Контакт

Свет

„Амнести“ почна кампања за ослободување новинарка уапсена во Египет

Објавено пред

„Амнести интернешнл“ во средата ги повика своите активисти да почнат кампања за итно ослободување на новинарката Солафа Магди, која беше уапсена во Египет и се соочува со обвиненија за тероризам.

Мегди (34) беше уапсена во ноември 2019 година во придружба на својот сопруг, фоторепортерот Хосам Ел-Сајед, и нивниот пријател Мохамед Салах. Тие се обвинети за приклучување кон терористичка група и злоупотреба на платформите на социјалните мрежи.

Лондонската невладина организација ги повика активистите да испратат апели до египетскиот јавен обвинител Хамада Ел-Сави за итно и безусловно ослободување на Мегди, Ел-Сајед и Салах. Тие ги негираат сите обвиненија.

Пријатели и колеги тврдат дека биле цел на напади затоа што му се пријатели на политичкиот затвореник Исраа Абделфатах, кој исто така бил киднапиран од улица во Каиро и поради нивната новинарска работа.

Солафа и Хосам имаат седумгодишен син, кој повеќе од една година не ги видел своите родители. Тие се обвинети за ширење лажни вести и приклучување кон терористичка организација во истиот случај во кој е уаосен Исраа. Солафа пишува за човековите права, малцинствата, социјалните немири, образованието, сексуалното вознемирување и за миграцијата.

Како хонорарни работници Солафа и Хосам имаат мала финансиска поддршка, но сепак ги ставаат своите животи во опасност за да го информираат светот. Според  „Мадр Маср“, пред апсењето двојката постојано била запирана од полицијата и од другите граѓани бидејќи не им се допаѓале медиумите за кои работеле, а главно биле странски медиуми.

Организацијата подготви образец за жалбата, во кој се објаснува дека Сулафа Мегди е притворена единствено поради нејзината новинарска работа и поради застапување за жртвите на кршењето на човековите права.

„Амнести“ ги повика и египетските власти веднаш и безусловно да ги ослободат сите новинари во земјата. Овој потег следува еден ден откако египетското Министерство за внатрешни работи негира дека Мегди била мачена или малтретирана во женскиот затвор „Ал-Канатер“, вест што медиумите ја раширија на социјалните мрежи.

Египет честопати е критикуван за апсење новинари и опозициски политичари во случаи на слобода на изразување и мислење. Режимот постојано тврди дека на затворениците, без исклучок, им се даваат сите законски гаранции и права.

Европа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ / „Астразенека“ доколку се понуди кога ќе дојде неговиот ред.

„Со оглед на најновите научни студии, ефикасноста на вакцината на ‘Астразенека’ е докажана“, им рече Макрон на новинарите по виртуелниот самит на Европската Унија, пренесува „Ројтерс“.

„Мојот ред ќе дојде, но имам време. Ако се работи за вакцина што ми е понудена, секако ќе ја примам“, додаде францускиот претседател.

Макрон предизвика вчудовиденост во Велика Британија откако претходно оваа година рече дека вакцината дејствува „квази-неефикасно“ меѓу постарите од 65 години, потсетува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: На ​​половина пат сме, 50 милиони вакцини за 37 дена

Објавено пред

Претседателот на САД, Џо Бајден, изрази задоволство од фактот дека 50 милиони дози се употребени во кампањата за вакцинирање против Ковид-19 од неговото преземање на функцијата, но предупреди дека сè уште не е дојдено време за релаксација, пренесува британски „Гардијан“.

Весникот наведува дека американскиот претседател потврдил дека неговиот план за примена на 100 милиони дози во првите 100 дена од мандатот се реализира повеќе од добро и дека за 37 дена откако е на чело на САД веќе се потрошени 50 милиони вакцини, пренесува „Танјуг“.

„Ние сме на половина пат: 50 милиони дози за 37 дена, тоа е неколку недели пред планираното“, рече Бајден.

Претседателот на САД, исто така, предупреди дека може да се шират нови видови на вирус, што ќе доведе до повеќе случаи на инфекција и хоспитализации и апелираше до Американците да продолжат да ги почитуваат мерките на владата за да се сузбие Ковид-19.

„Гардијан“ исто така наведува дека Бајден не можел да прецизира кога земјата ќе се врати во нормала, но тој потврдил дека приоритет на неговата администрација е да овозможи тој ден да дојде што е можно побрзо.

Прикажи повеќе...

Европа

Лавови и горили се заразија со коронавирус во зоолошката градина во Прага

Објавено пред

Во зоолошката градина во Прага, најверојатно од чуварите, два индиски лава и ѕвездата на зоолошката градина, машката горила Ричард, се заразиле со Ковид-19. Ова го потврдиле тестовите на примероците, информираше директорот на зоолошката градина во чешката престолнина, Мирослав Бобек.

„Симптомите на Ковид-19 засега се многу благи. Лавовите Jамван и Сучи киваат и кашлаат, а Ричард нема апетит и е уморен. Во соработка со ветеринарната инспекција, ќе тестираме и други животни. Секвенцирањето на примероците ќе се направи за да утврди за која варијанта на коронавирусот станува збор“, рече Бобек.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во Кривичниот суд во Скопје, каде треба да биде соопштена пресудата за...

Свет32 минути

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет1 час

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет2 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија2 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет13 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија16 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија18 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија23 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија23 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија24 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија24 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 дена

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Досие