Контакт

Свет

Американската морнарица заплени иранско оружје

Објавено пред

Воен брод на американската морнарица заплени оружје за кое се верува дека е од ирански „дизајн и производство“ и вклучува 150 противтенковски проектили и три ирански ракети земја-воздух, соопшти американската армија.

Оружјето е запленето во неделата во Арапското Море, а идентично е со она што друг американски воен брод го заплени во ноември.

Станува збор за противтенковски ракети „Дехлавие“, кои се иранска копија на руската ракета „Комета“, се наведува во соопштението на американската војска.

Во последниве години американски бродови пресретнаа и запленија иранско оружје насочено главно кон борците Хуту во Јемен, пренесе синоќа „Ројтерс“.

Според резолуцијата на Обединетите нации, Техеран има забрана да снабдува, продава или изнесува оружје надвор од земјата, освен со одобрение од Советот за безбедност.

Свет

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Објавено пред

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави Би-би-си.

Мауро Ферари, претседател на Европскиот истражувачки совет, ја критикуваше ЕУ поради тоа што го одбила неговиот предлог за воспоставување опсежна научна програма за борба против Ковид-19.

Во изјава, која ја објави „Финаншал Тајмс“, Ферари исто така утврдил дека државите членки не успеале да ги координираат своите здравствени политики.

Европската комисија не ја коментираше оставката на Ферари.

Прикажи повеќе...

Свет

Еквадор прави нови гробишта за жртвите од корона зошто нема место каде да се закопаат починатите

Објавено пред

Владата на Еквадор забрзано подготвува земјиште за погребување на луѓе, кое е донирано од приватни гробишта во градот Гвајакил, бидејќи на постоечките гробишта веќе нема место поради зголемувањето на бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата.

Минатата недела од овој еквадорски град беше објавена репортажа според која системот е толку преоптоварен што телата на починатите луѓе завршуиваат на улица.

Во Еквадор до вчера биле регистрирани 3.995 случаи на инфекција ид коронавирус, починале 220 луѓе, а се проценува дека уште 182 случаи се поврзани со вирусот.

Според агенцијата „Ројтерс“, во земјата недостасуваат дрвени ковчези за починатите, па некои ги погребуваат своите роднини во картонски кутии што ги даваат на гробиштата.

Пред приватните гробишта има долги колони на автомобили со ковчези, бидејќи семејствата чекаат со часови можност да ги погребаат своите мртви.

Владата, која минатата недела започна со складирање на телата на починатите од корона во огромни ладилници додека не се ослободат гробови, планира да погреба околу 100 луѓе на ден на гробиштата во Гвајакил, со капацитет од 2.000 места. Погребите ќе бидат спроведени од надлежните органи, без трошоци за семејствата.

Градот Гвајакил подготвува и две јавни гробишта со околу 12.000 места.

Прикажи повеќе...

Свет

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот.

„Господинот Џонсон е во стабилна состојба и е добро расположен“ изјави Едвард Аргар, помлад министер за здравство.

Џонсон, кој пред две недели имаше позитивен тест на коронавирус беше пренесен во болницата „Свети Томас“ во Лондон во неделата навечер, бидејќи имал висока температура и кашлица, но неговата состојба се влошила во понеделникот и тој беше пренесен во одделот за интензивна нега. Сепак, 55-годишниот Џонсон не беше ставен на вентилатор.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет7 минути

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет9 минути

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет47 минути

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион1 час

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија12 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија13 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија13 часа

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија15 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет15 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија15 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија16 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија17 часа

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Македонија17 часа

Некои возови нема да сообраќаат, други ќе возат по нов распоред

Новонастанатата ситуација со полицискиот час, кој ќе почне од утре во 16 часот, а за време на викендот ќе трае...

Македонија18 часа

Адеми: Се разгледува одложување или укинување на државната матура

Министерот за образование, Арбер Адеми, изјави дека се разгледува и дискутира за тоа дали ќе се спроведе државната матура оваа...

Македонија18 часа

Интернет-картички за учениците од социјално загрозени семејства за онлајн настава

Над 18 илјади картички за мобилен интернет ќе овозможат околу 30 илјади семејства да имаат пристап до интернет за децата...

Македонија19 часа

За еден ден во земјава регистрирани пет смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести изминатите 24 часа починале четворица пациенти заболени од коронавирус. Станува...

Свет20 часа

Во Русија почнаа клинички испитувања на три препарати против Ковид-19

Во Русија почнаа клиничките испитувања на три препарати за лечење на пациентите заразени со Ковид-19, мефлохин, хидроксихлорикин и калидавир, соопшти...

Регион20 часа

Сите заразени со корона во Србија ќе мора да бидат хоспитализирани

Пациентите во Србија кај кои е потврдено дека се позитивни на Ковид-19 веќе нема да можат да се лечат во...

Македонија21 час

Долги редови пред банките во Куманово, се чека и по два часа

Метеж во сообраќајот, долги редици пред банките, маркетите и аптеките, оваа е сликата во Куманово веќе втор ден, по полицискиот...

Досие