Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов се фали со еколошки достигувања додека во Вардар пловат отровни супстанции

Објавено пред

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Градот Скопје бара сеопфатна истрага за, како што велат, еколошката катастрофа на реката Вардар и уништувањето на живиот свет, откако на социјалните мрежи се појавија снимки од помор на риби и невообичаена бакарна боја на водата по течението на реката во Аеродром.

„Во неделата, кога Шилегов се фалеше со достигнувањата во заштитата на животната средина, среде Скопје отровна хемиска супстанца предизвика помор на риби во реката Вардар. И ова не е првпат да се предизвика вакво уништување на животната средина. Жителите во близина на еколошката катастрофа се жалат постојано на миризби и испуштање  токсични материи во водата, додека градските инспекциски служби не реагираат со што се ставаат во заштита на нечии бизнис-интереси наместо да го штитат здравјето на граѓаните“, се наведува во реакцијата на советничката група од опозициската партија.

Инаку, првичните индиции на градските инспектори се дека загадувањето на реката на овој потег е од кругот на поранешна „Железара“. Најавено е дека во координација со надлежните државни инспекции ќе следат вонредени инспекциски контроли во кругот на овој индустриски објект.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Сечењето дрва кај Горица е катастрофален нееколошки потег

Објавено пред

СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески ветија зголемување на зелените површини, а веќе извесен период се вршат масовни сечи на здрави дрва во градот. Катастрофален нееколошки потег на уништување зеленило имаше вчера со сечењето дрва кај месноста Горица. Дали за Георгиески ваквото сериозно уништување на зеленилото е грижа за животната средина?, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Наместо современи еколошки стандарди, какви што му прилегаат на еден туристички центар, велат од таму, оваа локална власт ја уништува животната средина.

„Фотографиите од терен го демантираат градоначалникот Георгиески дека исечените дрва биле стари бидејќи се гледа дека тие се во добра состојба. Дали се сечени стебла и на друга парцела под патеката, која е во сопственост на Република Македонија? Згрозени сме од ароганцијата на градоначалникот Георгиески, со која сака да ја потцени интелигенцијата на граѓаните. Наместо да порачувате кој и што треба да прави, како локална самоуправа сте одговорни за обезбедување чист воздух и заштита на животната средина, кое се прави со садење нови дрва, а не сечење на малкуте останати. Охриѓани не ги забораваат од претходно исечениот дрворед кај Горица околу вилата на претседателот на РМ, целиот дрворед здрави дрва кај Општината, како и на неколку атрактивни локации низ центарот на градот. Кажете вие колку нови дрва засадивте во вашето владеење“, велат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Заев на свое име нема ниту куќа ниту автомобил, го нема ниту моторот со кој се шета низ Македонија

Објавено пред

Зоран Заев на свое име нема ниту куќа ниту автомобил, го нема ниту моторот „бмв“ од 30.000 евра, со кој се шета низ Македонија. Тој е на фирмата „Тотал инженеринг“, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Според него, Заев е предводник на кланот Заеви и е пример за злоупотреба на моќ и позиција од јавни функционери за сопствените бизниси – од транспорт за РЕК „Битола“ и правење ајвар до ископ на глина преку плантажи за марихуана.

„Во Македонија царува основаната перцепција за злоупотреба на моќта од политичка функција. Вршењето јавна функција на политичари додека истовремено се сопственици или влијателни акционери на компании остава можност за корупција и влијание на економските текови во државата. Примери за тоа има многу, од тендерите во здравството, преку примери со вицепремиерот и случајот „Тополки“, примерот со Фондот за иновации, но најекспонирани се примерите на премиерот Зоран Заев и 12-те компании поврзани со неговото семејство. Ќе ги прочитам, „Фарма медика“, „Тргопродукт“, „Мамас фуд“, „Омни градба“, „Центроштепед“, „Тотал електроник“, „Еленица“, „Пеон“, „Сара Јавор“, „Тотал инженеринг“, „Сара инженеринг“, „Дравас инженеринг“, „Електринженеринг“. Сите овие компании се на семејството Заеви, ова се компаниите за кои има огромен број афери. Македонија ја тресат скандали поврзани со корупција и злоупотреба на моќта, почнувајќи од струмички „Глобал“ до транспорт, градби, ископи, заеми, до полиња со марихуана. И во нив се споменувани имињата на семејството на власт“, рече Стоилковски.

Тој обвини дека фирмите на Заеви испумпуваат државни пари, преку РЕК „Битола“, експресниот пат Штип – Струмица и други градилишта финансирани од државата.

„Ова е само еден пример. Фирма на кланот Заеви доби дозвола за одгледување медицинска марихуана во Свети Николе. Фирми на Заеви го купија струмичкиот гигант „Герас Цунев“, над 20.000 м2, за цена на една гарсониера. Фирми на Заеви стекнуваат сопственички удели во проекти за градби на згради за суми од 40.000 евра, а се вредни десетици пати повеќе“, рече тој.

Стоилковски рече дека ВМРО-ДПМНЕ бара сите политичари што вршат јавни функции, доколку се сопственици, косопственици или акционери во одредени компании, суштински да ги отуѓат бидејќи, како што рече, отвораат можност за корупција и за влијание на одредени економски текови во државата.

„Формалното бришење од сопственост или формалното замрзнување на своето дејствување во компаниите на политичарите што истовремено се и јавни функционери, како Заев, како Анѓушев, отвораат реална можност за злоупотреба на позицијата на моќ. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, професорот Христијан Мицкоски, го отуѓи уделот и повеќе не е сопственик на компанија. Очекуваме Зоран Заев и неговите од октоподот да го сторат тоа. Доколку не го сторат тоа, само ќе ја засилат перцепцијата дека државните функционери, како премиерската функција, се користат за влијание и зголемување на профитите на семејните компании“, рече Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Со укинување на квотите за лекови може да се провери во секое време дали лековите ги добиваат лицата на кои се препишани

Објавено пред

Исполнето е уште едно ветување од изборната програма на СДСМ, реализирана е уште една клучна мерка од програмата за работа на Владата предводена од СДСМ, соопшти владејачката партија.

„Од 1 октомври, осигурениците можат да го подигнат соодветниот лек кој било ден од месецот во која било аптека. Нема повеќе паника и турканици на почеток на месец кај матичните лекари и во аптеките.

Исто така оваа мерка овозможува поволност, доколку осигуреникот не може сам да го подигне лекот, тогаш друго лице да го подигне во негово име и тоа лице се легитимира со сопствената лична карта или пасош.

На овој начин точно може да се провери во секое време дали лековите ги добиваат лицата на кои се препишани.

СДСМ досега ги подобри условите во 10тина Јавно-здравствени установи, а следува подобрување на условите во други 34 Јавно-здравствени установи.

Се унапредува целиот здравствен систем, се подобруваат условите во Јавните здравствени установи, растат платите на медицинските работници, се унапредува грижата за пациентите.

Здравството е на прав пат, СДСМ преку реални и конкретни мерки продолжува со грижа за пациентите и унапредување на целиот здравствен систем“ велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија9 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија9 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ11 час

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија11 час

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија11 час

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија12 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија15 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет15 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ16 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ17 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија17 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија18 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа19 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа19 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт1 ден

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија1 ден

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ1 ден

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион1 ден

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура2 дена

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Досие