Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Пендаровски прашал некого за да одбие членство на земјата во ЕЕЗ?

Објавено пред

Стево Пендаровски не ги знае ниту основните европски институции. Европската економска заедница е претходница на ЕУ од која Унијата настанала, и таа веќе не постои. Како Пендаровски одбил членство во нешто што го нема?! Но доколку Пендаровски одбил членство во Европската економска зона (ЕЕЗ), тогаш тој постапил неодговорно, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Стево Пендаровски и Зоран Заев не се монарси, на кои народот им го предал правото безусловно да владеат и Македонија не е нивна своина, ниту Пендаровски, ниту Заев не смеат да донесуваат стратешки одлуки без да го прашаат народот. Кого прашал Пендаровски кога ја одбил понудата Македонија да стане членка на Европската економска зона?!“, прашуваат јавно од опозициската партија.

Од таму објаснуваат дека Европската економска зона е посебна зона составена од држави кои се дел од заедничкиот пазар на ЕУ.

„Држави кои се дел од Европската економска зона се Норвешка, Лихтенштајн и Исланд, а пред да влезе во ЕУ таму била и Хрватска, со членувањето во Европската економска зона државата станува дел од заедничкиот пазар на ЕУ на чија територија важат исти правила, прописи и трговијата кон земји членки на ЕУ се одвива слободно, како земјата да е членка на ЕУ“, нагласуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, одбивањето на ваква понуда е скандалозно, а државниот врв не смее да донесува одлуки на своја рака односно за ваква понуда мора да се консултира со граѓаните.

„Членството во ЕЕЗ ќе значи повеќе работни места, развој на деловното окружување, но пред се обврска за усогласување на домашното законодавство со стандардите на ЕУ. Очигледно е дека СДСМ се грижи единствено за бизнис интересите на семејството Заеви, наместо за македонските работници и стопанственици“, стои во партиската реакција.

Претседателот Пендаровски на вчерашната конференција за Западен Балкан организирана од Пријателите на Европа, обелодени дека македонскиот државен врв добил понуда за членство во, како што рече, Европската економска заедница, но понудата била одбиена затоа што нема друга алтернатива од полноправно членство во ЕУ.

Од ВМРО-ДПМНЕ пак сметаат дека одбивањето на понудата е антидржавен чин и повикуваат Пендаровски и Заев да кажат зошто ја одбиле истата и од чии странски интереси се воделе.

Соопштенија

Минатото деноноќие произведени 14.032 MWh, целосно се задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Објавено пред

АД ЕСМ на 4.12.2022 година произведе 14.032 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

dobivaj vesti na viber

Во термоелектраните произведени се 9.470 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.562 MWh.

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.940 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 4.12.2022 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадата, цената ја плаќаат граѓаните

Објавено пред

„Христијан Мицкоски е тој којшто ги поттикнува блокадите на приватните превозници. Откако меѓусебно се обвинуваа за рацете во медот, откако се испокараа за провизии, сега Мицкоски ѝ се реваншира на Данела Арсовска“, соопштуваат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата посочуваат дека „лично Мицкоски најавуваше 100 автобуси за Град Скопје во име на Арсовска. Денес ги нема ниту автобусите, ниту фабриката што Мицкоски ја најавуваше“.

„Штетата од сето ова ја плаќаат граѓаните кои утрово се разбудија во блокиран град и без јавен превоз. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ приредуваат нова катастрофа на Скопје“, е ставот на СДСМ.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Илјадници граѓани во над 40 општини предлагаа идеи за развој, буџетите се креираат отворено и транспарентно

Објавено пред

Илјадници граѓани во над 40 општини предлагаа идеи за развој, буџетите се креираат отворено и транспарентно. На 3 и 4 декември за првпат во Македонија се одржа организиран проект во над 40 општини за собирање и дискутирање на идеи за проекти од граѓаните до општините, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Првпат до сега масовно се вклучуваат граѓаните со идеи за проекти, кои ќе бидат дел од решенијата на нивните проблеми и потреби. Илјадници наши сограѓани во саботата и неделата ги посетија општините и дадоа свои идеи за проекти, а кои ќе бидат опфатени со буџетите за 2023 година.

Граѓаните можност да предложат идеи за проекти ќе ја имаат и во наредните неколку дена преку страницата budzeti.mk, или следниот викенд односно 10 и 11 декември, во период од 11 до 14 часот во општината во која живеат.

Градоначалниците и нивните тимови ќе ги разгледаат идеите и истите ќе ги опфатат со предлог-проекти. ВМРО-ДПМНЕ воведува новитети. Буџетите директно ќе ги правиме со граѓаните. Зошто тие знаат што им е најпотребно. Така ќе функционира и идната влада“, наведуваат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија5 часа

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија8 часа

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија9 часа

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија9 часа

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија10 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија10 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет10 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија11 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија11 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет12 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа12 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија12 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет13 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет13 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија13 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион1 ден

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет1 ден

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...