Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Економијата повеќе од 15 месеци тоне, а граѓаните се сè посиромашни

Објавено пред

Економијата повеќе од 15 месеци тоне, нема реален напредок, а граѓаните се сè посиромашни, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во нивното соопштение.

„Единствена светла точка се странските инвестиции, кои дојдоа во државата и отворија голем број работни места благодарение на добрите политики на ВМРО-ДПМНЕ. Странските инвестиции се моторот на економијата и фактор што продуцира додадена вредност. Сите други сектори тонат поради неодговорните политики на власта“, стои во партиското соопштение.

Власта го гуши релниот сектор, наместо поддршка за домашните компании кои произведуваат и се извозно ориентирани, гледаме како Владата преку Фондот за иновации дели грантови на партиски функционери, дели милионски тендери на новоформирани фирми и дава лиценци за спроведување возачки испити на фирми без ден работно искуство во областа, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ во нивното соопштение.

Градежништвото е во застој, велат од опозицијата и посочуваат дека процентот на реализација на капитални инвестиции од почетокот на годината заклучно со јули изнесува само 21.33%, што е историско најниско ниво и е показател на целосна неспособност на извршната власт.

Соопштенија

ДОМ спроведе обука за алтернативни начини на изборна кампања

Објавено пред

Зелената партија ДОМ, во соработка со Зелен Институт и холандската фондација Биро де Хилинг, организираше онлајн обука на тема “Приспособување кон алтернативен начин на партиска комуникација и активизам”. Предавач беше Огнен Јанески кој го истакна значењето на онлајн платформите и социјалните мрежи во комуникацијата со граѓаните. На обуката учествуваа преку шеесет активисти на ДОМ, како и Ане де Бер-директор на Биро де Хилинг и Трушке Смитс од холандските Зелени.

На почетокот на настанот се одржа координативен состанок на Централниот изборен штаб со регионалните и локалните изборни штабови на ДОМ, на кој беа презентирани организациската структура и насоките за спроведување на предизборната кампања, во контекст на целосно почитување на мерките за заштита од коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Николов: Поголема смртност од Ковид-19 од нас во регионот има само Романија

Објавено пред

Македонија е претпоследна во регионот, има најголем број на починати на 1 милион жители веднаш после Романија. Ова нема што да не зачудува. Во системот не се промени ништо, лекарите и здравствените работници беа тие кои се судрија со вирусот, а кои беа оставени без опрема на почетокот и со цело срце и душа влегоа во битка со Ковид-19, додека нивниот ПР министер држеше пресови два пати на ден, вели Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на изјавата на министерот за здравство, Венко Филипче, дека ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус.

„ Во стилот на старите добри сталинистички времиња, се јави Венко Филипче со триковите и финтите на Зоран Заев да ја корегира опозицијата, но и да прати абер до оние новинари што малку повеќе анализираат. По примерот, на Заев кој пред некое време објави табели за платите на докторите и сестрите, но со ситни букви дека станува збор за бруто плата, така и Венко ги заменува статистичките термини смртност и број на починати на 1 милион жители. Користејќи различни термини, исто како што правеше на почетокот на епидемијата, кога опозицијата апелираше да се подготвиме за ударот и да се превземат мерки, Венко Филипче објаснува дека се злоупотребува терминот смртност за политички цели, а всушност во јавноста се зборуваше за број на починати од Ковид на 1 милион жители. Смртноста ни била добра од Ковид, иако тој и Министерството, не обезбедија респиратори. Не обезбедија тестови чии резултати ќе ги имаме брзо и ќе се носат одлуки брзо за секој пациент дали е Ковид + или не, па сега ќе се фали дека тестирал пост мортем. Се во име на транспарентноста и маркетингот зачинет со ПР трикови“, вели Николов.

Тој сподели линкови и табели со анализа кои, како што вели зборуваат за број на заразени и починати на милион жители каде што Македонија е претпоследна во регионот, има најголем број на починати на 1 милион жители веднаш после Романија.

„Доколку беше транспарентно, јавноста ќе имаше увид на кој начин Филипче ја составил Комисијата за заразни болести, зошто го сменил пред еден месец претседателот на Комисијата на заразни болести, ќе имаше увид во тестовите, времето и бројот на на нивното соопштување, ќе имаше увид колку години се стари респираторите кои се користат на Инфективна клиника, дали функционира собата со негативен притисок, колку квадратни метри простор има по пациент на интензивна нега, каква дијализа има ацетатна или бикарбонатна, колку денови во просек биле на респиратор починатите, зошто сеуште немаме неинвазивни вентилатори така наречени „кациги„ CPAP кои што ги гледаме на клиповите од италијанските болници. Тоа е транспарентност, се друго е ПР Маркетинг на кој министерот не одолеа да му се спротивстави, па виновни му се новинарите и опозицијата“, вели Николов.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Градежната офанзива во целата држава не сопре ниту за време на корона-кризата

Објавено пред

Капиталните проекти продолжија со изведба со забрзана динамика и за време на кризата предизвикана од коронавирусот, велат од СДСМ преку соопштение.

„За помалку од три години, рехабилитиравме повеќе од 750 километри патишта.

Источниот регион го доби првиот автопат Миладиновци – Штип, а во моментот се градат и експресните патишт, Штип – Радовиш, Штип – Кочани и Ранковце – Крива Паланка.

Истовремено, се рехабилитираа и постојните патни правци: Штип – Радовиш, Крупиште – Пробиштип, Кочани – Македонска Каменица, Делчево – граничен премин со Бугарија, Ранковце – Крива Паланка, Куманово – Свети Николе.

Првпат по неколку децении, изграден е мост на реката Брегалница, а набргу почнува изградба на браната „Отиња“.

Измината една и пол година нашата земја, во услови на корона-криза, заврши 80 отсто од магистралната гасификација, проект што се одолжуваше речиси 20 години.

Интензивно се работи и на локалната инфраструктура во фаза во која е почната изградба на дополнителни 500 километри водоводи и канализации за што се обезбедени 100 милиони евра за сите општини во земјата.

Во идниот период продолжуваме и со рехабилитација на 1.500 километри патна инфраструктура и изградба на автопатишта, експресни и локални патни правци.

Кризата ни покажа од колкава важност е патната инфраструктура и за да се спаси човечки живот.

И токму затоа остануваме фокусирани на изградба на модерна, брза и ефикасна инфраструктура за побрз и поефикасен транспорт низ целата држава“, наведе СДСМ во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Македонија53 минути

Американски воени авиони со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

Американската поддршка на нашата земја продолжува со несмален интензитет и по влезот во НАТО. Околу 11.20 часот два авиони на...

Свет2 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион3 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет3 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа3 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет3 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија3 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија17 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион17 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ19 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија22 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија23 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија23 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија23 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија1 ден

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Досие