Контакт

Соопштенија

ОМД: Кибер-напад на македонските избори наложува истражување од страна на НАТО

Објавено пред

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) изрази голема загриженост во врска со кибер-нападот, кој веќе трае повеќе од четири дена, на веб-страницата на македонската државна изборна комисија (ДИК) на 15 јули.

„Македонија е 30-та и најновата членка на НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека нападот врз една членка е напад врз сите. Според тоа, овој кибер-инцидент треба да предизвика акција на член 5 за поддршка на Македонија, под покровителство на ‘заложбата за колективна одбрана на НАТО’“

Управувањата со кибер-базирано мешање на националните избори е сè поголема загриженост дури и во најнапредните демократии во светот. Истрагата на НАТО за инцидентот во Македонија може да послужи како модел за другите западни земји кои би можеле да доживеат нарушување на гласањето засновано на компјутерски мрежи во иднина“, се вели во соопштението.

ОМД категорично ги отфрла барањата на албанските малцински политички партии дека следниот премиер мора да биде од македонско-албанско потекло.

„По сите избори, албанските малцински политички партии наметнуваат де факто уцена на секоја влада, барајќи сè поголема политичка моќ и ‘права’. Ова е перверзно, кога во реалноста Македонија обезбедува најмногу човекови права од која било земја во Европската Унија. Наместо наметнување на барања во обид на зацврстување на ‘тиранската платформа’, чија крајна цел е федерализација на Македонија, албанското малцинство треба да започне да демонстрира најосновна почит кон својата татковина, нејзиното знаме, нејзината химна и даночните закони. Ставот на ОМД беше дека Македонија не треба да одржува избори во период кога случаите со Ковид-19 секојдневно се зголемуваат. Минатава сабота имаше 241 позитивни случаи, означувајќи највисок број случаи и на смртни случаи на милиони население во регионот, до сега“, се додава во соопштението.

ОМД ги споделува чувствата на ОБСЕ-ОДИХР за демократски институции и специјална мисија за проценка на изборите и повторува дека „правната стабилност е поткопана со значителни ревизии на Изборниот законик и последователните ад хок регулативи донесени за време на вонредната состојба“. Според ОБСЕ-ОДИХР, препораките на ОДИХР останаа „нерешени, вклучително и оние што се однесуваат на универзалноста и еднаквоста на гласовите во изборната област во странство, ревизија на границите на изборните единици од независно тело, правата на лицата со инвалидитет и ефикасна кампања финансиска ревизија“.

„Во 2011 година, македонските граѓани во странство добија право на глас во македонските амбасади и конзулати, меѓутоа за првпат од донесувањето на законот, тоа право го одзеде Државната изборна комисија. Нејзината очигледна партиска природа беше испрашуван од страна на Специјалната мисија за проценка на изборите на ОДИХР. ОМД веќе долго време се залага за критички подобрувања засистемот на гласање во странство, вклучително електронско гласање, поштенски ливчиња и отворање на повеќе гласачки места каде што живеат поголеми македонски заедници.

Пред следните избори, земјата треба да го смени својот систем на шест изборни единици во една изборна единица, за да им даде можност на повеќе граѓани да се вклучат во демократскиот процес, споредено со сегашните парламентарци кои ги ставаат први своите партиски интереси, на место на интересите на нивните избирачи. Хегемонијата на сегашниот двопартиски, и етничкиот коалиционен партнерски систем, ја намалува демократијата, владеењето на правото и владините институции во Македонија. Покрај тоа, додека Државната изборна комисија потврди над 1,8 милиони регистрирани гласачи, Македонија нема спроведано попис од 2002 година, сериозно поставувајќи го прашањето дали гласачките ливчиња можат да бидат изманипулирани од Комисијата, владата, политичките партии и/или локалните власти. Различни извори, како што е Светската банка, тврдат дека дури 650.000 македонски граѓани се иселиле надвор од земјата во изминатите 20 години. Успешниот попис мора да биде приоритет за следната влада. Конечно, ОМД ги повикува сите партии, особено двете најголеми македонски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да работат заедно за доброто на македонските национални интереси“, се додава во соопштението.

Соопштенија

СДСМ: Приоритет во преговорите за новата влада е борбата со криминалот и корупцијата на сите нивоа

Објавено пред

СДСМ води сериозни преговори за формирање влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во парламентот, на која еден од главните приоритети ќе ѝ биде борбата со криминалот и корупцијата на сите нивоа, соопштија од партијата.

