Контакт

Соопштенија

СДСМ: Лефков да праша дали Мицкоски му се јавил на убиецот да се предаде?

Објавено пред

По искривената логика на ВМРО-ДПМНЕ дека едно од лицата осомничени за убиството било пронајдено поради притисокот на јавноста, тогаш може Миле Лефков треба да постави прашање дали Христијан Мицкоски му се јавил на убиецот и го натерал да се предаде, велат од СДСМ како реакција на изјавата на пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Особено што во јавноста и во медиумите се појавија фотографии на кои осомниченото лице и Мицкоски се фотографирани во срдечна и пријателска атмосфера“, додаваат од СДСМ и порачуваат дека времето кога убијци и сторители на кривични дела биле заштитени од политички партии е одамна поминато.

„Полицијата, Обвинителството, денес постапуваат независно, професионално и неселективно во борбата против секаков вид криминал. Денес, никој не е над законите, се постапува и санкционира секое кривично дело, без разлика кој го сторил“, стои во партиската реакција.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги понижува земјоделците, а Македонија ја претвори во целосно увозно зависна земја

Објавено пред

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека СДСМ секоја година, како што велат, најавува инвестициски бум во земјоделието, а реалноста е дека земјоделците се се` попонижени и попонижени.

dobivaj vesti na viber

Додека СДСМ со години говорат за аграрни политики, напоменуваат од ВМРО-ДПМНЕ, Македонија станува се повеќе увозно зависна за храна.

„Во услови на двоцифрена инфлација на цените на храната граѓаните едвај си дозволуваат да купат земјоделски производи, а во исто време земјоделците едвај успеваат да најдат пласман на своите производи и достоинствена цена. Тоа е парадоксот со кој се соочуваат земјоделците во Македонија. Земјоделските површини како никогаш до сега стојат необработени, а државата проси масло за јадење, пченица и брашно од соседните земји. Тоа значи дека оваа власт на СДСМ нема никаква аграрна стратегија и план“, е наведено во соопштението од оваа партија.

„Никој не им е крив на СДСМ што уште ги немаат исплатено субвенциите за земјоделците кои доцнат по две до три години. Никој не им е крив на СДСМ што земјоделците се повеќе се претвораат во социјалци. Виновни се самите тие како власт и нивната неодговорност и неспособност“, се потенцира во напишаното.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да критикува, а нивните градоначалници денар не одвоија за граѓаните

Објавено пред

Од владејачката партија со реакција на прес-конференцијата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, која беше посветена на состојбата во економијата. „ВМРО-ДПМНЕ е последна која може да зборува за економија. Тие двојно го зголемија јавниот долг за да градат споменици и фасади, а истовремено платите ги држеа замрзнати, ги потонаа граѓаните во сиромаштија на сметка на богатење на поединци. За разлика од нив, со СДСМ и во време на светска економска криза платите растат. Просечната плата денес изнесува 31.080 денари. Тоа е реализација на клучното ветување на СДСМ за просечна плата од 500 евра“, стои во писмената реакција од страна на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Минималната плата, додаваат од партијата е зголемена на 18.000 денари, следува период на раст на платите во сите сектори согласно растот на минималната плата.

Потсетуваат дека со договор со синдикатот се постигнало рекордно зголемување од 15 отсто на платите во образованието и детската заштита, и дека ќе следува раст на пензиите.

„Владата предводена од СДСМ со ребалансот на буџетот, заштедата на непродуктивните трошоци во висина од 200 милиони евра, ќе ја пренамени за надминување на последиците од светската економска криза за економијата, граѓаните, пред се за ранливите категории. Додека СДСМ на секој начин им помага на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија во светот што во време на криза дополнително им го загорчува животот на граѓаните преку блокадите во Собранието. Истовремено, во време на криза нивните градоначалници трошат милиони евра на партиски вработувања и луксузирања. Денар не одвоија за помош на граѓаните. Неизмерно е лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ. Тие секогаш имаат проблем кога парите завршуваат кај граѓаните, наместо во белиот дворец како во годините на режимот“, велат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија

Објавено пред

СДСМ да не молчи и да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле за средбите на Талат Џафери со лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет, посочуваат во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Граѓаните, додаваат од оваа партија, треба да добијат одговор дали и Ковачевски како дел од владата, знаел за средбите на Талат Џафери со чеченската делегација предовдена од пратеникот на Думата Абдул-Вајед Нијазов.

„Што сомнително се договарало на истата средба штом се крие, иако Џафери како претседател на Собрание треба да известува со кои официјални лица се среќава и колку такви средби кои се ризик за Македонија и остварил? Што им ветил Џафери на Чеченците и како е возможно безбедносните служби да дозволиле таква средба која очигледно е ризик за безбедноста? СДСМ треба да одговори дали нашите меѓународни партнери биле известени за средби на Талат Џафери како претседател на Собрание со претставници кои не само што се ризик за безбедноста туку и ги поткопуваат демократските и западните вредности“, прашуваат од опозициската партија.

„Додека устите на СДСМ и ДУИ им се полни со поделби во државата на прозападни и антизападни, нивни функционери се среќаваат со контроверзни лица од Чеченија, марионети на Кремљ. Впрочем и затоа ги прават тие поделби и така се обидуваат да си ја ишкаат мувата од капата. Воедно власта треба да одговори и кој ја дал идејата за изградба на споменик во Тетово на Ахмат Кадиров, односно на таткото на Рамзан Кадиров – лидерот на Чеченците кој се бори во Украина?“, стои во писмената реакција од оваа партија.

Талат Џафери, додаваат од таму, не само што има девијантно однесување кон вработените во Собранието, тој со вакви средби ја поткопува и сигурноста и демократија на Македонија. Таков човек, оценуваат од ВМРО-ДПМНЕ е недостоен да биде носител на било каква функција, особено не е достоен да биде претседател на Собрание.

Потенцираат дека Талат Џафери мора веднаш да поднесе оставка, а СДСМ и ДУИ да одговорат зошто е одржуваат средби со лица кои се безбедносен ризик за Македонија, но и за западниот свет.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија11 час

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа11 час

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа16 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија17 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион18 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа18 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа19 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија19 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија19 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа1 ден

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа1 ден

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ1 ден

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет1 ден

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа1 ден

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија2 дена

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет2 дена

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа2 дена

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа2 дена

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа2 дена

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...