Контакт

Свет

Бонсаи старо 400 години украдено од градина на брачен пар во Токио

Објавено пред

Сејџи Јимура и неговата сопруга Фујуми во полиција пријавиле дека седум бонсаи-дрвца исчезнале од нивната градината во Токио. Според Си-ен-ен, вкупната вредност на дрвцата се проценува на речиси 105 илјади евра.

„Нема зборови да се опише како се чувствуваме. Дрвцата беа бесценети за нас“, напиша Јимура на социјалните мрежи притоа давајќи им инструкции на крадците како да се грижат за дрвцата.

Бонсаи е минијатурно дрвце што се одгледува во саксија и бара специјализирани техники на одгледување, кои потекнуваат од источна Азија.

Едно од украдените бонсаи е од видот шимпаку џунипер. Овој вид се смета за еден од најбараните меѓу колекционерите на бонсаи, а се проценува дека вреди повеќе од 80.000 евра.

На својот Фејсбук-профил Фујуми напиша: „Нашиот шимпаку е стар околу 400 години. Потребна му е соодветна грижа и без вода не може да преживее повеќе од една недела“.

Таа додала дека со сопругот се чувствуваат тажни и осамени, но дека ќе продолжат да се грижат за другите дрвца.

Во моментот полицијата трага по крадците.

Свет

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Објавено пред

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната година.

Ова го најави директорот на центарот, Александар Гинцбург, пренесува „Спутник“.

„Почнавме да подготвуваме пакет мерки, бидејќи институтот никогаш не спровел тестови на деца. Педијатрите ги знаат тие специфики, па заедно со нив подготвуваме документација што ќе ја доставиме до Министерството за здравство за да можеме да спроведеме тестови на деца, но дури откако ќе ги завршиме сите тестирања врз возрасните, рече Гинцбург.

Според него, тестирањето на деца ќе започне во зима, затоа што третата фаза од тестирање на вакцината против коронавирус кај возрасните ќе трае околу пет месеци. Околу 2.000 пациенти ќе учествуваат во таа фаза на испитување.

„Се надевам дека вакцината ќе биде погодна за деца, но според рускиот закон, вакцината може да се тестира на деца само кога ќе помине целиот циклус на тестирање кај возрасните. Затоа, откако ќе ја завршиме третата фаза на тестирање, ќе ни биде дозволено тестирање на лица под 18 години”, објасни Гинцбург.

Директорот на Институтот за транслациска медицина и биотехнологија од Универзитетот „Сеченов“, Вадим Тарасов, рече дека е рано да се зборува за употреба на вакцината кај деца, потенцирајќи дека тие не спаѓаат во ризичната група и полесно се толерираат.

Министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, претходно објави дека се завршени клиничките испитувања на вакцината против коронавирус во Русија и дека ова е вакцина што ја развива Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеи“.

Прикажи повеќе...

Свет

Нова студија: Луѓето можат да го пренесат коронавирусот на мачките и кучињата

Објавено пред

Студија на италијански научници покажала дека луѓето можат да го пренесат коронавирусот на мачките и кучињата. Во студијата се испитани 540 кучиња и 277 мачки, кои живеат во домаќинства во северна Италија, посебно во Ломбардија.

Научниците откриле антитела на коронавирус во 3,4 проценти од кучињата и 3,9 проценти од мачките, што укажува на тоа дека биле заразени со вирусот. Брисевите со активната вирусна инфекција биле негативни кај сите животни, бидејќи временскиот период на неговото ширење завшрил по две недели. Тестирањата се спроведени од март до мај оваа година.

Томас Метенлејтер, раководител на германскиот Државен институт за истражување на здравјето на животните, изјавил дека резултатите покажуваат дека е можен преносот меѓу луѓето и животните.

„ Овие резултати го потврдуваат тоа што го знаевме од претходно“ рекол Метенлејтер предупредувајќи дека се работи за студија која се уште не поминала рецензија.

Тој додал и дека поголем дел од студијата е без преседан бидејќи било тешко да се дојде до примероци. Појаснил дека повеќето тестирани животни доаѓаат од домаќинства зафатени со коронавирус, што значи дека заразата генерално се пренесува од луѓе на животни.

Сепак, мачките и кучињата не играат значајна улога во ширењето на вирусот и здравите луѓе не би требало да ги ограничуваат контактите со своите миленици, рекол германскиот научник.

Лицата пак заразени со ковид-19 би требало да постапуваат спротивно, односно, да се воздржат од контакти со милениците, иако засега нема индиции по кои животните би можеле смртно да настрадаат од вирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Експлозија на боца со кислород, ковид-пациент доби изгореници во болница во Приштина

Објавено пред

На Клиниката за пулмологија на Универзитетскиот клинички центар на Косово во Приштина експлодира боца со кислород, пренесува „Косово онлајн“.

Притоа е повреден пациент кој се лекувал од Ковид-19 и кој бил на кислородна терапија, пишува „Љајми“.

Приштинскиот медиум наведува дека пациентот се здобил со повреди и изгореници на горните екстремитети.

Сведок на настанот изјави за РТК дека тој е на клиниката веќе 12 дена и дека има постојан недостаток на кислород, особено кај неподвижни пациенти.

Тој посочи дека експлозијата се случила затоа што немало никој да му помогне на пациентот во лични потреби и апелираше до институциите да го решат проблемот со кислородот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Конститутивната седница се одржува со зајакнати мерки за заштита од коронавирус

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под зајакнати мерки за заштита од коронавирус. Пратениците веќе почнаа да пристигнуваат...

Свет20 минути

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната...

Регион43 минути

Грчките премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.08.2020...

Топ1 час

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на ул.„Сирма Војвода“ во Охрид удрил во пешакот М.Т.(58) од Охрид. Жената била префрлена за укажување...

Свет2 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет3 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа4 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија15 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион15 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија17 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ19 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија19 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија19 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет20 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија22 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет23 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија23 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Досие