Контакт

Свет

Американски научници: Омикрон презема генетска секвенца од обичниот вирус?

Објавено пред

Новиот сој на корона вирусот, омикрон, веројатно добил една мутација земајќи дел од генетскиот материјал на друг вирус, за кој се верува дека е тој што предизвикува обична настинка, а вирусот е присутен во истите заразени клетки, велат американските истражувачи.

dobivaj vesti na viber

Оваа генетска секвенца не е забележана во ниту една од претходните соеви на корона вирусот, но таа е присутна кај многу други вируси, вклучително и оние кои предизвикуваат обична настинка, како и во човечкиот геном, јави Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

„Со преземањето на генетската секвенца, омикрон ќе дејствува „почовечко“. Тоа може да значи дека вирусот полесно се пренесува, а притоа ќе предизвикува поблага или асимптоматска слика кај пациентот.

Научниците сè уште не знаат дали омикронот е позаразен од другите соеви, дали е поопасен од неговите претходници и дали ќе преовладува над доминантниот сој делта.

Регион

Убиство во Албанија: Пред телевизијата убиен вработен на „Топ чанел“

Објавено пред

Член од обезбедувањето на албанскиот медиум „Топ чанел“ Паљ Коља (60) е убиен синоќа, кога непознати лица пукале во правец на зградата на телевизијата, пренесува „Коха“.

dobivaj vesti na viber

На магистралниот пат во Каваја е пронајден опожарен автомобил „ренџ ровер“ за кој постои сомневање дека им припаѓа на сторителите.

Според медиумите, на возилото биле украдени регистарските таблички. Полицијата е на терен, а увидната екипа продолжува да работи на расветлување на околностите.

Поставени се и контролни пунктови и се работи за откривање и приведување на сторителите.

Прикажи повеќе...

Свет

Драматична сцена во авион во САД: Патник сам ја отворил вратата

Објавено пред

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откако сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот на надувување, додека леталото се подготвувало да полета од Лос Анџелес за Сиетл, соопштија официјални лица на Федералната управа за авијација на САД (FAA).

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил во саботата, кога авионот бил на меѓународниот аеродром во Лос Анџелес, додаде ФАА.

Боингот 737 бил на пистата и требало да полета, кога патник ја отворил вратата, активирал тобоган на надувување и се излизгал, објави Си-Ен-Ен.

Прво бил фатен од членови на персоналот на „Делта“, по што дошла полицијата и го привела.

Прикажи повеќе...

Свет

Хаос на улиците во Израел: Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Објавено пред

Претседателот на Израел Исак Херцог ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството, по големите протести, пишува „Jeluzalem Post“.

dobivaj vesti na viber

„Синоќа видовме многу тешки сцени. Им се обраќам на премиерот, на владата и на владејачката коалиција: емоциите се тешки и болни, народот е многу вознемирен. Безбедноста, економијата, општеството – се е загрозено. Очите на Народот на Израел е со вас. Заради единството на народот, ве повикувам веднаш да го прекинете усвојувањето на законот“, изјави Херцог.

Апелирам до сите партиски лидери во Кнесетот, во владејачката коалиција, опозицијата да ги стават граѓаните на прво место и да дејствуваат одговорно и храбро, без натамошно одлагање“, рече претседателот на Израел.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху во текот на денот ќе и се обрати на јавноста.

„Тајмс оф Израел“ објави дека воените лидери ќе се состанат денеска за да разговараат за случувањата, откако Нетанјаху синоќа го отпушти министерот за одбрана Јоав Галант.

Началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Калеви ќе го собере најтесното раководство на Генералштабот, составено од генерали и команданти, како и цивилни претставници, јави израелското радио „Кан“.

Десетици илјади Израелци синоќа излегоа на улиците на градовите низ земјата за да протестираат против одлуката на Нетанјаху да го собори Галант, кој ја повика владата да го прекине контроверзниот план за судски реформи.

Демонстрантите го блокираа главниот автопат во Тел Авив и запалија голем оган на средината на автопатот. Полицијата употреби водени топови против демонстрантите, кои се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим.

Реформата во правосудството, предложена од министерот за правда Јарив Левин, ќе биде најрадикалната промена досега на системот на владеење во Израел, бидејќи ќе ги ограничи овластувањата на Врховниот суд, ќе и овозможи на владата да избира судии и ќе му дозволи на јавниот обвинител да назначи правни советници на министерствата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Драматична сцена во авион во САД: Патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откако сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет44 минути

Хаос на улиците во Израел: Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел Исак Херцог ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството, по...

Свет49 минути

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров,...

Домашен11 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија13 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт14 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет17 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион18 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија19 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија19 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија20 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија23 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет23 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија24 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет1 ден

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет2 дена

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет2 дена

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ2 дена

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...