Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Потпишувајќи го указот на Законот за попис, Пендаровски докажа дека е вазал на Заев

Објавено пред

Стево Пендаровски никако да испадне од сенката на Зоран Заев, а денеска тоа го потврди потпишувајќи го указот на Законот за попис, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Многу добро знае потрчкото на Зоран Заев, Стево Пендаровски дека овој закон за попис и оваа операција, е политичка операција, а не статистичка. Тој пред само еден месец бараше целосен консензус околуЗаконот за попис и сега самиот тој се посипа со пепел“, стои во партиското соопштение.

Во него се додава дека власта во врска со Законот за попис не прифатила ниту еден амандман на опозицијата.

„На брутален начин се злоупотреби европското знаменце, немаше волја да се воведат терминали за отпечаток од прст, а исто така  Стево знае дека нема време да се спроведе овој попис“, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата како аспект ја истакнуваат и грижата за здравјето на граѓаните.

„Во време на кризна состојба поради епидемијата со Ковид-19, Стево потпиша указ на Законот за попис. Гледа ли Пендаровски дека десетици држави во Европа ја откажаа оваа статистичка операција?“, се наведува во соопштението во кое се додава дека ВМРО-ДПМНЕ е за попис на населението и домаќинствата, но не преку политичка операција, која, како што велат, нема да ги даде реалните резултати од овој процес.

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ починатите од коронавирусот ги злоупотребува во партиски цели

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ починатите од коронавирусот ги злоупотребува во партиски цели сведувајќи ги на статистика, тоа е доказ за нивниот нечесен и неодговорен однос кон граѓаните, реагира СДСМ на прес-конференцијата на Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека бројот на починати од коронавирус во Скопје е речиси ист со оној од скопскиот земјотрес.

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува бесрамно да ги злоупотребува жртвите од коронавирусот и нивните семејства во дневнопартиски цели. За очајната ВМРО-ДПМНЕ, предводена од губитникот Христијан Мицкоски, човечките трагедии се само статистика таксативно наброена, која служи за неосновани напади и деструкции. Јавноста памети за некрофилските настапи на оваа партија кога се правеа мрачни перформанси, каде што се шегуваа со лицата почитани или заразени од Ковид-19“, се наведува во реакцијата,

Од почетокот на кризата предизвикана од коронавирусот, па сè до денеска, додаваат од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Мицкоски не стори ништо за да им помогне на здравствените работници.

„Напротив, од белиот дворец свесно ширеа лажни вести во обид да го поткопаат здравствениот систем и да ги понижат здравствените работници, свесно ги кршеа мерките и забраните и се однесуваа опасно за јавното здравје. Тоа е само уште еден доказ за неодговорното и нечесно дејствување на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски. Поради тоа, шестпати губат на избори и поради тоа уште долго ќе се опозиција“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче да каже дали дедо му бил во Занзибар и дали потоа отишол во карантин?

Објавено пред

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го повикаа министерот за здравство, Венко Филпче, да одговори дали неговиот дедо д-р Јорданчо Савески бил во Занзибар со заболените од африканскиот вид на Ковид-19 и дали после тоа отишол во карантин?

„Филипче да каже дали неговото семејство е ширач на Ковид-19, исто како што беше Цаца Билјановска? Додека народот се мачи со ковид, илјадници умреа, а фамилијата на Филипче шета по луксузни дестинации“ , велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Филипче до каде си со вакцините? Народ чека да се вакцинира, а ти една вакцина сам не набави“, реагираат преку соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ЛДП: Секој ден е борба за унапредување на родовата еднаквост

Објавено пред

Секој ден е ден на борба за унапредување на родовата еднаквост и кршењето на стереотипните родови улоги, ова како што информираат од ЛДП се главните пораки кои се произлезени од онлајн конференцијата ,,За женските права и родовата еднаквост”, која се одржа од страна на Форумот на жените на ЛДП како главна активност за одбележување на 8 Март, Меѓународниот ден на жената.

На конференцијата се обрати претседателот на ЛДП, Горан Милевски, а говор имааа и пратеничката и потпретседателка на ЛДП, Моника Зајкова, и претседателката на Форумот на жени на ЛДП, Билјана Аврамоска-Ѓореска.

„Либерално-демократската партија ја препознава важноста и влијанието од зголемена застапеност на жените во политиката и се залага за еднакво учество на жените и мажите, поттикнувајќи ги и имплементирајќи ги политиките за родова еднаквост. Се покажа дека многу постигнавме досега, но има уште многу нешта кои треба да се остварат до родова еднакавост. Единствено половина е еднаков дел, и единствено еднакво е доволно“, рече претседателката на форумот на жени на ЛДП, Билјана Аврамоска-Ѓореска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија20 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија20 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија20 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа21 час

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет21 час

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет22 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава24 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија1 ден

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет2 дена

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет2 дена

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија2 дена

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија2 дена

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 дена

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа2 дена

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет2 дена

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија2 дена

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија2 дена

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија2 дена

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа2 дена

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие