Контакт

Соопштенија

ДОМ: Веднаш да започне отстранувањето на дивоградбите во Охридскиот регион

Објавено пред

Партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) остро го осудува продолжувањето на градежни активности на нелегалниот објект на кој при интервенцијата на општинската градежна инспекција беа уапсени градежни работници.

Од оваа партија бараат од локалните власти да се санкционираат прекршителите на законите и мораториумот за градба изгласан од Советите на општините Охрид и Струга и веднаш да се започне со најавената акција за отстранување на нелегалните градби.

„Граѓаните со нетрпение очекуваат да се спроведат препораките на УНЕСКО и да се обезбеди зачувување на нашето единствено светско природно и културно наследство. За крајот на овој месец, веќе е најавена и мисија на експерти на УНЕСКО“, се наведува во партиското соопштение.

Во него се додава дека дрското непочитување на законите од страна на поединци фрла сенка на сите претходни вложени напори направени во поглед на заштита и зачувување на природното и културното наследство во Охридскиот регион.

Соопштенија

Јанушев до Владата: Кажете дури и дека мерките што ги предлагаме се ваши, но спроведете ги пред земјата да колабира

Објавено пред

Жалосно и загрижувачки е што мораме од говорницата, од која постојано нудиме решенија до Владата, да констатираме дека Република Македонија почнува полека да колабира во сите области, рече денеска на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев.

Тој вели дека владата освен што држи беспредметни прес-конференции, ништо реално не спроведува во стопанството како активни мерки за помош на компаниите.

„Според последната анкета која можевме да ја видиме во медиумите, дури 20% од граѓаните добиле привремен отказ. Тоа се над 160.000 граѓани. Во просек секое петто семејство во Република Македонија останува без еден вработен. Над 80% од граѓаните очекуваат Владата да ги помогне компаниите и да им ги покрие загубите, на начин на кој истите компании не би делеле откази како во моментов. Но, за жал, бидејќи Владата е глува на барањата на стопанството, компаниите се принудени да делат откази“, рече Јанушев.

Тој уште еднаш упати молба до владата да ги донесе мерките кои од ВМРО-ДПМНЕ ги предложиле.

„Кажете доколку треба и дека се ваш предлог само за да си ги исполните суетите. Но, ве молиме, не држете ги во заложништво компаниите и граѓаните. Немаме повеќе време, имаме дупка во буџетот од над 2 милијарди“, истакна партискиот генерален секретар во обраќањето до владата, додавајќи дека добри мерки се понудени и останува само да се прифатат.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Левица: За време на вонредна состојба во скопската психијатриска болница се делат тендери по роднини

Објавено пред

Корупциските скандали во режија на Владата и во време на вонредна состојба не мируваат, велат од партијата Левица, која има сознанија дека психијатриската болница во Скопје склучила договор за јавна набавка со компанија застапувана од роднина на директорот на болницата.

„Станува збор за Договор за сервисирање на канцелариска опрема, склучен на 2 април годинава со планиран износ од 6.140 евра. Договорот во име на ‘ЕБР Компјутерс ДООЕЛ’ го склучува Бујар Ковачи, а веројатно со цел да се прикријат трагите и сомнежите, договорот во име на болницата го потпишува Сузана Шабани, која според податоците на интернет-страницата на болницата, но и самиот договор, е главна сестра. Истите лица, застапувајќи ги наведените правни субјекти, потпишуваат договор за истата услуга и на 27 февруари минатата година, чија планирана вредност изнесува 350 илјади денари“, се навадува во партиското соопштение.

Од Левица нагласуваат дека „ЕБР Компјутерс ДООЕЛ” со оваа болница во последните неколку години има склучено седум договори во висина од 32.216 евра.

„Договорот за сервисирање на канцелариска опрема во 2017 година е склучен помеѓу в.д. директорот Ќамил Ковачи, како застапник на болницата, и Бујар Ковачи, застапник на ‘ЕБР Компјутерс ДООЕЛ’“, објаснуваат од партијата.

Од таму бараат директорот на болницата Ќамил Ковачи јавно да одговори во каква роднинска врска е со Бујар Ковачи и зошто на сите договори како потписник за болницата се појавува тој, освен на договорите со „ЕБР Компјутерс” каде договорите во име на болницата ги потпишува главната медицинска сестра.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост

Објавено пред

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост. Се соочуваме со светска пандемија на опасниот коронавирус, но и со економска криза од досега невидени размери, а мерките на Владата немаат никаков ефект, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи, кој кажа дека предлозите за економски мерки на ВМРО-ДПМНЕ се несериозни и со далеку пониски износи.

„Неспособноста на СДСМ секојдневно не чини човечки животи и работни места. Бројот на наши сограѓани кои што се оставени без парче леб од ден во ден е се поголем, бројот на заболени од коронавирусот секојдневно расте, а Владата нема јасна стратегија за справување со ситуацијата. Република Македонија ја очекува економска апокалипса доколку Владата не ја разбере сериозноста на ситуацијата. Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот. Суетата на врхушката скапо ја чини државата. Владата на СДСМ и натаму одбива да ги прифати економските мерки кои ги предлага ВМРО-ДПМНЕ, мерки за спас на економијата“, се вели во реакцијата.

Според партијата, висината на дупката во буџетот се менува од ден за ден, а причината за ова е неработењето, корумпираноста и несериозноста на владата предводена од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет21 минута

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет24 минути

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет26 минути

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет1 час

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион1 час

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија12 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија13 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија14 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија15 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет15 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија15 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија17 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија17 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија18 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија18 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија19 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија19 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет20 часа

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Регион20 часа

Сите заразени со корона во Србија ќе мора да бидат хоспитализирани

Пациентите во Србија кај кои е потврдено дека се позитивни на Ковид-19 веќе нема да можат да се лечат во...

Досие