Контакт

Забава

(Видео) Северина како Лепа Брена и Јосипа Лисац: пејачката ги насмеа колегите со своите имитации

Објавено пред

Северина во последната епизода на „Суперстар“ имаше можност да ги покаже своите имитациски способности и ги долови колешките Лепа Брена и Јосип Лисац, а еден од натпреварувачите го имитира Здравко Мамиќ.

dobivaj vesti na viber

Хрватската пејачка е член на жирито на натпреварувачкото шоу, каде што во последната епизода „се натпреваруваше“ со еден од натпреварувачите во имитации.

@superstarcroatia Tko je pobijedio – Severina ili Marko? 😎 #superstarhr2023 #superstar #rtlhrvatska #voyohr ♬ original sound – SuperStar Croatia

Имено, Марко Вукмановиќ од Бјеловар пред жирито откри дека се занимава со имитација. Тој реши ова да му го покаже на жирито, а Северина му се придружи.

Натпреварувачот потоа се обиде да го имитира Арнолд Шварценегер, но заклучија дека тој сепак загубил од Северина во ова натпреварување.

Забава

Три хороскопски знаци чиј љубовен живот ќе се преврти пред крајот на мај

Објавено пред

Мај дефинитивно е месец на промени. Дали знаете кои се хороскопските знаци чиј љубовен живот ќе се промени до крајот на мај?

dobivaj vesti na viber

Мај 2024 ни носи толку многу среќа во љубовта што повеќето од нас ќе си поминат одлично овој месец. Ние сме заљубени и посветени. Знаеме што сакаме и конечно ја најдовме вистинската личност со која ќе го направиме сето тоа заедно.

Три знаци ќе доживеат и нов вид на љубов, бидејќи овој месец ветува задоволство, авантура и испробување нови работи. Тоа може да имплицира нова љубов или нови искуства во веќе воспоставена врска. Ако вие двајцата не сте пробале нешто што отсекогаш сте го сакале затоа што сте се плашеле или сте воздржувале, тогаш мај 2024 година е месецот да го направите тоа.

Хороскопски знаци чиј љубовен живот ќе се промени до крајот на мај

Бик
Во овој момент, сфаќате дека вие и вашиот партнер можеби нема да се согласувате за сè, но се согласувате за најважните работи. Сфаќате дека тој ќе биде на ваша страна, без страв, дури и ако некои луѓе околу вас имаат поинакво мислење.

Што се однесува до љубовта, вие сте упорни, не се менувате лесно. Знаете дека овој живот не е лесен, но доколку се појават тешкотии, ќе знаете дека покрај себе имате силен партнер. Тоа ќе ви даде поголема самодоверба.

Љубовта ја гледате како цел во вашиот живот, а голем дел од таа љубов е самољубието. Во текот на мај ’24. ќе ве интересира и вашето здравје. Самодовербата што ја чувствувате и стабилноста во вашата врска ја поттикнуваат вашата енергија, затоа внимавајте на вашата физичка и психичка состојба. Во секој случај, чувствувате дека нешто многу убаво се случува.

Девица
Вие и вашиот романтичен партнер сте поминале многу. Она што ќе го видите да се случи во мај 2024 година е дека искуството што го споделивте вдахнало нов живот во вашата врска. Добрата работа во врска со тоа е што никогаш не сте очекувале дека такво нешто ќе биде возможно.

Се разбира, ве поддржуваат многу транзити на позитивна енергија и чувствувате дека универзумот заговарал да ве направи среќни. Иако сте навикнати да се сомневате во повеќето работи, со задоволство ќе се откажете од тоа чувство за да го замените со доверба и прифаќање. Не мислевте дека некогаш ќе се чувствувате толку добро за вашата врска, но ете сте.

Стрелец
Мај за вас носи наплив на љубов, а интересно е што едвај го дочекавте. Сега почнувате да разбирате дека партнерот ве гледа како многу важна личност и сфаќате дека го сакате и сакате токму она што го добивате од партнерот. Ова е емотивна промена која ќе ве натера повеќе да го сакате партнерот и себеси.

Ќе бидете среќни и кога знаете дека мај носи многу љубов. Кога некој ве сака, како и сега, не можете а да не се чувствувате среќни. Импресивната работа овде е што направивте огромни внатрешни промени за да го приспособите ова. Тука сте затоа што го најдовте клучот за отворање на срцето и уживање во љубовта.

Прикажи повеќе...

