Контакт

Свет

Американската војска предупредува: Русија тестира оружје во вселената

Објавено пред

Американската војска денеска соопшти дека е запознаена со настан што создал поле од ситни делчиња во вселената, а еден официјален претставник посочил дека парчињата, најверојатно, се остатоци од вооружен антисателитски тест (ASAT) извршен од Русија.

Експертите велат дека антисателитското оружје, кое ги разбива елите на ситни парченца, претставува закана бидејќи создава облак од мали делови што можае да се судрат со други објекти во орбитата, што по низа околности и верижни реакции, може да се насочат како проектили кон Земјата.

„Ние активно работиме на утврдување на тоа поле од мали делови и ќе се обидеме да им дадеме насоки на сите нации што учествуваат во вселенски проекти за тоа како да маневрираат со сателитите доколку тоа биде потребно“, соопшти американската вселенска команда, а пренесува „Ројтерс“.

Неименуван американски функционер изјавил дека првичните извештаи покажуваат оти Русија го извршила ASAT-тестот во текот на викендот.

Рускaта војска и Министерството за одбрана не биле веднаш достапни за коментар, соопшти „Ројтерс“.

САД го направиле првиот антисателитски вооружен тест во 1959 година, во период кога имало малку сателити во орбитата.

Минатиот април Русија изврши уште еден антисателитски ракетен тест, а во 2019 година Индија собори еден од нејзините сателити со ракета „земја-вселена“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Северен тек 2“ не бил споменат за време на разговорите помеѓу Путин и Бајден

Објавено пред

Гасоводот „Северен тек 2“ не беше спомнат за време на разговорите меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„ Северен тек 2 не беше споменат вчера“, рече портпаролот на Кремљ на прашањето на новинарите дали Бајден му рекол на Путин дека Америка ќе влијае на Германија за да го запре проектот за гасоводот.

Советникот на американскиот претседател за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека „Северен тек 2“ претставува лост на притисокот на Западот врз Москва да не ризикува да изврши инвазија на Украина.

Во исто време, британски „Фајненшл тајмс“ пишува, повикувајќи се на неименуван дипломат, дека Германија и Америка имале сериозни разговори за рускиот гасовод и дека во случај на руска „инвазија“ на Украина, би можеле да заклучат дека гасоводот е неприфатлив.

„ На крајот може да се постигне консензус дека „Северен тек 2“ е неприфатлив доколку дојде до инвазија на Украина“, се вели во написот.

На редовниот брифинг со новинарите, Песков исто така рече дека на Путин му се допаѓа форматот на онлајн комуникација со Бајден бидејќи овозможува отворен разговор.

Тој додаде дека роковите за контакти меѓу претставниците на двете земји се уште не се одредени по разговорите меѓу претседателите, но дека тие мора да се реализираат оперативно.

Прикажи повеќе...

Свет

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Објавено пред

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат неутрализирачко дејство против сојот омикрон.

Во првата официјална изјава по појавата на омикрон, производителите рекоа дека по две дози се произведуваат помалку неутрализирачки антитела, но дека бустер дозата ја зголемува одбраната од омикрон, пренесе „Ројтерс“.

Тие додадоа дека, доколку е потребно, може да ја испорачаат вакцината против омикрон до март 2022 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Објавено пред

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија.

Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во коалиција со Зелените и Слободните демократи (ФДП). Тој доаѓа на местото на Ангела Меркел, која заминува по 16 години на чело на Германија.

Утринското гласање во долниот германски законодавен дом, одржано со тајно гласање и без дебата, беше само формалност. Немаше сериозно сомневање дека германскиот Бундестаг за нов федерален канцелар ќе избере некој друг.

Со тајно гласање во парламентот, Шолц ја доби поддршката од 395 од 707 присутни пратеници, изјави претседателот на Бундестагот, Бербел Бас. За да биде избран на Шолц му беа потребни 369 гласови.

Шолц, кој беше заменик на Меркел и министер за финансии во големата коалиција во заминување, отиде во палатата Белвjу во Берлин, каде германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер официјално го назначи за канцелар.

Шолц е деветтиот повоен канцелар на Сојузна Република Германија, а заклетвата ќе ја положи во текот на денот.

Шолц и неговиот кабинет од 16 министри – седум од СПД, пет од Зелените и четворица од ФДП – ќе бидат именувани од германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер во претседателската палата, а ќе положат заклетва во Бундестагот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа4 часа

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет4 часа

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа4 часа

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет4 часа

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет5 часа

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет5 часа

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет6 часа

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа19 часа

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа21 час

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија22 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа23 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија1 ден

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија1 ден

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија1 ден

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 ден

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа1 ден

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија1 ден

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет1 ден

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет1 ден

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Досие