Контакт

Забава

На Шакира ѝ се закануваат 8 години затвор за даночно затајување, утре е на суд во Шпанија

Објавено пред

Шакира, колумбиската латино-пејачка, добитничката на Греми, утре е на суд во Барселона под обвинение дека ги измамила шпанските даночни власти за 14,5 милиони евра (12,7 милиони фунти). 46-годишната музичарка, која живее во Мајами со своите две деца, може да се соочи со осум години затвор и парична казна од 24 милиони евра доколку биде прогласена за виновна, пишува британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Случајот се заснова на тврдењето дека од 2012 до 2014 година Шакира поминала повеќе од шест месеци како жител на Шпанија, со што имала обврска да плати данок, но таа негира. За да докаже дека е жител на Шпанија, обвинителството повика 117 сведоци, меѓу кои фризери, техничари во студио, професори по танц, терапевти, козметичари, гинеколози и нејзиниот возач.

Пејачката ги обвинува даночните власти дека воделе кампања за да го нарушат нејзиниот имиџ и да направат пример преку неа за другите шпански даночни обврзници, додека обвинителството тврди дека таа намерно планирала да ја измами државната каса криејќи ја својата заработка во даночните раеви.

„Ова се лажни обвинувања“, рече Шакира во интервју минатата година. „Прво, јас воопшто не поминував 183 дена годишно таму во тоа време. Бев зафатена со исполнување на моите професионални обврски ширум светот. Второ, платив сè што тие тврдеа дека сум должна, дури и пред да поднесат тужба. Значи, денес им должам нула“.

„Шпанските даночни власти видоа дека излегувам со шпански државјанин и почнаа да плукаат по мене. Јасно е дека сакаа да тргнат по тие пари без разлика на се. Тие знаеја дека не сум во Шпанија потребното време, дека Шпанија не е моето место на работа или мојот извор на приход, но сепак тргнаа по мене, со очи вперени во наградата“.

Поради гласините дека таа го отфрлила договорот за признавање вина што би ја држел надвор од затвор, судењето се очекува да трае до 14 декември. Без оглед на исходот од случајот, пејачката се соочува со одделни обвиненија за неплаќање 6,6 милиони евра данок во 2018 година.

Шакира се раздели од својот партнер Жерар Пике минатата година, откако тој наводно имал афера, а потоа стана хит песната во која пее: „Јас вредам две 22-годишни… Си замени Ферари за (Рено) Твинго. Си замени Ролекс за Касио. Песната беше прегледана 63 милиони пати за 24 часа, што е рекорд на „Јутјуб“.

„Луѓето од мојот тим се обидоа да ме убедат да ги сменам стиховите, но јас не сум дипломат на ОН“, рече Шакира во интервју за списанието ¿Hola! „Јас сум уметник и, пред сè, жена“.

Минатата недела Шакира освои три латино Греми награди, вклучувајќи најдобра песна, на церемонија во Севиља.

Забава

Како најдобро да стилизирате модерен накит?

Објавено пред

Естетиката е многу важна за секого, без разлика дали се работи за сопствениот физички изглед, стајлинг и облекување или опремување на домаќинството, поради што се посветува внимание на секој детал. При изборот на накит, постојат универзални, но и уникатни решенија кои можат да го направат изгледот попривлечен и попривлечен. Без разлика дали се работи за обетки, приврзоци, нараквици, ѓердани, прстени или други парчиња костим накит, злато или сребро, денес е важно да се направи оптимален избор и да се усогласат сите елементи.

dobivaj vesti na viber

Различни видови накит може да се комбинираат или да се носат посебно на голем број начини, а можностите се резултат на сопствените желби, потреби, како и имагинација, креативност и уникатни идеи. Секако, има парчиња кои се носат трајно и со посебна симболична вредност, особено кога се работи за исклучителен подарок и персонализирани детали. Во оваа смисла, различните приврзоци се комбинираат со друг накит на многу уникатен начин – со силна симболика и асоцијации со драги луѓе.

Привезоци – по нешто за секого од богат асортиман

Накитот како приврзоци може да се носи со различни комбинации на облека, како суптилни детали кои го комплетираат аутфитот или како многу забележливи парчиња накит кои привлекуваат погледи и создаваат впечаток на сјај. Најчесто денес можете да видите разни алки на кои се нанижани персонализирани или приврзоци кои носат одредена симболика – родендени, празници, раѓање на дете, среќа, здравје и многу други важни животни настани.