Забава

Венера во Близнаци 2024: дали носи двојна среќа во љубовта

Објавено пред

Венера во Близнаци 2024 година ќе престојува во овој знак од 23 мај до 17 јуни. Што очекува вашиот знак кога љубовта и забавата ќе се спојат?

dobivaj vesti na viber

Ова е транзит кој е забавен, безгрижен и многу флертувачки. Претставува најдобро време за создавање спомени, запознавање нови пријатели и интересни разговори до зори. За време на овој транзит, вистинската авантура за сите знаци ќе биде меѓусебно запознавање.

Што ни носи Венера во Близнаци 2024 година?
За време на овој транзит, запознавањето ќе биде главниот фокус. Ако сте слободни во овој период, ќе уживате во неочекуваната природа на состаноци на слепо, но веројатно ќе најдете и пријателство кое наеднаш ќе се претвори во романса.

Сепак, енергијата на Близнаците може да биде прилично непостојана, па не очекувајте оваа нова привлечност да трае долго. На овој транзит му е потребна разновидност и спонтаност, па штом ќе пристигне нова љубов, таа би можела да избледи за да се отвори пат за следната. Оние кои се долго време заедно ќе имаат можност повторно да откријат нешта еден за друг.

Венера е исто така планета која е задолжена за финансиите, нашите материјални вредности и ресурси. Кога Венера транзитира низ овој знак, постои став кон парите кој лесно доаѓа и оди со акцент на движењето. Ова секако не е идеално време за штедење и буџетирање.

Овен
Размислете за играта со зборови. Духовитоста и шармот на Близнаците одлично се вклопуваат со вашиот силен темперамент, па погледнете зошто ова може да биде многу корисен транзит за вас. Освен тоа, не очекувајте многу слободно време. Погрижете се да спиете доволно бидејќи може да се појави несоница за време на овој транзит.

Бик
Овој транзит ќе ја активира финансиската зона во Бик. Бидете креативни со начините на кои генерирате приход. Можеби не е лоша идеја да заработите дополнителни пари од пишување или предавање. Ова е добро време да добиете возбудлив подарок за вашиот партнер, но внимавајте на необична серија на импулси што може да доведе до претерано трошење.

Близнаци
Кога Венера ќе се движи низ вашиот знак, целото ваше битие ќе биде подготвено за забава. Ова е период на интензивно дружење за вас и пријателството всушност ќе биде поважно од љубовта за време на овој астролошки транзит. Ако сте слободни, фокусирајте се на запознавање нови луѓе кои ги делат вашите интереси. Љубовта може да следи или не, но барем ќе го проширите кругот на познаници.

Рак
Овој транзит на Венера ја активира најдуховната зона, но овие енергии не се страшно интроспективни. Наместо тоа, добро време е да се придружите на група со слични интереси. Дружете се со луѓе кои ги споделуваат вашите ставови и верувања или од кои можете да научите. Осаменоста може да биде корисна за време на овој транзит.

Лав
Социјалните елементи на овој транзит ви изгледаат најавтентични на вас Лавови. Идеално време е да ја оставите вашата дива природа да си игра, а доколку се забавувате, можете да создадете настан кој долго ќе остане во сеќавањето на сите. Запознавањето е забавно и ќе сакате да оставите добар прв впечаток, но избегнувајте да се обидувате да придобиете некого со раскошно трошење.

Девица
Венера ќе ги покаже вашите кариерни таленти. Ова е многу добро време да ги истакнете вашите комуникациски вештини и неверојатното внимание на деталите. Пријавете се за унапредување или побарајте нова работа каде вашите таленти ќе бидат повеќе ценети. Сепак, внимавајте на површноста со овој транзит. Немојте да бидете во искушение да прифатите позиција само затоа што се исплати.

Вага
Овој транзит ќе ја активира вашата зона на патување – ова е совршено време за одмор. Ова поле се занимава и со етиката и моралот, па немојте да се изненадите ако треба да направите тежок избор кој вклучува прашање на принцип. Вие сте добар говорник, но дали сте подготвени за акција?

Шкорпија
Енергијата на Близнаците е обично доста емотивно одвоена и лесна, а овој транзит ја активира вашата зона на љубомора, што може да предизвика проблеми во љубовниот живот. Обидете се да ја видите разликата помеѓу безопасното флертување и вистинската закана за вашето партнерство. Ако не можете да бидете на иста страница со вашиот партнер, можеби не сте совршениот пар што мислите дека сте.

