Контакт

Соопштенија

СДСМ: Додека сите се борат против коронавирусот, Мицкоски се бори за фотелјата во партијата

Објавено пред

„Докажаниот губитник Христијан Мицкоски, во период на сериозна пандемија, кога сите капацитети се фокусирани на борба против коронавирусот, се бори само за да ја зачува својата фотелја во белиот дворец.Затскривајќи се зад лажна загриженост за здравјето на граѓаните, Мицкоски бега од предвремените локални избори во Штип, но всушност бега од уште еден пораз, кој уште еднаш ќе ја докаже неговата неспособност“, соопшти СДСМ.

Според партијата, слично се однесуваше и пред паралментарните избори и бараше нивно одложување за наесен. Па како и за сите крупни и помалку крупни прашања во државата, го менуваше ставот и излезе на избори.

„Иако ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби изборите, Мицкоски не смогна сили да преземе одговорност и да го признае поразот и, како што самиот најави, да си даде оставка, ако не победи.Наместо тоа Мицкоски и неговите послушници секојдневно го загрозуваат здравјето на граѓаните и се обидуваат да го поткопаат здравствениот систем.Граѓаните одамна го прочитаа и три пати го казнија за сите деструктивни политики.Затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски долго ќе останат во опозиција“, се додава во соопштението.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев важни му се црните бизниси што во Штип треба да минуваат преку Сашко Николов

Објавено пред

Додека Македонија умира и секојдневно се соборуваат црни рекорди од коронавирусот, на СДСМ му е важно да има градоначалник во Штип, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Очигледно животите на граѓаните не се важни за СДСМ, туку бизнис-интересите на Зоран Заев, кои треба да поминуваат преку Сашко Николов во Штип. Затоа, им се брза за избори кога луѓето ги губат животите“, се наведува во партиската реакција.

Според ВМРО-ДПМНЕ, доколу на СДСМ му се важни животите на граѓаните, Сашко Николов немало да оди на избори, туку како лекар ќе помагнел во здравството во ситуација кога во земјата недостига медицински кадар.

„Бесплатните маски што ги ветуваат потценувајќи ги граѓаните, досега требаше да ги обезбедат, а не да ги уценуваат со победата на Николов“, додаваат од опозициската партија нагласувајќи дека со ваква власт ниту Штип ниту Македонија не е во сигурни раце.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Спасовски: Со Николов како градоначалник Штип ќе биде рамо до рамо со европските градови

Објавено пред

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, попладнево беше на средба со граѓаните на општина Штип, каде што пред пристуните рече декa Штип заслужува да има градоначалник со полн легитимитет и со мандат даден од граѓаните.

„Три години Штип чекори по исправниот пат, по патот на напредокот и развојот. Со Сашко Николов, Штип ќе го продолжи тој пат носејќи го рамо до рамо со европските градови. Со Николов како градоначалник ќе продолжат одговорната работа и реализацијата на проектите во интерес на граѓаните“, порача Спасовски.

Потпретседателот на СДСМ ја поздрави и посветеноста на Николов во борбата против коронвирусот и ги повика граѓаните на Штип на 13 декември да му дадат поддршка и да гласаат за број 2, за, како што рече, Штип да остане во сигурни раце.

„За поздравување е иницијативата на Сашко Николов за обезбедување бесплатни заштитни маски за сите граѓани додека трае ковид-кризата. Отворањето доброволен фонд за оваа намена ќе им помогне на штипјани уште поревносно да ги почитуваат заштитните мерки. На 13 декември гласајте за бројот 2, гласајте за Штип да остане во сигурни раце“, истакна Спасовски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Среде пандемија ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за здравствената заштита

Објавено пред

Среде пандемија, додека државата, сите институции, здравствените работници, сите граѓани, се борат против коронавирусот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со поднесување 500 амандмани во Собранието, ги блокира измените на Законот за здравствената заштита, велат од СДСМ.

Според нив, срамно и неодговорно е опозицијата да се обидува да ја блокира работата на парламентот, да работи на штета на интересите на граѓаните.

„Ова е продолжение на опструкциите што ВМРО-ДПМНЕ со месеци ги прави врз здравствениот систем и борбата против коронавирусот. Граѓаните, целата јавност, ова го гледа и го цени“, се наведува во партиското соопштение, во кое се додава дека токму ваквите политики на ВМРО-ДПМНЕ се причина зошто трипати по ред се казнети на избори.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија9 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија10 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија10 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија14 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен14 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ14 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет15 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет16 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија16 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет16 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион17 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ17 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа17 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет18 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет19 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион19 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа1 ден

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет1 ден

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт1 ден

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Досие