Контакт

Соопштенија

Адеми: Секојдневно расте поддршката за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Објавено пред

Демократската унија за интеграција смета дека кампањата за референдумот за членство во НАТО и Евроспката Унија, што ќе се одржи на 30 септември, се одвива со висок степен на ефикасност и ефективност, вели Арбер Адеми, портпаролот на ДУИ.

„Секојдневно се јакне граѓанската поддршка по однос на заложбите за интеграција на Македонија во Европската Унија и НАТО. Централниот штаб за референдумот на 30 септември е максимално оперативен на терен и тековно на дневна основа остварува средби со илјадници наши сограѓани, со академската заедница, цивилното општество и многубројни други интересни групи.

На средбите на кои е присутен и лидерот Али Ахмети, како и највисоките раководни партиски структури, пратениците и активисти од разграноците, се презентираат придобивките од членството во европското и евро-атлантското семејство до сите оние што се цврсто уверени или, пак, можеби во минатото помалку верувале во градењето успешна иднина и севкупен државен просперитет преку остварувањето на најголемата национална стратешка определба, дефинирана уште од осамостојувањето на земјата“, рече Адеми.

Тој истакна дека по среќавањето со десетици илјади граѓани, сметаат дека оптимизмот и позитивната мисла кај граѓаните од ден на ден сè повеќе се зголемуваат, што им дава право да веруваат во успешноста на претстојниот референдум.

„Бројот на поддржувачи, поединци со идентична мисла и цел како нашата, континуирано расте. Тоа го увидуваме од интересот за присуство и текот на разговорите за време на средбите. Затоа, денес ги повикуваме сите граѓани да ни се придружат вечерва во 19 часот на плоштадот Скендербег во Скопје, да се приклучат на централниот собир што Демократската унија за интеграција го организира во рамките на тековната кампања за успешно спроведување на референдумот, а на кој ќе се обрати и претседателот на партијата, Али Ахмети“, порача Адеми.

Тој ги повика граѓаните да ја прифатат, како што рече, подадената рака и да влезат низ вратата од Европа и светот.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата дозволи 15.000 граѓани од угостителскиот сектор да останат без работа

Објавено пред

Залудно Костадин Костадинов лаже од партиската говорница, кога во ек на епидемија Владата на СДСМ дозволи околу 15.000 граѓани само од угостителскиoт сектор да останат без работа, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на денешната прес-конференција на ривалската партија.

„Илјадници граѓани нема да земат плата за март, месец во кој буџетот и економијата сè уште ‘блескаа’, па владата не успеа и покрај предупредувањата да донесе мерки и да ги заштити граѓаните кои сега останаа без работа“, се вели во партиската реакција.

Во неа се додава дека поради рестрикциите на движењето, редовите пред маркетите и банкоматите се сè поголеми, а метеж и турканици има на секој чекор.

„Жителите на поголемите градови велат дека надлежните институции мора да го решат овој проблем, не само вината да ја префрлаат на граѓаните. Најтрагично е што бројот на починати и заболени секој ден се зголемува. Медицинскиот персонал со натчовечки напори се бори за секој живот, но изостанува навремено и обмислено менаџирање со кризата“, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ од каде додаваат дека сега не е време СДСМ преку лаги да собира политички поени.

 

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Костадинов: Нема да дозволиме некој да остане без приход

Објавено пред

Пред нас е клучен период во кој се очекува пикот на ширење на вирусот и затоа токму сега е потребна уште поголема одговорност од сите нас, порача на денешната прес-конференција портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Тој апелира граѓаните максимално да се посветат на заштита на здравјето и целосно да се придржуваат до владините мерки за заштита.

Како што рече партискиот портпарол, додека владата се соочува со здравствени предизвици, истовремено се справува и со негативните економски последици од коронавирусот.

„Пакетот економски мерки обезбедува првична помош од 200 милиони евра помош која опфаќа 250.000 вработени и 35.000 компании. Државата дава 14.500 денари плата за секој работник во фирмите коишто се погодени со кризата, затоа што секој работник е важен. За граѓаните обезбедуваме сериозни финансиски олеснувања, се одложува наплатата на кредити, се стопираат извршителите“, посочи Костадинов кој додаде дека нема да се дозволи некој да остане без приход.

Тој подвлече дека само со заеднички сили ќе ја добиеме оваа борба против последиците од коронавирусот.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски и Заев со честитки по повод Меѓународниот ден на Ромите

Објавено пред

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, на припадниците на ромската етничка заедница им го честитаа Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април.

Мицкоски во своето обраќање по повод 8 Април, вели дека ВМРО-ДПМНЕ како во минатото така и во иднина ќе се залага за унапредување на политичката, културната и социо-економската позиција на Ромите во општество. Според него, потребна е ефикасна инклузија на Ромите во Република Македонија за да се надминат предизвиците со кои тие се соочуваат.

„Во овие тешки моменти за нашата земја посакувам добро здравје, надминување на предизвиците и подобар живот за Ромите и за сите граѓани на Република Македонија“, стои во честитката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев, пак, вели дека нашата држава е градена и продолжува да функционира на темелите на еднаквоста, заедништвото и меѓусебното почитување.

„Ромите отсекогаш биле составен дел од тој концепт и тоа така ќе продолжи. Преку вистинските, исправните политики што ги преземаме денес во Република Северна Македонија, Ромите се целосно рамноправни со сите наши граѓани, ги уживаат сите права, го негуваат својот јазик, ја развиваат својата култура и традиција и активно учествуваат во креирањето успешни политики, преку нивните претставници во централната, извршната, но и локалната власт“, истакнува претседателот на СДСМ кој додава дека општеството е исправено пред уште предизвици, но како одговорна партија СДСМ останува доследна на концептот едно општество за сите.

Заев воедно апелира согласно ситуацијата со корнавирусот празнувањето на 8 Април годинава да биде во согласност со мерките и задолженијата што се на сила.

 

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет4 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија5 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет5 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет5 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет5 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет6 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион6 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија17 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија17 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија18 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија19 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет19 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија20 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија21 час

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија22 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија22 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија23 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија23 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија24 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Досие