Контакт

Свет

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Објавено пред

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Не станува збор само за снабдување со храна на милиони Украинци, туку и на милиони луѓе во светот, кои се потпираат на увоз од Украина“, рече Блинкен обраќајќи се пред Советот за безбедност на Обединетите нации барајќи од Русија да престане да ги блокира украинските пристаништа.

„Се чини дека руската влада мисли оти употребата на храната како оружје ќе помогне да се постигне она што нејзината инвазија не го постигна, а тоа е да се скрши духот на украинскиот народ“, рече Ентони Блинкен, пренесуваат светските агенции.

Свет

Белорусија: Западот се подготвува за војна, Полска ќе биде примарна цел во случај на конфликт

Објавено пред

Неодамнешните воени чекори на Западот, особено активностите во Полска, во суштина се подготовки за војна, изјави Руслан Косигин, шеф на главниот разузнавачки оддел на Генералштабот на белоруските вооружени сили.

dobivaj vesti na viber

„Целата серија на воени подготовки на Западот, вклучително и оние што се случуваат на територијата на Полска, сведочат за систематската воена активност на Вашингтон и Брисел, која ја покриваат под изговор дека се обидуваат да ја задржат заканата од исток, додека всушност создаваат механизми за групирање на војниците во најкус можен рок и за нивно можно користење во одредени оперативни области“, рече Косигин, пренесува ТАСС.

Косигин, кој е и заменик-началник на Генералштабот на белоруските вооружени сили, исто така вели дека овие активности се всушност подготовки за ангажман на армијата на источното крило на НАТО.

Тој додаде дека Полска и балтичките земји „се претвораат во полигон каде што САД планираат да започнат уште еден крвав конфликт во Европа против Руската Федерација и нејзините сојузници“, пренесе ТАСС.

„Постоењето на овие планови е потврдено со тековната оперативна и борбена обука, во која се практикува трансфер на војници, формирање на оперативни групи, нивна употреба и сеопфатна поддршка, додека Русија и Белорусија се сметаат за противници“, рече Косигин.

Тој изјави и дека тековните подготовки за распоредување на европскиот сегмент на американскиот систем за противракетна одбрана заслужуваат посебно внимание од Белорусија и додаде дека НАТО деновиве ќе пушти во употреба база за антиракетна одбрана во Полска.

„Некои полски политичари бараат историските полски земји да и се вратат на Полска, мислејќи на западните области на Украина и Белорусија“, рече Косигин.

Во случај на провокации од Запад, одговорот на Белорусија ќе биде пропорционален и остар, изјави Косигин и додаде дека „Полска мора да разбере дека во случај на конфликт, таа земја и нејзината воена инфраструктура ќе станат примарна цел на напад“.

Прикажи повеќе...

Регион

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Објавено пред

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката за надворешни работи во оставка, Теодора Генчовска.

dobivaj vesti na viber

Генчовска рече дека ќе биде врачена нота, пренесе „Бгнес“.

На прашањето дали се прецизирани протоколите и кога бугарското општество може да се запознае со нив, Генчовска одговори: „Имаме џентлменски договор со министерот за надворешни работи на РСМ, Бујар Османи, дека протоколите се затворени. Се надевам дека ќе се придржува до тоа, јас се придржувам до тоа. Нема да ги отвораме текстовите. Бидете сигурни дека тие целосно го гарантираат националниот интерес и целосно ги почитуваат одлуките на Народното собрание“, нагласи таа.

Генчовска изјави дека Скопје е заинтересирано работите да се случуваат многу брзгу бидејќи многу земји членки на ЕУ веќе зборуваат за одвојување на Северна Македонија од Албанија. „Топката е директно во теренот на PCM“, рече таа. На прашањето дали Бугарија е заинтересирана за одвојување на двете земји на нивниот пат кон ЕУ, шефицата на бугарската дипломатија рече дека процесот се базира на конкретни резултати.

„Ја поддржуваме Албанија и покрај изјавите што ги гледаме од албанските власти во последно време. На крајот ќе одлучат земјите членки“, рече Генчовска.

Прикажи повеќе...

Регион

Албанија ги укинува царините за стоки од Македонија, Србија и од Косово

Објавено пред

Албанската влада одлучи да ги укине царинските тарифи за стоки што минуваат на албанските гранични премини по потекло од Србија, Косово и од Македонија.

dobivaj vesti na viber

Одлуката дојде како последица на решителноста на земјата во процесот „Отворен Балкан“ и помошта што членовите на иницијативата мора да си ја дадат меѓусебно во кризата на високите цени.

Иако Приштина не е дел од оваа иницијатива, Министерството за финансии во Тирана одлучило за нејзино вклучување врз основа на договорот за меѓусебно отстранување на царинските бариери, јавуваат медиумите во Тирана.

Надоместоците за паркирање возила, печатирање стока и нивно мерење повеќе нема да се наплаќаат.

Медиумите во Тирана наведуваат дека Албанија во првите пет месеци од годинава на косовскиот пазар извезла стока во вредност од 132 милиона евра. 100 милиони во Србија и 62 милиона во Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Маричиќ: Би можеле да ги завршиме преговорите до крајот на оваа деценија, шансата е сега

Вицепремиерот Бојан Маричиќ е убеден дека Македонија може да влезе во ЕУ ако го прифати францускиот предлог и ги почне...

Регион1 час

Генчовска: Имаме џентлменски договор со Османи дека протоколите се прецизирани, нема да ги отвораме текстовите

Бугарија ќе преземе мерки против говорот на омраза што деновиве се случува Македонија, како што секогаш правиме, изјави бугарската министерката...

Македонија4 часа

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија5 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија6 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија7 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија9 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет9 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија9 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија10 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет11 час

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет11 час

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија11 час

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија21 час

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија22 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија23 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија23 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија1 ден

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија1 ден

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...