Контакт

Македонија

37 починати и 870 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.844 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на Ковид-19, од кои најмногу во Скопје – 368, Тетово – 78, Гостивар и Куманово по 53, Кичево – 40, Струмица – 39, Прилеп – 29, Охрид – 28, Кавадарци– 22, Струга – 20, Битола и Дебар по 15, Ресен – 13, Свети Николе – 12, Велес и Радовиш по 11, Делчево – 8, Неготино – 7, Кочани, Гевгелија, Валандово и Кратово по 5, Крива Паланака, Берово и Виница по 4, Штип, Пробиштип и Македонска Каменица  по 3, Богданци, Крушево и Македонски Брод по 2 и еден случај е пријавен во  Демир Хисар.

Во изминатите 24 регистрирани се и 37 починати лица, од кои 10 пациенти од Скопје (78, 73, 71, 69, 69, 67, 61, 56, 48 и 42 години), 8 починати лица од Тетово (85, 83, 80, 78, 74, 63, 62 и 53 години), по 4 починати лица се пријавени во Куманово (85, 69, 57 и 22 години) и Струга (69, 64, 63 и 61 година), 3 починати лица од Гостивар (81, 66 и 58 години), 2 починати лица од Кочани (на 78 и 63-годишна возраст) и по едно починато лице од Прилеп (62), Велес (35), Кавадарци (61), Струмица (79), Кичево (57) и Дебар (75). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 661 оздравени пациенти од: Скопје – 227, Тетово – 110, Гостивар – 72, Струмица – 64, Кичево – 54, Куманово – 43, Штип – 16, Битола – 15, Радовиш и Дебар по 11, Кочани – 9, Ресен – 8, Берово и Кратово по 5, Велес – 4, Свети Николе, Виница и Пробиштип по 2 и еден пациент од Гевгелија.

Направените 5.844 тестови се преку: ИЈЗ-372, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-63, ЦЈЗ Тетово–118, ЦЈЗ Куманово –88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-6, УК Пулмологија со алергологија – 19, Институт за микробиологија–17, Жан Митрев (Филип Втори)-153, Авицена-427, Биотек-467, Систина-175, лабораторија Лаор-445, Синлаб-118, Ремедика-30, Плодност–100, Генеа -12, Никоб лаб-816, ВФВ Медикал-76, Ели Медика-81, Ројал Медика –56, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 2.073.

Досега во земјата се направени вкупно 1.158.171 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 176.494, бројката на оздравени пациенти е 156.307, на починати е 5.938, а бројот на активни случаи во моментот изнесува 14.249.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 76057, Активни 5523
Куманово 10215, Активни 898
Прилеп 8660, Активни 267
Тетово 10288, Активни 1976
Битола 6702, Активни 258
Велес 5759, Активни 220
Гостивар 7610, Активни 1199
Кавадарци 5463, Активни 216
Охрид 5522, Активни 451
Штип 5232, Активни 171
Струмица 5165, Активни 667
Струга 3566, Активни 534
Кочани 2982, Активни 114
Кичево 3588, Активни 601
Гевгелија 2293, Активни 79
Неготино 2239, Активни 49
Свети Николе 1680, Активни 112
Ресен 1400, Активни 123
Крива Паланка 1269, Активни 34
Радовиш 1330, Активни 111
Берово 1123, Активни 27
Делчево 1042, Активни 56
Дебар 1334, Активни 237
Виница 955, Активни 42
Пробиштип 836, Активни 43
Валандово 743, Активни 35
Богданци 524, Активни 30
Крушево 515, Активни 23
Демир Хисар 412, Активни 11
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 459, Активни 59
Македонски Брод 434, Активни 56
Пехчево 293, Активни 5
Македонска Каменица 268, Активни 18
Дојран 135, Активни 1

 

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на избори оди со слоганот „Создади нова иднина“, кампањата ќе ја почне во Охрид

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ кои на претстојните локални избори ќе настапат со слоганот „Создади нова иднина“, кампањата ќе ја почнат утре со митинг во Охрид.

Поддршката од граѓаните ќе ја побараат од Античкиот театар во 18 часот.

Во вторник ќе продолжат во Вевчани, Дебрца, Струга, Ресен.

Изборната кампања за првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја заврши во Штип, на 15 октомври.

Во прилог, целата агенда.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонец дивеел со „ауди“ на автопат во Србија, возел 250 километри на час

Објавено пред

Српските сообраќајци сопреле и исклучиле од сообраќај македонски државјанин на автопатот Ниш-Белград, кој возел со брзина од 252 киломери на час.

Станува збор за 32-годишник, а како што јавуваат српските медиуми, на патот било дозволено движење од најмногу 130 километри на час.

Против возачот ќе биде поднесена прекршочна пријава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се преврте чамец во Козјак, се трага по маж кој потонал во езерото

Објавено пред

Педесет и петгодишен маж (Б.Л.) потона во водите на езерото Козјак, откако се превртел чамецот на кој ловел риба.

Несреќата се случила вчера околу 17 часот, информираат од полицијата.

Мажот бил во друштво на уште едно лице (А.Д.) кое го пријавило случајот.

„А.Д. останал на чамецот и дошол до брегот, а Б.Л. пливал, но на околу 30 метри пред брегот потонал во водите на езерото“, велат од МВР.

Во координација со Јавен обвинител се преземаат мерки за пронаоѓање на рибарот и за расчистување на случајот.

Фото: Илустрација

Прикажи повеќе...

Најново

Свет30 минути

Проекции: Социјалдемократите со мало водство пред конзервативците на изборите во Германија

Според проекциите на две германски телевизии, Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на денешните парламентарни избори освои околу еден процент повеќе...

Топ5 часа

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион6 часа

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија6 часа

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија10 часа

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Европа13 часа

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија13 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија1 ден

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија1 ден

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа1 ден

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија2 дена

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија2 дена

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Досие