Контакт

Свет

Австралија го укина тридневното заклучување во Бризбејн

Објавено пред

Австралија ја укина тридневната блокада на Бризбејн, третиот по големина град во Австралија, бидејќи има само еден нов случај на зараза со Ковид-19 во државата Квинсленд.

Сепак, жителите сè уште треба да носат маски на јавни места, а некои ограничувања на социјалното растојание ќе останат во сила, изјави премиерот на Квинсленд, Анастасија Палашчук, која најави олабавување на ограничувањата, пренесува „Ројтерс“.

„Очекуваме многу добар Велигден“, рече Палашчук, но предупреди дека државата сè уште не излегла од кризата.

Квинсленд е популарна дестинација за домашните патници за време на велигденските празници и претстојните училишни одмори.

„Апелирам до сите жители на Квинсленд дека ако сите ја направиме вистинската работа во следните две недели, можеме заедно да го поминеме ова“, рече премиерката во телевизиско обраќање.

Собирите во домаќинствата во целата земја ќе останат ограничени на 30 лица.

Австралија во голема мера го ограничи ширењето на вирусот благодарение на затворањето на границите, итни заклучувања и системот за брзо следење случаи.

Од почетокот на пандемијата таа објави околу 22.000 случаи, вклучително и 909 смртни случаи, што е многу помалку од повеќето други развиени нации.

Сепак, некои здравствени експерти предупредуваат дека одложената вакцинација го зголемува ризикот од нова епидемија. До крајот на март беа дадени околу 670.000 дози, што е под првичната цел на Австралија од четири милиони дози.

Свет

Експлозија на гас во Русија, настрада дете, седум лица се повредени

Објавено пред

Спасувачите пронајдоа тело на починато дете под урнатините на една куќа во регионот на Нижни Новгород каде се случи експлозија на гас, изјави руското Министерство за вонредни ситуации пренесуваат руските медиуми.

Како што е наведено, несреќата се случила доцна синоќа во селото Маргуша во регионот на Нижни Новгород, во стан на трети кат на трикатна куќа, а вториот и третиот кат од куќата се срушиле и избувнал пожарот.

Во извештајот се наведува дека спасувачите потврдиле дека се повредени вкупно уште седум лица, од кои три деца.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија формира експертска група за да се подготви за идни пандемии

Објавено пред

Велика Британија објави дека ќе формира нова меѓународна експертска група која ќе помогне во зајакнување на глобалната подготвеност за следната пандемија и забрзување на развојот на вакцините против идните болести кога ќе се појават.

Покренато под британско претседателство со Г7, Партнерството за подготвеност за пандемија ќе им се претстави на лидерите на Г7 на самитот во јуни и ќе даде мислење за тоа како да се постигне целта на премиерот Борис Џонсон за развој на вакцина против идните болести во рок од 100 дена.

„Како претседател со Г7, Британија е решена да работи со своите партнери за да се намали ризикот од коронавирус и да се зајакне глобалната подготвеност за идните пандемии“, рече министерот за здравство Мет Ханкок пред виртуелниот дводневен состанок на групата.

„Оваа нова експертска група ќе ги насочи нашите напори во наредните години да ги заштитиме луѓето насекаде во светот од нови болести и да спасиме животи“, рече тој.

Групата ќе биде предводена од Патрик Валенс, главен научен советник во Велика Британија, а ќе вклучува директори од компании кои произведоа вакцини против Ковид-19, како и научници.

Велика Британија, исто така, најави 16 милиони фунти повеќе за финансирање на Коалицијата за иновации во подготвеноста за епидемија за поддршка на глобалното снабдување со вакцини и развој на вакцини.

Прикажи повеќе...

Европа

Земјотрес во Австрија со јачина од 4,3 степени според Рихтер

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван синоќа околу 1 часот по полноќ во Австрија, пренесува ЕМСЦ.

Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри југозападно од Винер-Нојштат.

Очевидци напишаа на веб-страницата на ЕМСЦ дека земјотресот ги разбудил и дека прозорците се треселе од силината на земјотресот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија12 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа12 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија13 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа16 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија16 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија17 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија18 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија20 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија22 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион23 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија24 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа24 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет2 дена

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 дена

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија2 дена

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија2 дена

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Досие