Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ:Погазена е слободата на медиумите како последица на договорот Заев – Ципрас

Објавено пред

Со цензурирани медиуми, кои исто како и премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа.Погазена е слободата на медиумите и новинарската фела помножена со нула како последица на договорот Заев – Ципрас. Државната новинска агенција МИА, е првата жртва на капитулантскиот договор за промена на името, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, МИА вчера наместо да ги информира граѓаните, беше принудена да ги дезинформира и тоа само затоа што на Грција и пречи одредена изјава на Заев.

,,Само со еден укор од Атина, МИА мораше да ја повлекува изјавата која ја даде Заев, и да пишува друга, која тој не ја дал, но е по мерката на Атина. Цензурата врз МИА во детал ги покажува штетите од овој договор. Ниту новинска агенција, која е должна да ја пренесува вистината, тоа нема да може да го прави, ако тоа не и се допаѓа на Атина. Доколку вака Атина се однесува кога договорот се уште не стапил во сила, како ќе се однесува кога ќе стапи? Што се ќе треба Република Македонија да подголтнува, како резултат на штетните политики на СДСМ?”, се вели во соопштението.

Партијата бара Заев веднаш да ја објави содржината на Уставните амандмани и да и покаже на јавноста што се губиме.

,,Граѓаните мора да знаат се пред да донесат одлука како ќе постапат на 30 септември. Ниту еден факт не смее да се сокрие. Заев конечно да смогне сили и храброст и да излезе на дебата, доколку е демократ за каков што се претставува, тогаш зошто бега од дебата? Дали му е страв од немањето на аргументи и незнаењето како да ги објасни Уставните измени, губењето на идентитетот, историјата и културата? Доколку му е страв и не знае што да прави, да си поднесе оставка.ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите кои се против овие штетни политики на Заев, денес од 13 часот во Охрид, да ни се приклучат на големиот протестен марш, да му покажеме на Заев дека треба да си замине. Да му покажеме на Заев дека Македонија знае што е најдобро”, се додава во соопштението.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ:Ветувањето на СДСМ за чист воздух е голема измама

Објавено пред

Ветувањето на СДСМ за чист воздух е голема измама.Петре Шилегов е градоначалник повеќе од една година, а СДСМ скоро две години раководи со владата и нема суштински мерки против загадениот воздух, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

,,Додека граѓаните се гушат во загадениот воздух, владата на СДСМ не презема никакви мерки. Шилегов глуми градски шарлатан и игра игри, а заменик министерот за животна средина Јани Макрадули спие. Едноставно СДСМ мува не ги лази што граѓаните наместо чист воздух со месеци дишат отров.

Додека владата на СДСМ се луксузира и вработува партиски војници, секојдневно болниците низ државата се полнат со пациенти кои имаат респираторни заболувања.
Граѓаните секој ден слушаат само бајати теми, а владата на СДСМ не презема конкретни мерки за подобрување на квалитетот на воздухот”, соопшти партијата.

Според нив, мерните станици секој ден покажуваат опасно енормна загаденост на воздухот со ПМ10 честички, а мерки против загаденоста нема. Поради тоа ВМРО-ДПМНЕ предлага конкретни мерки и тоа:
-Итно зголемување на мерните станици ширум Македонија,
-субвенции за набавка на електрични автомобили и печки на пелети,
-субвенционирање сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства,
– забрана за употреба на петрол и кокс

,,Граѓаните мора да добијат бесплатен градски превоз додека трае загадувањето, а инспекциските служби, како на државно, така и на локално ниво, да работат на пронаоѓање на загадувачите во зимски услови 24 часа. Нема место и време за политиканство кога станува збор за здравјето на нашите граѓани. ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш, власта да ги прифати нашите предлог итни мерки за справување со енормното загадување на воздухот.

Граѓаните се директни жртви на неспособноста на власта. Директни жртви на црнилата кои надвиснаа над Република Македонија. Токму поради ова ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани да се приклучат во борбата против ова зло на криминалниот картел наречен СДСМ и Зоран Заев.Во недела нека ни се приклучат на протесниот марш во Велес со почеток во 13 часот како и наредната среда пред Владата.
Зората ќе изгрее и ќе ги однесе црнилата”, соопшти партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ:Проблемот со аерозагадувањето ВМРО-ДПМНЕ со години го игнорираше

Објавено пред

Децениските криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ, придонесоа за систематско уништување на зеленилото и животна средина, а игнорирањето на алармантните последици од негрижата за животната средина, доведоа до екстремно загадување кое што ѓраѓаните се уште го чувствуваат, соопшти СДСМ.

,,После децениска негрижа и неодговорност, работите се менуваат, проблемот се решава со системски мерки и сериозен пристап од институциите.Продолжува акцијата за зазеленување на Град Скопје. Досега се засадени над 8.000 дрвја. Во текот на вчерашниот ден засадени се 160 стотици високвалитетни садници во општина Кисела Вода. Претходно акција за засадување се спроведе и во општините Ѓорче Петров, Сарај, Бутел, Аеродром и Карпош.

Засилениот инспекциски надзор и контрола на големите индустриски загадувачи, континуираното расчистување на дивите депонии, субвенционирањето на печки на пелети за загревање на домовите на граѓаните, засилениот процес на гасификација од наредната година се само дел од мерките што се преземени или се во најава со цел да се стави крај на деценискиот проблем со загадувањето на воздухот.

Се решава и проблемот со загадувањето од сообраќајот. Од следната година пристигнуваат нови 40 еколошки градски автобуси во Скопје, а автобуси со еколошко гориво се предвидени и за други градови во Македонија, како Прилеп и Битола. Истовремено ќе се субвенционираат трошоците за набаква на електрични и хибридни автомобили и трошоците за вградување на погон на ТНГ на автомобилите, се наведува во соопштението.