Стрелец
Овој транзит на Венера ја активира вашата љубовна зона и треба да обезбеди среќни неколку недели за вашата најблиска врска или можеби нова интересна средба доколку сте моментално сингл. Сепак, бидете подготвени за минливоста на потенцијалната врска. Живејте во моментот и не размислувајте премногу.

Јарец
Овој транзит ќе донесе поттик за вашата физичка енергија и може да откриете дека навистина не ви треба толку многу сон. Ова за возврат ќе ви помогне да завршите повеќе работи во текот на денот, па затоа треба да биде задоволувачко време и за работата и за семејниот живот. Сепак, внимателно следете ги деталите бидејќи брзањето да ги започнете работите може да ги отежни работите.

Водолија
Овој транзит ќе ја поттикне вашата креативност, а ќе го задоволи и вашиот љубовен живот. Ако сте сингл, ова е совршено време за состанок, особено ако можете да бидете отворени за типот на личност што сакате да ја запознаете. Ова е одлично време за пишување, поезија, музика, уметност, филм и театар. Уживајте во се што ја разгорува вашата фантазија.

Риби
Искористете го овој транзит за да го разубавите вашиот дом, но и да го зајакнете чувството за самопочит и сигурност. Можете да го направите ова со повеќе дружење, дури и ако навистина не ви се допаѓа. Ќе откриете колку другите ве ценат, што треба да ви помогне да се цените себеси.

Прикажи повеќе...

Забава

Полицијата ја истражува смртта на Метју Пери, се обидуваат да откријат кој му го дал кетаминот

Објавено пред

Актерот Метју Пери почина во октомври минатата година, а неговата смрт е под истрага. Портпаролот на судскиот вештак во Лос Анџелес изјави дека Пери починал од земање кетамин и давење.

dobivaj vesti na viber

Полициската управа во Лос Анџелес и Управата за борба против дрога ја истражуваат смртта бидејќи сè уште е отворено прашањето – кој му дал на Метју кетамин.

Истрагата трае со месеци, а клучните личности од Холивуд се сослушани, изјави извор за ТМЗ.

Тие рекоа дека на оние на кои им пристапиле инспекторите биле „познати дека имале историја на употреба или злоупотреба на дрога“.

Изворот рече дека интервјуираните „не се нужно вистинските доставувачи на кетамин“, но се верува дека имаат информации што би можеле да доведат до изворот или до лицето што му дало на актерот кетамин.

Засега никој не е уапсен.

Неговата поранешна девојка Кајти Едвардс пред два месеца побарала полицијата повторно да ја отвори истрагата бидејќи верува дека медицински персонал му давал лекови. Таа вели дека во екот на неговата зависност актерот имал медицинска сестра, која му носела лекови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија2 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет4 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија5 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија6 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија8 часа

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија8 часа

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа8 часа

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија9 часа

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...

Свет9 часа

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија, не е истиот вид како во САД

Птичјиот грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австралија, а првите резултати од тестовите покажуваат дека не...

Свет9 часа

На италијанскиот министер за одбрана му се слоши, хоспитализиран поради болки во градите

Во вторникот на италијанскиот министер за одбрана Гидо Крозе му се слошило за време на состанокот на Врховниот совет за...

Свет9 часа

Стотици илјади луѓе на улиците на Техеран, Хамнеи води молитва за Раиси

Стотици илјади луѓе се собраа утрово на улиците на Техеран за да присуствуваат на погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси...

Свет9 часа

(Видео) Неколку лица загинаа во торнадо во Ајова, десетина повредени

Неколку луѓе загинаа во торнадо во градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова, додека десетина луѓе се повредени, пренесе Ројтерс....

Македонија21 час

(Видео) Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Центарот за управување со кризи информира дека заради локалните врнежи на дожд има пријави за поплавувања и штети од град...

Македонија1 ден

Осомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски – Палчо, спроведен во Кривичниот суд: одреден му е притвор од 30 дена

Осомничениот за двојното убиство во Скопје и Велес од ноември минатата година, Љ.П. кој на 15.05.2024 година беше екстрадиран од...

Македонија1 ден

30-дневен притвор за судијата Наќе Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

Одземање на пасошот и мерки за претпазливост за Иџет Мемети, бара Обвинителството

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот...

Македонија1 ден

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави...

Македонија1 ден

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ1 ден

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...