Контакт

Свет

Австралискиот вицепремиер за Ѓоковиќ: Не може да одиш по светот мислејќи дека си над сите

Објавено пред

На Нoвак Ѓоковиќ вчера му беше одбиена визата за влез во Австралија, а најдобриот светски тенисер во моментот е во Мелбурн во прифатилиште за луѓе кои чекаат решение за својот азилантски статус.

Адвокатите на Ѓоковиќ поднесоа жалба на одлуката на австралиската гранична полиција, а судска одлука се очекува во понеделник, иако не се знае каде ќе биде Ѓоковиќ до тогаш. За целиот настан зборуваше и австралискиот вицепремиер Барнаби Џојс, кој остро го критикуваше српскиот тенисер.

„Ако не ги пополнил формуларите правилно, веројатно мислел дека може да се шегува со правилата на една држава. Очигледно е дека некој згрешил, а ако Ѓоковиќ не ја кажал вистината, тогаш јасно е дека тој погрешил и ќе биде депортиран. На може да одиш по светот и да мислиш дека си над законот на некоја држава само затоа што си богат“, рече Џојс.

Ѓоковиќ, кој е гласен противник на вакцинацијата, доби изземање од правилата на Австралија опен, односно од строгите епидемиолошки мерки за да може да игра на турнирот, кој започнува на 17 јануари.

Но, по слетувањето во Мелбурн, граничната полиција му ја одби визата со образложение дека нема јасни докази зошто му било одобрено изземање од барањето за задолжителна вакцинација.

Се шпекулираше дека Ѓоковиќ наводно им рекол на истражителите дека веќе го прележал коронавирусот во последните шест месеци, но тоа, според австралиските мерки, не е доволно за да се изземе некој од епидемиолошките правила.

Европа

Утре е петтиот обид за избор на нов претседател во Италија

Објавено пред

Италијанскиот парламент утре ппетти обид ќе се обиде да избере нов претседател.

Премиерот Марио Драги сѐ уште е кандидат за претседател, но неговите изгледи се избледени оваа недела бидејќи многу пратеници не се подготвени да го поддржат стравувајќи дека каква било промена во владата може да предизвика предвремени избори, објави „Ројтерс“.

Матео Салвини, лидер на десничарската Лига, им рече на новинарите дека пред гласањето в петок, ќе им предложи на партиите на левиот центар неколку непартиски фигури што имаат углед и на домашно и на меѓународно ниво.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Медведев: Ангела Меркел беше конструктивен партнер за Москва

Објавено пред

Бидејќи германска канцеларка Ангела Меркел не беше лесен партнер за Москва, таа беше конструктивен партнер и партнер што има разбирање, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, во интервју за руските медиуми.

„Според мое мислење, таа беше за нас и за мене лично, но и за претседателот и за другите наши колеги што работеа со неа, сигурен сум дека не беше лесна, но конструктивна и на многу начини апсолутно партнер кој имаше разбирање“, рече тој, пренесе ТАС С.

Не ѝ беше лесно бидејќи често имаше став што многу се разликуваше од нашиот, особено по 2014 година“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија за поранешната германска канцеларка.

Прикажи повеќе...

Свет

Вакцината „спутник в“ може да биде регистрирана од СЗО годинава – на чекање уште 15 вакцини

Објавено пред

Руската вакцина „спутник в“ може да биде призната од Светската здравствена организација (СЗО) оваа година, изјави денеска претставничката на СЗО во Русија, Мелита Вујновиќ, за телевизијата „Русија 24“, пренесува ТАСС.

„Десет вакцини се вклучени во списокот на лекови препорачани за итна употреба, што значи дека се користат во итни случаи во јавното здравство, како што е сега во пандемија. Уште 16 кандидати се во мирување, меѓу кои и ‘спутник в’“, објасни Вујновиќ.

Како што наведе таа, за да се најде вакцината на списокот, потребно е да се состават потребните пакет-документи.

„Тоа не се само документи за ефикасноста на вакцината или напис во магазинот ‘Лансет’, тоа е комплетен севкупен технички документ на апликацијата за регистрација на лекот во СЗО, која вклучува пет големи модули“, рече претставникот на СЗО.

Таа нагласи и дека сѐ оди според планот и дека се надева оти овие планови ќе овозможат завршување на процесот оваа година.

Вујновиќ додаде дека од сите руски вакцини, само „спутник в“ поднел барање за регистрација, јави ТАСС.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет5 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија6 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ9 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа9 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија11 час

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа11 час

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа12 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие