Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е на дното во Европа според бројот на направени тестови за Ковид-19

Објавено пред

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 смртни случаи, велат од ВМРО-ДПМНЕ во однос на состојбите со епидемијата на коронавирус.

„Македонија е на врвот на европската листа по број на почнати на милион жители или на петто место. На светската ранг листа од 220 земји повторно сме на врвот по починати на милион жители или на 13 место. Македонија е на дно во Европа по број на направени тестови“, нагласуваат од опозициската партија.

Од таму додаваат дека додека во другите земји во Европа се тестирани од минимум 20 проценти до 60 проценти на населението, бројката на тестирани во Македонија е само околу 15 отсто.

„За какво смирување на епидемијата зборува Филипче? Граѓаните молат за термин за тестирање бидејќи нема доволно тестови, граѓаните молат за прием во болница, чекаат по ходници, а ако бидат хоспитализирани добиваат третман во крајно нехумани услови, нема кислород, нема кревети“, велат од ВМРО-ДМНЕ од каде предупредуваат дека трагично е и тоа што секој ден има се повеќе заразен медицински кадар и веќе ќе нема кој да се грижи за болните.

Соопштенија

Богојески – Гир: Македонија не е сама на патот кон ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Унијата на европските федералисти на Македонија – УЕФМ и промотор на Македонскиот концепт, Петар Богојески, имаше средба со шефот на делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир.

Од Македонскиот концепт информираа дека на средбата се разговарало за европската перспектива на Македонија во пресрет на новите предизвици, особено појавата на засилен европесимизам кај младите.

„Македонија не е сама на патот кон ЕУ. Портите за интеграција се широко отворени, а билатералните проблеми ќе се разрешат во духот на европските вредности“, е заклучокот од средбата.

УЕФМ е партнер на ЕУ во промоција на можностите за образование на младите во земјите на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Демократскиот сојуз: Македонците од дијаспората да ја искористат можноста и масовно да се попишат

Објавено пред

Демократскиот сојуз на првиот ден од почетокот на пописот ги повикува Македонците што живеат во дијаспората, а имаат македонско државјанство, матичен број и адреса во Македонија, да ја искористат можноста што им се нуди со Законот за пописот и масовно да се попишат преку онлајн-апликацијата во периодот од 1 март до 31 март оваа година.

Од партијата велат дека попишувањето на Македонците што живеат на сите континенти е од исклучителна важност за добивање вистинска слика за етничкото потекло на сите македонски државјани.

„Демократскиот сојуз предупредува дека отпорот против попишувањето и тивкиот бојкот што се заговара од некои политички партии во Македонија може да произведе неверодостојни податоци за бројот на етничките Македонци и да го доведе македонскиот народ во нерамноправна положба во сопствената држава. Истовремено, ги повикуваме и роднините на нашите Македонци иселеници, што живеат во Македонија, да ги потсетат своите блиски на оваа обврска и да им го објаснат значењето на пописот и попишувањето“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Шилегов не направи ниту еден проект

Објавено пред

Петре Шилегов нема направено ниту еден проект. Нема тунел под Калето, нема нови булевари, освен булеварите што што му ги остави Коце Трајановски, само менува имиња на улици, а Заев ќе го кандидира пак, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Според нив, Шилегов е најнеуспешниот градоначалник на Скопје и со самиот факт што за Заев е фаворит, тоа уште еднаш потврдува дека целото работење на Шилегов е по насока на Заев, а тоа е целосна неработа и раздавање тендери.

„Шилегов не оствари ниту 10 % од својата изборна програма. Нема никакви резултати од областа на екологијата, борбата против загадувањето и комуналната хигиена. Скопје за овие 4 години стана еден од најзагадените градови во светот. 4 години ‘Вардариште’ е дива депонија и проблем за Аеродром и Гази Баба. Диви депонии има насекаде во околината на Скопје и во самиот град. Мерните станици на загаденоста на воздухот често покажуваат и по 10 и 20 пати зголемена канцерогеност на воздухот“, велат советниците од ВМРО-ДПМНЕ.

Тие обвинија дека Шилегов не се грижи за зеленилото, граѓаните немаат доволно вода за пиење, а нема ни инфраструктурни проекти.

„Шилегов вети и не ја направи Универзалната сала. Шилегов вети и не направи забавен парк. Шилегов вети и не направи тунел под Калето. Шилегов вети и не направи нови мостови и булевари. Петре Шилегов ќе остане само познат по потрошените 100.000 евра за новогодишна журка, ливадата на плоштадот Македонија, продажбата на градската куќа, обезличување на Скопје и како најнекултурен градоначалник на Скопје, кој ги навредува сите неистомисленици со многу погрдни зборови“, велат од советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија3 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија4 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион5 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија6 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа7 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет7 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ8 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет9 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија10 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет19 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион20 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија23 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија1 ден

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија1 ден

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Досие