Според партијата, со сериозен меѓуинституционален пристап се решава долгогодишниот проблем со аерозагадувањето. Владата и сите надлежни институции остануваат посветени на обезбедување чист воздух и здрава животна средина за сите.

Со преземање на сите овие мерки и вклучување на нови, Владата предводена од СДСМ продолжува со активностите во справување со долгогодишниот проблем со загадувањето со цел почист воздух и поздрава животна средина за сите граѓани на Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ДОМ: Новиот закон за спречување и заштита од дискриминација е во интерес на сите граѓани

Објавено пред

ДОМ преку соопштение изрази разочарување што на денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика во Собранието не бил усвоен предлогот на пратеничката Маја Морачанин. Законот за спречување и заштита од дискриминација да биде ставен на дневен ред и да се отвори дебата по ова законско решение, велат од ДОМ.

„Апелираме до сите членови на Комисијата, независно од нивната партиска припадност, да овозможат законот да се разгледува како прва точка на следната седница на Комисијата. Поминаа 6 месеци откако законот за спречување и заштита од дискриминација беше доставен до Собранието на Република Македонија од страна на Министерството за труд и социјална политика. Со него се врши усогласување со правото на Европската Унија и почитување на меѓународните стандарди од оваа област“, велат од ДОМ.

Целта на законот, додаваат од партијата, е обезбедување на принципот на еднаквост и спречување и заштита од дискриминација во остварување на човековите права и слободи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на...

Македонија60 минути

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, Буково и Плетвар

Сообраќајот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатната рампа Градско, е целосно нормализиран , информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се...

Македонија1 час

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската...

Европа13 часа

(Видео) Макрон им оддаде почит на жртвите од нападот во Стразбур

Францускиот претседател, Емануел Макрон, вечерва, за време на посетата на Стразбур, изјави дека властите работат на разјаснување како напаѓачот од Стразбур,...

Македонија16 часа

Обвинение за скопјанец што му нанел телесни повреди на својот татко

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство достави обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело телесна повреда од...

Европа17 часа

Кнајсл: Мирот не се постигнува со формирање војска

Министерката за надворешни работи на Австрија, земјата што претседава со ЕУ, Карин Кнајсл, оцени дека денешната одлука за трансформација на...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Невладините се судрија со власта – „План има, пари нема, помина и оваа зима во чад и задушување“

Во дебатната емисија на „Макфакс“, на која се говореше за проблемот со аерозагадувањето, претставници на невладиниот сектор се судрија со...

Македонија19 часа

Амнестијата ќе донесе и помали затворски казни, дали ќе се менува обвинението?

Кој сè ќе може да побара амнестија од учесниците во настаните на 27 април, најверојатно, ќе биде познато в понеделник,...

Македонија19 часа

(Видео) Јанакиевски: Животните што се хранат од медицинскиот отпад од македонските депонии се поголема закана од фабриката за преработка

По реакциите во врска со највата за изградба на фабрика за преработка на медицински отпад  на земјиштето во дворот на...

Крвав четврток20 часа

Пепиќ: Се колнам во своите чест и вера дека не го удрив Села

Покрај разговорите од одземените телефони на пратениците Јохан Тарчуловски и Љубен Арнаудов на денешното рочиште за крвавиот четврток беше презентирана...

Крвав четврток20 часа

Тарчуловски до Мицкоски по апсењата за 27 април: Не е фер да се враќаме во Собрание додека не ги пуштат луѓето од притвор

Во една од вибер-комуникациите помеѓу актуелниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и обвинетиот пратеник Јохан Тарчуловски, кои јавното обвинителство денеска...

Крвав четврток20 часа

Василевски пред 27 април: Подобро е во Собрание да одиме без вратоврски, да не ни пречат

На денешното рочиште за крвавиот четврток беа презентирани докази од дополнителната листа на обвинителството. Помеѓу доказите беше и вибер-комуникација помеѓу...

Регион20 часа

Злосторство во Босна: Татко си ги заклал децата, по што се самоубил

Ужасна трагедија ги вознемири жителите на Босна и Херцеговина, откако медиумите објавија дека татко ги заклал своите три деца, по...

Крвав четврток21 час

(Видео) Снимателите денеска куртулија од дополнителни проверки поради снимање на обвинителките

Снимателите кои направија снимки од денешното рочиште за крвавиот четврток, за разлика од вчера, не беа изложени на дополнителни проверки...

Топ23 часа

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште

70-годишен неподвижен маж настрада во пожар во Сопиште. Како што информира полицијата, вчера, во 20:20 часот на улица 1 во...

Регион23 часа

Парламентот ги усвои законите – Косово доби војска

Косовскиот парламент ги усвои законите кои овозможуваат трансформација на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово. Во Парламентот влегле...

Македонија1 ден

Одложено рочиштето за смртта на Никола Саздовски

Се одложи рочиштето за смртта на Никола Саздовски – Саздо, поради оправдано отсуство на еден поротник. Имал смртен случај. На...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдени 15 килограми експлозив на автопатот Косовска Митровица – Приштина

Косовската полиција пронашла 15 килограми експлозив на Газиместан, пишува приштискиот весник „Коха“ повикувајќи се на портпаролот на полицијата во Пришина,...

Свет1 ден

Сенатот едногласен: Убиството на Кашоги го наредил принцот

Сенатот на САД едногласно ја усвои резолуцијата во која саудискиот принц Мохамед бин Салман е посочен како одговорен за убиството...

Европа1 ден

Три жени избодени во Нирнберг

Три жени се избодени со нож во одделни напади во Нирнберг, а германската полиција во моментов испитува дали овие инциденти...

Досие