Контакт

Свет

Берлинската полиција стравува од политичко насилство – запален автомобил на член на АфД

Објавено пред

Трендот на напаѓање на политичари што не се од мејнстримот поради нивните ставови, се чини дека се вкорени во Германија откако беше запален автомобилот во сопственост на шефот на огранокот на партијата АфД во Берлин, втор ваков инцидент во текот на една недела, пренесува РТ.

Во вторникот вечерта бил запален автомобилот на Николаус Фест, привремен шеф на огранокот на Алтернатива за Германија во Берлин и член на Европскиот парламент. Иако пожарот не го уништил целиот автомобил, сериозно го оштетил моторот и предниот дел од возилото.

Берлинското крило на АфД смета дека инцидентот се должи на нивните контроверзни ставови. „Подметнувачите на пожарот се од канцелариите за правење стратегија на традиционалните партии, во кои секој ден се смислуваат нови кампањи на омраза против АфД“, објавија на Твитер.

Берлинската полиција го потврди инцидентот и отвори истрага за оштетување имот со можна политичка мотивација.

Фест, кој исто така е член на Европскиот парламент за АфД, се спротивстави на левичарското насилство, додавајќи дека другите партии навиваат за левичарски радикални сторители на ваквите постапки.Подметнувањето е последно во низата напади врз членови на АфД. Минатиот јануари експлозивна направа беше активирана во близина на партиската канцеларија во источниот град Доебелн. Подоцна истиот месец претседател на државниот огранок на АфД беше претепан во Бремен од маскирани напаѓачи.

Претходно месецов беше запален и автомобилот на шефот на огранокот на АфД во Габленц, Саксонија, а полицијата уште трага по сторителите.

Свет

Гренел: Манипулациите со ковид се нечуени, политичарите мислат дека Американците се глупави

Објавено пред

„Политичарите сметаат дека Американците се глупави. Манипулацијата со ковид е нечуена. Јавноста мора да проговори”, објави Ричард Гренел на Твитер.

Гренел реагираше на наводите во медиумите во кои канцеларијата на градоначалникот на Нешвил и локалната здравствена служба се обвинети за прикривање податоци за пациенти со коронавирус, откако протекоа имејл пораки кои ги разменувале официјалните лица, пренесува Спутник.

Судејќи според содржината на електронската пошта, високиот советник на градоначалникот Џон Купер и службениците на одделот за здравство „се согласиле“ за тоа колку селективно треба да објавуваат информации во врска со случаи на инфекција со коронавирус, а коишто имаат врска со барови и ресторани во делот на градот кој е познат по својот ноќен живот.

Во најмалку два случаи во јуни и јули, официјалните лица, наводно, одлучиле да не откриваат конкретни бројки, што покажуваат дека релативно мал број случаи се поврзани со барови и ресторани, кои инаку се борат да преживеат откако биле затворени два месеци.

Прикажи повеќе...

Регион

Изгаснат пожарот во Мостар

Објавено пред

Изгаснат е пожарот во мостарската населба Јасеница, што претставуваше сериозна закана за куќите во таа населба.

„Пожарот беше пријавен синоќа во 22:30 часот во близина на затворот во изградба“, соопшти Професионалната противпожарна бригада во Мостар.

Трева и ниска вегетација биле зафатени од огнот, но со оглед на тоа што имало блиска населба и дека пожарот се ширел брзо, тоа претставувало сериозна закана за куќите.

Сите екипи излегле на терен и пожарот беше изгаснат во 2:15 часот, по што дел од екипата останала на терен до изутринава.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти чешкото Министерство за здравство.

Тоа е исто така најголем број на нови пациенти за еден ден во Европа.Како што е наведено, тоа е илјада повеќе од претходниот ден, кога биле евидентирани 2.137 случаи.

Во Чешка, каде што живеат 10,7 милиони луѓе, од почетокот на пандемијата во март годинава, регистрирани се 44.155 случаи на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ56 минути

Тачи ќе му додели на Трамп „Орден на слободата“

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа1 час

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи...

Свет1 час

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот, со петнаесетина...

Регион1 час

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија13 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ13 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет13 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија14 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ15 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ17 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура17 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија19 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија19 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија19 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија20 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија21 час

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија21 час

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија22 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија23 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Досие