Контакт

Свет

Бродови чекаат од двете страни на Суецкиот Канал, сопственикот за заглавениот „Евергрин“ се извинува

Објавено пред

Управата на Суецкиот Канал денеска објави дека привремено е прекинат сообраќајот додека осум влечни бродови два дена се обидуваат да го извлечат џиновскиот брод „Евергрин“ заглавен во јужниот дел на каналот.

„Евергрин“ е брод долг колку што е висока зградата „Емпајер Стејт“, а под знамето на Панама превезувал товар меѓу Азија и Европа. Тој во вторникот се заглави дијагонално во тесениот, вештачки канал што ја дели континентална Африка од Синајскиот Полуостров, откако изгубил контрола поради силениот ветер и прашина, соопшти Управата на каналот (СЦА), а пренесува Си-ен-ен.

Сега го блокира транзитот во двете насоки преку еден од најпрометните канали за транспорт во светот.

Компанијата за поморски услуги ГАЦ издаде соопштение за јавноста во кое се наведува дека напорите за извлекување на бродот продолжуваат, но дека ветрот и габаритноста на пловилото ја компликуваат ситуацијата.

И покрај повеќечасовните напори за извлекување, ГПС сигналот на бродот покажува само мали промени во неговата позиција во текот на последните 24 часа.

Десетици бродови, вклучително и други големи бродови со контејнери, танкери за нафта и гас и бродови што носат жито, чекаат на двата краја на каналот, создавајќи поморски застој невиден со години.

Јапонскиот сопственик на огромниот „Евергрин“ денес се извини за инцидентот што ја наруши глобалната пловидба.

Шои Кисен се извини за огромната загриженост која инцидентот ја предизвика кај екипажите на другите бродови и нивните сопственици, пренесува АП.

Тој додаде дека со неговата компанија и локалните власти неуморно работат да го „ослободат“ бродот, но како што вели, операцијата засега е исклучително тешка.

Регион

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Објавено пред

Сакам да видам на лице место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас пред неговата посета на Приштина и Белград.

Борбата против пандемијата со Ковид-19 и продолжување на дијалогот- ова ќе бидат централните теми во разговорите на германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, во Приштина и Белград денеска и утре.

„Пандемијата со коронавирусот уште еднаш ни покажа колку се тесно поврзани судбините на Германија, Европската уУија и Западен Балкан. Никој во Европа не останува недопрен од успехот и неуспехот на нивните соседи. Фактот дека сега можеме да го делиме растечкиот напредок во вакцинацијата во ЕУ со земјите од Западен Балкан, е клучен момент во заедничката борба против вирусот “, велат од кабинетот на германскиот министер, додавајќи дека ќе разговараат и за тоа како до справување со економските и социјалните последици од пандемијата.

Кога станува збор за дијалогот, Мас нагласува: „Сè уште нерешените односи меѓу Србија и Косово го забавуваат развојот на двете земји и на целиот регион, а со тоа и натамошното приближување кон Европската Унија“. Затоа сакам да видам на лице место како можеме да го поддржиме дијалогот меѓу двете земји, кој е модериран од Европската Унија. Доаѓањето на новата влада во Приштина е добро време за тоа. Во исто време, со отворање на нова амбасада во Белград, ние јасно инвестираме во нашите односи со Србија“, истакнал Мас.

Прикажи повеќе...

Европа

Шведска го одложува планот за ублажување на мерките

Објавено пред

Шведска, која во текот на пандемијата ги избегнуваше мерките за заклучување, ќе го одложи планот за ублажување на некои ограничувања поврзани со Ковид-19 поради актуелното високо ниво на инфекција, објави владата на таа земја.

Шведска минува низ третиот пандемиски бран, а бројот на пациенти кои се лекуваат во одделенијата за интензивна нега е на највисоко ниво од пролетта минатата година, објави „Ројтерс“.

„Откако ќе се намали притисокот врз здравството и падне нивото на инфекција, тогаш владата ќе биде подготвена да започне со укинување на ограничувањата“, рече премиерот Стефан Левен на прес-конференција, додавајќи дека тоа сè уште не е постигнато.

Во споредба со повеќето земји, Шведска остана релативно отворена за време на пандемијата, но ограничувањата на јавните собири и работното време на рестораните се во сила, а некои објекти како што се базени и спортски стадиони се затворени.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Автомобил бомба уби четворица во луксузен хотел во Пакистан

Објавено пред

Автомобил полн со експлозив експлодира пред луксузниот хотел „Серена“ во Квета, главниот град на провинцијата Балучистан во Пакистан, при што загинаа четворица, во време кога во хотелот престојувала кинеска делегација, пренесува РТ.

Талибанците ја презедоа одговорноста за експлозијата, која го зафати хотелскиот паркинг. Според прелиминарната истрага, експлозијата била предизвикана од бомба поставена на автомобил оставен пред луксузниот хотел со четири ѕвезди.

Снимките од местото на настанот покажуваат како пламени јазици пустошат низ изгорените остатоци на неколку возила.

Најмалку четири лица, вклучително и полициски службеник, загинаа во експлозијата, а 12 други беа повредени, од кои неколкумина беа пренесени во болница во критична состојба. Локалните власти ја нарекоа експлозијата терористички чин велејќи дека зад експлозијата стојат непријатели на Пакистан.

Во моментот на експлозијата во хотелот престојувала делегација на кинеската влада. Кинескиот амбасадор во Пакистан, Нонг Ронг, бил меѓу гостите, но бил на настан кога се случила експлозијата, рече пакистанскиот министер за внатрешни работи, Мир Зијаулах Лангове.

Осврнувајќи се на шпекулациите дека високиот кинески дипломат можеби бил цел на нападот, Лангове истакна дека истрагата ќе се обиде да одговори на тоа прашање. Министерот рече дека се сретнал со Нонг веднаш по експлозијата.

Додека пакистанската влада не потврди кој стои зад експлозијата, одговорноста за бомбашкиот напад ја презеде пакистанскиот разгранок на талибанците, Техрик-е-Талибан Пакистан (ТТП), објави „Ројтерс“. ТТП тврди дека експлозијата била активирана од бомбаш самоубиец во возилото.

Последниве години, Балучистан, кој се граничи со Иран и со Авганистан, бележи зголемен број напади против кинеските интереси во провинцијата богата со ресурси. Пет лица беа убиени во напад на хотел со пет ѕвезди во Гвадар, пристаништен град на југозападниот брег на Балучистан, во мај 2019 година.

Нападот врз градот, еден од најголемите центри вклучен во проектот „Економски коридор Кина – пакистански“ (ЦПЕЦ), го презедоа милитантите со Ослободителната армија на Балучистан. Сепаратистите се спротивставуваат на ЦПЕЦ, дел од иницијативата „Белт енд роуд“ на Пекинг, чија цел е да ја надгради инфраструктурата на Пакистан и да ја поврзе со Кина преку патишта и морски врски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ2 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија3 часа

Нов состанок на македонските и бугарските историчари, на дневен ред царот Самоил

Заедничката македонско-бугарска историска комисија одржува онлајн сесија денес и утре, јавуваат бугарските медиуми. Ова е втор состанок оваа година и...

Македонија4 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ5 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија5 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа6 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ6 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет6 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет7 часа

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија23 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија23 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија1 ден

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија1 ден

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија1 ден

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион1 ден

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Досие