), двајца од Гостивар (66 и 68 години), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61 година) и еден пациент од Пробиштип (69).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33.908, бројката на оздравени пациенти е 21.665, на починати е 1.049, а бројот на активни случаи изнесува 11.194.

Денеска се регистрираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 14.735, активни 5.304
• Куманово 2.391, активни 473
• Дебар 347, активни 55
• Штип 1.746, активни 309
• Прилеп 1.520, активни 615
• Тетово 2.374, активни 653
• Струга 848, активни 115
• Велес 924, активни 505
• Битола 774, активни 324
• Охрид 773, активни 278
• Кавадарци 571, активни 248
• Гостивар 1.277, активни 251
• Гевгелија 419, активни 187 (21 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 69 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.038, активни 564
• Крива Паланка 255, активни 103
• Радовиш 254, активни 88
• Крушево 35, активни 13
• Кочани 758, активни 230
• Пробиштип 214, активни 71
• Демир Хисар 87, активни 20
• Македонски Брод 106, активни 9
• Пехчево 60, активни 8
• Берово 221, активни 53
• Валандово 112, активни 40
• Виница 194, активни 77
• Делчево 273, активни 118 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 67, активни 37
• Свети Николе 503, активни 93
• Кичево 600, активни 188
• Ресен 256, активни 71
• Неготино 176, активни 94 (19 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.731 тест се преку: ИЈЗ – 700, ЦЈЗ Скопје – 77, „Авицена“ – 472, „Биотек“ – 417, МАНУ – 280, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 380, „Систина“ со PCR-метода – 143, лабораторија „Лаор“ – 65, Судска медицина – 29, ЦЈЗ Битола – 55, Инфективна клиника – 9, „Синлаб“ – 66 и „Ремедика“ – 38. Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид-19.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 7, а вкупно хоспитализирани се 160 пациенти. Од нив на кислородна поддршка се 130 пациенти, но нема лица приклучени на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и 2 суспектни деца на Ковид-19 и 23 возрасни пациенти позитивни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се тројца од нив.

Во Институтот за ТБЦ хоспитализирани се 23 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 66, а во болницата во Штип – 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и во Кавадарци хоспитализирани се 376 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи во скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 285
• Гази Баба – 679
• Аеродром – 894
• Карпош – 774
• Центар – 714
• Кисела Вода – 676
• Ѓорче Петров – 433
• Бутел – 287
• Шуто Оризари – 62
• Студеничани – 22
• Сарај – 41
• Арачиново -13
• Илинден – 127
• Сопиште – 46
• Чучер Сандево – 30
• Петровец – 41
• Зелениково -20
• Странец – 57
• Нераспределен – 103

Македонија

Угостителски објект во Тетовско работел и покрај забраната, сопственикот е приведен

Објавено пред

Синоќа околу 22:00 часот, во тетовска Мала Речица, полициски службеници го привеле 39-годишниот З.А. од истото село, сопственик на угостителски објект.

При заедничка контрола на објектот од полициски службеници и инспектори од Државниот пазарен инспекторат, било констатирано дека објектот работи надвор од дозволеното работно време, а во него биле затекнати 6 гости.

З.А. е задржан во Полициската станица Тетово и против него ќе следува поднесок по член 206 од Кривичниот законик за сторено кривично дело непостапување според здрaвствени прописи за време на епидемија.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Објавено пред

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно остра кон бугарскиот премиер Бојко Борисов, пишува „Политико“ во анализа за еврокомесарите и нивната работа за годината што изминува.

„Политико“ се задржува на блокадата на Бугарија, во делот посветен на еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји, оценувајќи ја блокадата како еден од неговите лоши моменти оваа година.

„Најлоши моменти: Блокадата на Бугарија за преговорите за членство со Северна Македонија поради билатерален спор околу јазикот и идентитетот ѝзададе удар на целта Комисија да почне преговори пред крајот на годината. Некои дипломати го обвинуваат Вархеји дека е премногу мек кон Софија, но повеќето велат дека главниот проблем е што Европската народна партија (ЕПП) не е доволно цврста кон бугарскиот лидер Бојко Борисов. Критиката кон Вархеји е дека тој е повеќе засегнат за унгарските интереси, отколку за ЕУ како целина. „Кога зборува за Србија, се чини дека е подготвен да ги затвори очите“, поради блиските врски меѓу Србија и Унгарија во енергетскиот сектор, рече еден дипломат. Официјален претставник на ЕУ ги отфрли овие обвинувања, велејќи дека тој работи на ист начин како и другите комесари“, пишува Политико.

Понатаму се наведува дека клучниот играч во обидите да се одблокира застојот меѓу Бугарија и Северна Македонија е германското претседателство, а не Вархеји.

Според „Политико“, додека тоа не се случи, голем дел од неговата работа е практично замрзната.

„На крајот, Вархеји ќе биде оценет дали кандидатите за членство во ЕУ, вклучително и оние што веќе водат разговори, како што се Србија и Црна Гора, ќе се приближат до ЕУ под негов надзор“, додава „Политико“ во анализата.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Акцијата на скопски водовод за исплата на долгови без камата трае до 15 декември

Објавено пред

Акцијата на ЈП „Водовод и канализација3 – Скопје за исплата на долговите без камата за задоцнето плаќање, за физички и правни лица, е во тек и завршува на 15 декември.

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје ги повикува сите корисници кои имаат заостанат долг да ја искористат можноста за исплата на истиот без камата.

Граѓаните можат да се обратат во Секторот за наплата секој работен ден од 8 до 14 часот,  за исплата на долговите до 24 месечни рати во зависност од висината на долгот.

„Процесот за наплата во ЈП ‘Водовод и канализација’ – Скопје се одвива непречено со почитуваање на сите протоколи, со цел заштита од ширењето на коронавирусот. Сите корисници кои доаѓаат во просториите на претпријатието треба да го одржуваат редот на чекање за влез, притоа почитувајќи го определеното растојание. При влез, задолжително е носење заштитна маска, а пред влез на секој клиент ќе му се мери телесната температура. При влегување и излегување од просториите на претпријатието задолжителна е и дезинфекција на рацете. Бројот на корисници кои влегуваат во просториите на претпријатието е ограничен, согласно одредените протоколи за заштита“, велат од претпријатието.

Со цел заштита на корисниците и вработените, велат од таму, во ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, секојдневно се врши зачестена дезинфекција на просторот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија37 минути

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет45 минути

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион2 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ2 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа2 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет3 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет3 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион3 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа14 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет15 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт16 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија16 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија17 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија20 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет20 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија22 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија22 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија23 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија23 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Досие