Дополнително, се избираат и привезок со иницијали, важни датуми и специјално гравирање, што дава целосна персонализација и подарок да се носи со гордост и уживање. Привезоците се комбинираат со нараквици за да им дадат атрактивен изглед, а се носат и со синџири со различни карактеристики. Иако денес е претежно сребрен, постојат и фантастични модели на синџири на кои се нанижани привезоци од жолто, розе или бело злато. Комбинациите се многубројни, а ова „совпаѓање“ на различниот накит создава впечаток на привлечност и следење трендови.

Ѓердани – парчиња накит кои симболизираат елеганција

Во изобилството на накит на домашниот пазар, ланчињата сè уште заземаат важно место кога е во прашање изборот на подарок или парче за себе. Најмногу се комбинираат со нараквици на кои се нанижани приврзоци со идентични детали, а во фабриката може да се вградат и разни додатоци.

Тоа значи дека приврзоците едноставно не се додаваат само на ланчињата, туку се додаваат и на долги или пократки ѓердани со медалјони, циркони и други атрактивни детали при изработката на накитот. Секако, советот е да го комбинирате накитот за да преовладуваат елементи со идентичен стил и тонови – иста боја на златен, сребрен или костим накит, потоа приврзоците и додатоците да бидат со исти мотиви, бои и дезени, како и да не се претерува. кога станува збор за бројот на парчиња кои се носат истовремено. Доволно е да изберете ланче и нараквица, или да додадете дискретни обетки.

Обетки – накит кој привлекува сечие око

Во модерното време, голем број дами избираат активно да носат обетки, што е одлично бидејќи и кога имаат дискретен стил, тие се многу забележливи и привлечни. Доколку деталите како што се приврзоците на обетките, тогаш дизајнот на нараквицата или ланчето се правилно координирани, комплетниот изглед ќе остави силен впечаток за стил и трендови. Секако, се препорачува да изберете опуштен стил за секојдневниот живот без преголем број на циркони, светки или скапоцени камења, бидејќи подобро е да го оставите за свечени пригоди.

Симболичката вредност на накитот е многу важна, па затоа парчињата како ова најчесто се купуваат за секојдневно носење, едноставно одговарајќи на боите на облеката, типот на чевли и други додатоци како чанти, ремени и очила за сонце. Дополнително, за свечени пригоди, совршен избор се обетките кои се ефективни, светкави и привлекуваат внимание, со прстен или нараквица, што не се препорачува за секојдневно носење.

Комбинирање на парчиња накит на модерен начин

Денешната понуда на накит не само што е богата, туку и многу разновидна, што од една страна го олеснува изборот бидејќи секој може да го најде идеалното парче за себе, а од друга страна создава и голем стрес доколку постои доза на неодлучност.

Најдобрите комбинации на накит се без претерување, бидејќи сосема е доволно да се одлучите за 2 парчиња кои се носат во исто време – тоа може да бидат нараквици на кои се нанижани интересни приврзоци и обетки или ѓердан со некој од претходните два вида. на накит. Според познатата изрека

„помалку е повеќе“, не треба да претерувате ниту со накитот. Доколку се работи за подарок кој носи силна симболична вредност и обожавање за секојдневно носење, тогаш важно е да бидете умерени при изборот на други парчиња накит.

Повеќето дами сакаат накит со одредени карактеристики – златна или сребрена боја, димензии и дизајн и избираат варијанти кои целосно ќе го подобрат изгледот. Важно е да креирате комбинации во кои одредени елементи, како приврзоците, ќе доминираат, додека други се помалку забележливи и впечатливи. Умереноста е и во ова.

ПР

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) „Спотифај“ ја објави најпуштаната песна во 2023 година

Објавено пред

Музичката апликација „Спотифај“ вчера ги сподели резултатите на своите корисници и даде увид во најслушаните изведувачи и песни во 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Листата на најпуштани песни се состои од 50 хита, а некои од нив дури се пласираа и на Билборд-листата во изминатите 12 месеци.

Хитот на Мајли Сајрус, Flowers, беше најстримуваната песна во светот, со повеќе од 1,6 милијарда стримови во светот. Песната излезе во јануари оваа година, а зборува за самољубието, внатрешната сила и за самодовербата.

Најмногу слушан изведувач во 2023 година беше Тејлор Свифт, со повеќе од 26,1 милијарди глобални преноси од 1 јануари.

