Контакт

Соопштенија

(Видео) Бачев: Ќе ја поразиме марионетската власт, Македонија ќе победи

Објавено пред

2018 година е веќе зад нас, пред нас е новата 2019 година и секој од нас си има свое видување за годината што измина и свои цели, желби и соништа за годината пред нас, изјави водачот на Единствена Македонија, Јанко Бачев во своето новогодишно обраќање.

„На секој од нас многу фактори му влијаеле на индивидуален план годината да му биде подобра или полоша. Другата страна се случувањата во државата кои директно или индиректно влијаат на нашите животи.

На државен план, ќе се согласиме дека годината зад нас ја одбележаа настани кои го доведуваат во прашање опстанокот на македонскиот народ и македонската држава. Во Македонија беше инсталирана марионетска власт купена и контролирана од странски центар со цел промена на вековното македонско име, идентитет, историја и традицијата на македонскиот народ.

Затоа, Единствена Македонија презеде една поактивна улога. Заедно со 72 организации од земјата и дијаспората го формиравме Кризниот штаб „Македонија-Бојкотира„ кој извојува голема референдумска победа со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на Република Македонија.

„Македонија-Бојкотира„ водеше исцрпувачка референдумска кампања со посета речиси на секое село и град во Македонија на средби, собири и митинзи со народот. Победата дојде на 30 септември кога народот на референдумот се изјасни дека не сакаат членство во ЕУ и НАТО и промена на името.

Окупациската власт одлучи да не ја почитува народната волја на референдумот и Единствена Македонија ја продолжи битката преку „Македонија-Блокира„ како продолжение на „Македонија-Бојкотира„.

Во „Македонија-Блкокира„ се здруживме 84 организации од земјата и дијаспората, сплотени и единствени да се бориме до крај, да останеме свои на своето и оваа битка во моментот се уште трае“, изјави Бачев.

Тој додаде дека со ваквата ориентација продолжуваат и во новата 2019 година давајќи го максимумот за унитарна, подобра и поуспешна Македонија со своето вековно име – Република Македонија.

Годината што измина, вели Бачев во своето обраќање, сите сакаме што побргу да ја заборавиме, а и во годината што доаѓа, додава Бачев, Единствена Македонија останува на првата линија во одбрана на националните и државните интереси.

Избори 2019

Пендаровски: По подолго време, Македонија се врати на вистинската патека

Објавено пред

По подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека со години бевме заробена држава, знаете дека имавме политички кризи, политички турбуленции, имавме дури и насилен упад во парламентот, меѓутоа новата влада за релативно кус временски период успеа да ја стабилизира земјата и да ја донесе практично на прагот на НАТО, рече кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, на денешните средби со граѓаните на Кавадарци.

„По добивањето на поканата за влез во алијансата минатата година, очекуваме до крајот на оваа година да станеме 30-та земја членка на најмоќниот воено-политички сојуз на светот. Сето тоа немаше да биде можно ако не бевме сплотени за идејата да ја реализираме најголемата стратешка цел од осамостојувањето до денес, а тоа е сите да застанеме зад прогресивните сили, кои имаат тешка битка, поминаа многу пречки и, конечно, успеаја да ги победат силите на регресот“, рече тој.

Денес, додаде Пендаровски, за жал, сè уште постојат луѓе и политички структури кои мислат дека со нудење алтернатива, која значи всушност враќање назад, или со блокада на развојот на државата, Северна Македонија може да просперира.

„Наредните претседателски избори треба да покажат дека курсот што Македонија го има заземено е исправен и единствено можен во овој период и јас би апелирал до сите луѓе што ѝ мислат добро на сопствената земја да гласаат за оваа политичка опција, за оваа политичка структура, од која сум дел и јас самиот, која во изминатите една и пол-две години навистина успеа од една заробена држава да направи де факто членка на евро-атлантските институции. Македонија не смее да си дозволи да оди назад затоа што таа опција е најпогубна за сите нас, ако дозволиме да поништиме сè што до овој момент сме постигнале, ако ги поништиме сите договори, сите компромиси што оваа Влада успеа да ги направи, мислам дека ќе се вратиме во голема неизвесност, а тоа никому нема да му донесе прогрес“, рече Пендаровски.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски и Силјановска на средби со европратеници во Брисел

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со делегација од ВМРО-ДПМНЕ, заедно со кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова, денеска оствари повеќе средби со европратениците во Брисел.

Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓаат Република Македонија и граѓаните поради, како што рече, лошите политики што ги спроведува владата на СДС.

„Разговаравме за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, за политичкиот прогон, за лошата економска ситуација, разговаравме за отсуството на реформи, трговијата со правото и правдината, притисокот што го прави Владата на СДСМ во Република Македонија, така што, практично, разговаравме за сите оние негативни случувања на кои сега македонската јавност е сведок пред претседателските избори и побаравме, се разбира, од нашите соговорници да интервенираат кај македонските властодршци“, рече Мицкоски, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека е многу значајно Република Македонија, конечно, да добие датум за почнување на преговори со Европската Унија.

Мицкоски ќе има состанок и со Манфред Вебер, кој е кандидат за претседател од ЕПП за претстојните избори за претседател на Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Јаулески: Младинската невработеност во државата со највисока стапка на Балканот

Објавено пред

Младите се најголемата жртва на власта, која повеќе од две години не работи ништо освен распродавање на државните и национални интереси. Додека Заев и Пендаровски монтираат судски процеси младинската невработеност расте. Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година, младинската невработеност во државата изнесува високи 47.6%, што е највисока стапка на Балканот, по Косово, истакна Јован Јаулески, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

„Извештајот на Светска банка вели дека половина од невработените млади се лица кои подолг период не можат да најдат работа.

Зоран Заев и Стево Пендаровски во екот на кампањата за парламентарните избори ветуваа дека младите ќе бидат во фокусот на власта на СДСМ. Ветуваа нови работни места, подобро образование и повисок стандард. Две години ништо од тоа. Заев и Пендаровски ги излажаа младите.

Состојбите за младите во Република Македонија се поразителни и очајни. Според извештајот на Светска банка од 24 – 26% од младите живеат на прагот на сиромаштија. Тоа значи дека над 140.000 млади лица во државава секој ден се соочуваат со сиромаштија и едвај врзуваат крај со крај.

Состојбата е лоша и со младите кои работат. Имено, 1/3 од младите кои се вработени во Република Македонија според истиот извештај работат во секторот на сивата економија. Ова значи дека овие лица се исклучени од системот на пензиско и здравствено осигурување и не ги уживаат поволностите што ги нуди системот на државно осигурување.

Младите се оставени на работ на општеството. Власта која ветуваше поголема грижа за младите и создавање можности за сите, сега две години со прст нема мрднато за младите. Оваа власт ги изневери младите и затоа треба да си оди. СДСМ мора да си замине. Со СДСМ секој ден само тонеме“ рече Јаулески.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет40 минути

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија2 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа15 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион16 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион17 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија18 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија19 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија19 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет19 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија20 часа

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија20 часа

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија20 часа

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ21 час

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија23 часа

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Европа1 ден

Татко и син се првите погребани жртви по масакрот во Крајстчерч

Таткото и синот Калед Мустафа (44) и Хамза (16) денеска беа погребани како први жртви во терористичкиот напад во Крајстчерч....

Досие