Контакт

Свет

Американски хирург и неговата девојка обвинети за дрогирање и силување жени

Објавено пред

Познат хирург од Њупорт Бич, Калифорнија, и неговата девојка се уапсени за дрогирање и силување на две жени. Но, тоа би можело да биде само почеток на истрагата бидејќи калифорниските власти веруваат дека вистинскиот број на нивните жртви би можел да биде далеку поголем.

Грант Вилијам Робишо (38) и Цериса Лаура Рајли (31) се обвинети за силување со помош на дрога, орален секс со користење анестезија или контролирани супстанци, напад со намера за извршување  сексуален напад, поседување контролирани супстанци за продажба и нелегално поседување  огнено оружје.

Главната причина поради која инспекторите се сомневаат дека нивните жртви се само две во подолга низа е она што го пронашле во мобилниот телефон на Робишо – стотици слики на жени во несвест, кои очигледно не биле во можност да дадат согласност за секс, пренесе Си-ен-ен.

„Врз основа на овие докази, веруваме дека постојат многу неидентификувани жртви“, рече окружниот јавен обвинител, Тони Ракукас. Иако биле пронајдени повеќе од 1 000 снимки, Ракукас не кажал дали на нив биле исти или различни жени. На снимките, исто така, се гледаат и двајцата обвинети.

Адвокатите на обвинетиот пар велат дека двајцата ги негираат обвинувањата за присилен секс и дека тие обвиненија се штетни за вистинските жртви на силување. Но, според Канцеларијата на државниот обвинител, Рајли и Робишо се сретнале со 32-годишна жена во ресторан во Њупорт Бич во април 2016 година и ја поканиле на забава, каде што ја опиле и издрогирале, по што ја одвеле во својот стан и ја силувале.

Целиот инцидент е снимен со мобилен телефон. Жртвата отишла во полицијата следниот ден, при што со анализа на крвта во нејзиниот организам биле пронајдени траги од разни лекови и дроги.

Шест месеци подоцна, друга жена, исто така, наводно била силувана откако со нив пиела во бар. Како што објаснила во полиција, таа се разбудила во нивниот стан и викала за помош додека соседот не повикал полиција.

Можно е дека овој пар силувал жртви и надвор од Калифорнија, додека патувал на фестивалот „Брнинг мен“ во Невада. Канцеларијата на државниот правобранител ги повика можните жртви да поднесат извештај до полицијата.

Свет

Песков: Путин не доби покана за комеморацијата во Аушвиц

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин не доби покана да учествува во одбележувањето на 75 години од ослободувањето на нацистичкиот концентрациски логор Аушвиц-Биркенау, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Не, Владимир Путин не е поканет“, им рече Песков на новинарите без да изнесува детали.

Тој потсети дека Русија ќе ја претставува нивниот амбасадор во Полска, јави ТАСС.

Денешната комеморација ќе се одржи на територијата на поранешниот концентрациски логор, во кој нацистите убиле околу 1,3 милиони луѓе, меѓу кои и повеќе од еден милион Евреи, ослободени од руската Црвена армија на 27 јануари 1945 година.

На настанот ќе бидат присутни претставници од 54 земји од целиот свет, вклучувајќи неколку претседатели, премиери, претседатели на парламенти, министри, меѓународни организации, како и околу 200 преживеани.

Меморијалниот центар „Аушвиц“ соопшти дека не праќал покани, туку само ги информирал сите држави за настанот и ги повикал сами да изберат кој ќе ги претставува на комеморацијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција: 14 илегални мигранти повредени во несреќа

Објавено пред

Четиринаесет лица се повредени во несреќа кога возачот на автомобил изгубил контрола над воланот, соопшти полицијата.

Автомобилот, наjверојатно, тајно влегол во земјата и ги превезувал Сиријците преку стариот автопат во северна Грција до Солун, кога полицијата ги забележала и се обидела да ги запре околу 2 часот наутро, пренесува АП.

Возачот не запрел и во еден момент изгубил контрола над воланот.

Во возилото, сите патници биле сириски државјани – 11 мажи, една жена и двајца тинејџери, од кои осум биле згрижени и пуштени, а шестмина задржани во локалната болница, вклучувајќи го и возачот.

Прикажи повеќе...

Свет

Болница во Хонгконг погодена од импровизирана бомба

Објавено пред

Мала, импровизирана бомба поттикна евакуација и привремено ја наруши работата во една болница во Хонгконг еден ден откако маскирани демонстранти ја запалија предложената област за карантин за можни жртви на коронавирусот, пренесува РТ.

Експлозивната направа била скриена во шкаф во тоалет во медицинскиот центар „Каритас“ и експлодирала рано утрово. Евакуирани биле околу 20 пациенти, по што специјална полициска екипа го прегледа местото на настанот.

Никој не е повреден во експлозијата.

„По експлозијата имало силен, бел чад и мал пожар“, вели главниот инспектор Кевин Чонг Киу-ваи, додавајќи дека бомбата не била многу моќна и не предизвикала голема штета.

Не е јасно кој стои зад експлозијата.

Во неделата маскирани антивладини демонстранти фрлија молотов коктел кон празна јавна зграда, во која властите планираа да ги организираат карантин за луѓето заразени со смртоносниот коронавирус, кој во моментот беснее во Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија7 минути

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија22 минути

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија27 минути

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет40 минути

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија2 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет2 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет3 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет3 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет4 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет4 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет4 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет5 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт13 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт15 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт15 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет16 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ22 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија24 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Досие