Контакт

Свет

Бебе во Русија починало откако родителите го оставиле надвор на -7 степени

Објавено пред

Руската полиција отвори истрага откако бебе починало на балкон од студ.

Станува збор за 7-месечно момче кое со часови било оставено на балконот во својата количка на -7 Целзиусови степени.

Настанот се случил во регионот Хабаровск во Русија.

Родителите го оставиле бебето да спие на свеж воздух, пишува Би-би-си повикувајќи се на локалните медиуми. Министерот за здравство по ова апелирал родителите да не ги оставаат своите бебиња на отворено и незаштитени.

„Секогаш треба да знаете каде е вашето бебе и со кого е“, порачал тој додавајќи дека малите деца многу брзо може фатално да настрадаат од ниските температури.

Причината за смртта на бебето е хипотермија, а според британскиот јавен сервис, вообичаено е во земји каде климата е постудена децата да се остават да спијат надвор. Се верува дека на тој начин се намалува ризикот од кашлица и грип.

Родителите од северните земји како Финска и Норвешка веруваат дека нивните деца спијат подобро и подолго на отворено.

Свет

Силен земјотрес ги погоди Грција и Турција: урнати згради во Измир, се крена нивото на морето

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтер ги стресе грчките острови и дел од Турција во Егејското Море, пишуваат медиумите.

Земјотресот се случи на 17 километри во морето западно од турската покраина Измир. Според „Си-ен-ен Турк“, земјотресот се почувствувал сè до Истанбул.

Снимки и фотографии од урнати згради доаѓаат од Измир. Во тек е потрагата по исчезнатите во срушените згради. По земјотресот имало и неколку потреси, конкретно шест по големина од 3,9 до 4,8 степени според Рихтеровата скала.

Покрај урнатите згради, нивото на морето во крајбрежните градови се зголеми, така што улиците се поплавени.

Во моментов нема информации од Грција за можни штети.

Министерот за внатрешни работи Сојлу рече дека досега е пријавено рушење на шест големи згради во Измир. Гувернерот Измир Косгер изјави дека нема информации за смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Болсонаро: Коронавирусот можеби е биолошко оружје, заклучувањето на државите е лудо

Објавено пред

„Пандемијата на Ковид-19 може да биде резултат на истекување вештачки произведен вирус од воена лабораторија“, рече бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за време на разговорот со своите приврзаници.

Тој исто така рече дека е лудо тоа што државите се повторно заклучени поради спречување ширење на вториот бран на коронавирусот.

Болсонаро го изјави тоа по повод одлуката на многубројни јужноамерикански земји да преземат построги мерки со цел да се спречи ширењето на вирусот, пренесува „Ројтерс“.

Болсонаро е инаку познат по тоа што ги критикува мерките, вклучително и останувањето дома и заклучувањето на земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси 2.000 луѓе во Пакистан протестираат против Франција

Објавено пред

Речиси 2.000 верници, кои го славеа Мавлид, роденденот на пророкот Мухамед, излегоа на улиците во градот Лахоре во источен Пакистан.

Собраните, предводени од исламски партии, скандираа антифранцуски пароли, носеа транспаренти и ги блокираа главните патишта на патот кон храмот „Суфи“, јави АП.

Десетици луѓе бесно ги газеа знамињата на Франција и бараа бојкот на француските производи.

Во Мултан, град во источната пакистанска провинција Пенџаб, илјадници луѓе ја запалија фигурата на францускиот претседател Емануел Макрон и побараа Пакистан да ги прекине врските со Франција.

Подоцна денес се планираат неколку митинзи во Пакистан, вклучително и во главниот град Исламабад, каде што е ангажирана полиција за да се спречат можните демонстрации пред француската амбасада.

Други исламистички протести се очекуваат во целиот регион, вклучително и во Либан и Појасот Газа.

Во Авганистан членовите на исламистичката партија Хезб-и-Ислами го запалија знамето на Франција.

Нејзиниот водач Гулбудин Хекматијар го предупреди Макрон дека ако не ја контролира ситуацијата, тие ќе одат во трета светска војна, а Европа ќе биде одговорна.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија2 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија3 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион4 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија4 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно5 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа5 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа6 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа6 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет18 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија19 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија20 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија23 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија24 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија24 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие