Контакт

Актуелно

Свет31 минута

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: Започна најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по месец дена од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Забава1 час

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник...

Македонија1 час

Рачна бомба пронајдена во фиока, во шупа во Арачиново

Рачна бомба oд моделот „Ф1“ од руско производство била пронајдена при претрес во домот на маж од Арачиново. Од Обвинителството...

Црна хроника2 часа

Деветнасетгодишна девојка со автомобил удрила во пешак кај Липково

Деветнаесетгодишна девојка од селото Отља, Липково, со автомобилот удрила во 23-годишен пешак од селото Лојане. Несреќата се случила на регионалниот пат...

Европа2 часа

Туск: Русија е стратешки проблем, а не партнер

Претседателот на Европскиот совет во заминување, Доналд Туск, рече дека ги уверил водачите на ЕУ оти Русија е стратешки проблем,...