Контакт

Соопштенија

Кризниот штаб за бојкот на референдумот зголемен за 36 нови организации

Објавено пред

Триесет и шест нови организации пристапија кон Меморандумот за стратешка соработка за бојкот на референдумот што го потпишаа на 5 август 28 органзиации по што беше формиран Кризен штаб против референдумот. Кризниот штаб против референдумот кој ќе води јавна кампања за неизлегување и бојкот на референдумот сега брои 64 организации – политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората.

Меморандумот за соработка против референдумот го потпишаа Фондот Спаси ја Библиска Македонија од Мелбурн, Меѓународната хуманитарна организација Шумкоски, Македонската радио програма – Мелбурн, Сојуз на Македонци со исламсла религија, Здружение за заштита и зачувување на српските споменици во Македонја, Македонско-руски сојуз на жени, Австралиско македонски совет за Нов Јужен Велс во кој членуваат 30 македонски организации, или вкупно 36 нови организации.

Општ заклучок кај потписниците е дека македонскиот народ и поголем дел од граѓаните масовно ќе го бојкотираат референдумот и нема да излезат да гласат на 30 септември, бидејќи не прифаќаат промена на името и идентитетот на македонскиот народ. Координаторот на Кризниот штаб против референдумот Драган Угриновски најави дека во петок на отворен јавен собир пред Собранието ќе биде презентирана кампањата на Кризниот штаб под слоганот „Македонија-бојкотира” која ќе стартува во сабота каде ќе биде посетено секое село и град во државата.

Соопштенија

СДСМ: Иванов е срам за демократијата

Објавено пред

Од

Во клучната недела за иднината на државата и нејзините граѓани Ѓорге Иванов одлучи да не ја напушта својата идеја за изолација на Македонија. Тој е срам за демократијата, реагира СДСМ на изјавата на Иванов во Детроит дека актуелната Влада нема мандат од гласачите за промена на идентитетот, за откажување од дијаспората, за губење на историјата и паметењето.

„Очигледно е дека Иванов е навикнат да им предизвикува проблеми на сопствените граѓани, дури и на оние што го гласаа. Последниот остаток од криминалниот режим на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, е противник на демократијата бидејќи ја оспорува најважната демократска алатка – гласањето. А токму преку гласање и избори Иванов стана претседател. Ставот на Иванов е срамно бегство од одговорност. За среќа на граѓаните, Иванов не е тој што одлучува за иднината. Иванов е премал и премалку важен, граѓаните и нивната волја се тие што се големината на Македонија, тие ќе ја донесат одлуката“, велат од СДСМ.

Иванов, додаваат од партијата, останува сам, заробен во сопствената идеја за изолација.

„Иванов, за жал, останува да биде лице што сее омраза и кое ги дели граѓаните, претседател што оди спротивно на волјата на граѓаните, претседател што избран преку гласање, а денес има проблем со гласањето. Иванов е срам за демократијата“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Ѓорчев на самитот на ИДУ: Економијата се влошува, политичкиот прогон се засилува

Објавено пред

Од

За време на посетата на САД меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, се обрати пред 100-ина претставници на партиите на десниот центар од целиот свет.

„Во своето обраќање Ѓорчев истакна дека состојбите во македонската економија секојдневно се влошуваат, а Македонија бргу паѓа на поголем број листи за водење бизнис. Ѓорчев додаде дека медиумските состојби во Македонија одат надолу и дека веќе се многубројни примерите за притисоци кон медиумите и новинарите. На крајот Ѓорчев нагласи дека моментно во Македонија се случува политички прогон на опозицијата и дека не се санкционираат очигледни случаи на корупција и насилство каде што се учесници луѓе блиски до власта на СДСМ. Истовремено, политички мотивираните процеси станаа секојдневие“, соопштија од партијата.

Ѓорчев се сретнал и со делегациите на Републиканската партија и ИРИ, Конзервативната партија на Велика Британија, Европската народна партија (ЕПП), ЦДУ/ЦСУ од Германија, како и поголем број други сестрински партии.

ИДУ е најголемата глобална алијанса на десниот центар која ги обединува партиите со конзервативна и народна ориентација, а беше формирана во 1983 година од Роналд Реган, Маргарет Тацер и Хелмут Кол.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Единствена Македонија: Референдумот на 30 септември нема да успее, македонскиот народ масовно се определува за бојкот

Објавено пред

Од

Карванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“, предводен од Единствена Македонија, одржа средби со граѓаните во општините Брвеница, Тетово и Јегуновце, соопштија од партијата и додаваат дека на средбите пред граѓаните свои говори имале координаторот на Кризниот штаб против референдумот, Драган Угриновски, претседателот на Здружението за заштита и зачувување на српските споменици во Македонија, Бора Ристиќ, првенецот на Христијанско братство, Жарко Гроздановски, и лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев.

„Општ впечаток кај говорниците и граѓаните беше дека референдумот на 30 септември нема да успее, македонскиот народ и повеќето од граѓаните на Република Македонија масовно се определуваат за бојкот и неизлегување на референдумот на 30 септември и одлучно кажуваат „не“ на капитулантскиот договор со Грција за промена на името, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ. Беше упатен повик до граѓаните да не се плашат од заканите на власта оти по неуспешниот референдум, ќе падне марионетската влада во Скопје и тие ќе немаат време да ги остварат заканите што ги упатуваат“, се наведува во соопштението на Единствена Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија53 минути

ДУИ во 2013 година забележале дека на Влада, ВМРО-ДПМНЕ „протнало” 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник” меѓу екс-шефот на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за...

Свет2 часа

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија2 часа

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ3 часа

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести3 часа

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа3 часа

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет4 часа

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија21 час

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура22 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија23 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија23 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија24 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија1 ден

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија1 ден

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ1 ден

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет1 ден

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа1 ден

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија1 ден

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава1 ден

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура2 дена

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Досие