„Задача на новата влада е да обезбеди ред и дисциплина во сите институции и да расчисти со криминалот и корупцијата на сите нивоа, без разлика дали некој доаѓа од партија, од општина, од институција, дали е експерт, функционер, познат или непознат. Заеднички ќе биде договорен систем за проверка на потеклото на парите и на капиталот кај секој функционер. За раководителите кај кои е утврдено нечесно работење, следуваат санкции“, велат од СДСМ.

Тие што во име на граѓаните водат институции, додаваат од партијата, мора да бидат отчетни, транспарентни и чесни. Затоа, велат од СДСМ, ќе воведеме законска обврска за јавна објава на сите службени трошоци на сите функционери во извршната, локалната и во судската власт.

„Корупцијата е непријател на граѓаните и на институциите и затоа граѓаните на изборите на 15 јули ни дадоа мандат да се избориме со криминалот и корупцијата на сите нивоa. Во следниот четиригодишен мандат ќе покажеме дека можеме уште повеќе и уште подобро да работиме во интерес на граѓаните“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ немаат стратегија како да се справат со Ковид-19

Објавено пред

Зоран Заев и Владата предводена од СДСМ, и по шест месеци по појавувањето на коронавирусот, немаат стратегија како да се справат со Ковид-19 и последиците што произлегоа од оваа криза, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев и СДСМ не обезбедуваат никаква заштита на здравјето на граѓаните, ниту нудат некаква сигурност или излез од ситуацијата. Бројката на заболени е повеќе од 11 илјади или речиси шестпати поголема од прогнозите на министерот за здравство, Венко Филипче. Бројот на починати лица надмина 500. И покрај ова, надлежните ниту знаат што е ова што се случува сега ниту, пак, што следува наесен. Тешко се снаоѓаат и со кластерите. Заев и Владата предводена од СДСМ не знаат ниту како да се справат со последиците од корона-кризата“, пишува во соопштението.

За помалку од 30 дена, велат од ВМРО-ДПМНЕ, почнува учебната година и нема план ниту за образованиот процес.

„Децата и родителите не знаат дали ќе почне учебната година со физичко присуство и доколку е така, како ќе се одвива наставата или, пак, образовниот процес ќе се одвива онлајн.
Заев и Владата предводена од СДСМ знаат само едно – како да им се нанесе штета на граѓаните и државата. Заев и Владата на СДСМ го зголемија јавниот долг за повеќе од една милијарда евра за три месеци. Нема ниту капитални проекти ниту, пак, некој ги видел тие пари, а дополнително на тоа, Владата продолжува со ново задолжување. Поради лошите политики, ситуацијата оди на полошо бидејќи ниту Владата ниту СДСМ нема план и стратегија за справување со кризата. Потребни се јасни и стабилни чекори за да се стабилизира ситуацијата. Потребни се политичари што ќе знаат како да го справат со тоа, а не политичари што го лажат и крадат својот народ“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Односот на ВМРО-ДПМНЕ кон медиумите и граѓаните е лицемерен

Објавено пред

Односот на ВМРО-ДПМНЕ кон медиумите и граѓаните е лицемерен и затоа остануваат во опозиција, денес слободата на медиумите е загарантирана, реагира СДСМ на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека Заев определува кои се објективни медиуми, а кои не.

„Апсење новинари, упади и затворање медиуми, погазување на слободите на граѓаните и неистомисленици – таков беше односот на ВМРО-ДПМНЕ кон медиумите и критичката јавност цели 11 години. Поради таквиот однос на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, нашата држава со години беше на дното на Европа по граѓански и новинарски слободи“, пишува во реакцијата.

За разлика од таквото темно минато, велат од СДСМ, денес владее слобода, секој отворено и без страв може да ја критикува власта, но и секој друг политички субјект во државата, а многубројни извештаи на меѓународни организации и институции го препознаваат напредокот што Република Северна Македонија го прави во заштита и унапредување на новинарските слободи.

„Тоа ВМРО-ДПМНЕ никогаш нема да може да го разбере ниту, пак, да го обезбеди. Нивниот однос кон медиумите, кон граѓаните, е лицемерен, потценувачки и затоа остануваат во опозиција и следните 4 години“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија2 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија3 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија3 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет5 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет6 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет6 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет6 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет19 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет20 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет20 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион20 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет22 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Досие