Оваа информација не изненадува бидејќи светската ѕвезда годинава стана милијардерка благодарение на турнејата „Ерас“.

Кога станува збор за албумите, повеќето од нив се објавени пред 2023 година. Најмногу стримуван албум на годината беше Un Verano Sin Ti од Bad Bunny, со повеќе од 4,5 милијарди стримови на глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Забава

Финансиски хороскоп за 2024 година: кој хороскопски знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Објавено пред

Ќе пливате во пари или празни џебови? Видете го финансискиот хороскоп за 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Зимата традиционално е време на затишје, вклучително и финансиски смиреност. Меѓутоа, кога станува збор за годишниот финансиски хороскоп, следните три месеци ќе бидат одлучувачки за многу хороскопски знаци.

Финансиски хороскоп за 2024 година:

Овен
За претставниците на овој огнен знак зимата носи нови можности за зголемување на приходите. Ова е поволен период за стартап и нови проекти, а инвестициите во себе (на пример, образование или личен раст) може да донесат долгорочна заработка.

Бик
За Биковите, новата година носи стабилност во финансиските прашања. Паметните инвестиции и разумните трошоци ќе бидат основа за дочекување на пролетта со полно оружје. Планирањето на буџетот и умереноста во трошењето во следните три месеци се поважни од кога било.

Близнаци
Секогаш дружељубивите Близнаци следната година ќе може да најдат дополнителни извори на приходи благодарение на новите врски и комуникации. Но, мора да бидете внимателни кога се во прашање понудите што ги добивате: некои од нив не се толку привлечни како што изгледаат на прв поглед.

Рак
Претставниците на овој знак ќе може да ја подобрат финансиската состојба преку тимска работа или поддршка од колегите. Вие не треба да преземате проекти сами; подобро е да ги споделите со оние на кои целосно им верувате. Отплатата ќе биде многу поголема.

Лав
Лавовите може безбедно да почнат нови проекти на кои долго време се двоумат да им пристапат. Следните три месеци се најдобро време за ова. Размислете и за инвестирање во сопствените вештини и професионален развој: на долг рок тоа може да доведе до зголемен приход.

Девица
За Девицата, зимата ќе биде време за внимателно и скрупулозно анализирање на нивните трошоци и приходи. Доброто управување со буџетот и информираните одлуки за инвестирање може да донесат долгорочни придобивки. Бидете подготвени да го видите токму тој „прозорец на можности“ и искористете ја шансата.

Вага
Зимата е период на нови финансиски договори и партнерства за Вагите, кои ќе доведат до зголемување на приходите. Внимателно проучете ги сите трендови во бизнисот, видете кои ветувачки нишки се појавуваат и фатете ги знаците на судбината. Оваа година ќе биде финансиски успешна за вас, но не треба да седите со скрстени раце.

Шкорпија
За Шкорпијата, зимата ќе биде време за ажурирања во финансиската сфера. Дополнителни можности за заработка може да произлезат од неочекувани извори. Но, пред да се одлучите за сериозна инвестиција, направете детален деловен план, без да се потпирате само на интуицијата.

Стрелец
„Учи и научи повторно“ е токму оваа теза што Стрелецот треба да ја има предвид при подготовката за претстојната зима. Истражувањето нови области и подобрувањето на вашите професионални вештини може да доведе до нови извори на приход.

Јарец
Овие три месеци за Јарецот се долгоочекуваниот момент кога претходните финансиски напори, конечно, ќе вродат со плод. Главната работа е да не застанеме тука и да продолжиме да се движиме во дадената насока, без да се расфрламе по паралелни проекти.

Водолија
Водолиите, конечно, најдоа поле што им носи задоволство и во исто време добро им плаќа. За дополнително да ги унапредите финансиите, можете дури и да ризикувате. Експериментирањето и иновативноста може да доведат до дополнителен приход.

Риби
Интуицијата е силна страна на сите Риби. И во наредната година мора посебно да ја слушате. Обрнете внимание на вашите хоби и интереси: можно е и оваа област да биде област на раст.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Велосипедист падна на Водно и скрши колк, на помош дојдоа и граѓани за да го пренесат до амбулантното возило

Велсипедист попладнево околу 15 часот се повреди при пад на тешко пристапна пашачка патека под средно Водно. Првиот човек на...

Македонија3 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија4 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија6 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион7 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион7 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија8 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет8 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија9 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија20 часа

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет22 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет24 часа

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет1 ден

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...