Контакт

Свет

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ефикасни кај бремените жени и доилките, антителата се пренесуваат на бебињата

Објавено пред

Вакцините против коронавирус на „Фајзер“ и „Модерна“ се ефикасни кај бремените жени и доилките кои можат да пренесат антитела на новороденчињата, според истражувањето објавено во American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Научници од болницата „Масачусетс џенерал“, од Универзитетот МИТ и од Универзитетот Харвард, проучиле 131 жена вакцинирана со „Фајзер“ или „Модерна“, објави Си-ен-ен. Меѓу нив, 84 биле бремени, 31 доеле, а 16 не биле бремени.

Нивните примероци биле собрани од 17 декември 2020 година до 2 март 2021 година.

„Се чини дека овие вакцини работат исклучително ефикасно кај овие жени. Нивоата на антитела, стимулирани со вакцинација, биле исти кај бремените жени и доилките како кај жените кои не биле бремени. Тимот забележа дека нивото на антитела по вакцинацијата е значително повисоко од нивото на антитела создадени по инфекцијата со коронавирус за време на бременоста“, се наведува во извештајот.

„Се чини дека овие вакцини работат исклучително ефикасно кај овие жени“, рече еден од научниците, Галит Алтер, професор на Институтот „Рагон“.

Покрај ова, тимот откри дека жените ги пренесуваат антителата на своите бебиња, а тие се измерени во мајчиното млеко и плацентата.

„Речиси сите мајки пренесоа прилично пристојно ниво на антитела на своите бебиња“, рече Алтер, додавајќи дека се потребни дополнителни истражувања за да се разбере колку траат тие заштитни антитела кај бебињата.

Свет

Во руски воздушен напад во Сирија убиени 200 милитанти

Објавено пред

Во напад на руското воено воздухопловство врз две бази во близина на археолошкиот локалитет Палмира во Сирија, биле убиени околу 200 милитанти, изјави заменик-директорот на Рускиот центар за помирување на спротивставените страни во Сирија, Александар Карпов.

Тој додаде дека во нападот биле уништени околу 500 килограми муниција, како и значителна количина оружје, возила и компоненти за производство на експлозивни направи.

„Според разузнавачките служби, милитантите формирале база недалеку од Палмира за обука на борбени групи кои би биле испратени да извршат терористички напади во различни делови на земјата“, рече Карпов.

Според него, откако локацијата на терористичката база била потврдена од неколку канали, рускиот борбен авион го извршил нападот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Универзитетскиот кампус и библиотеката уништени во голем пожар во Кејптаун

Објавено пред

Поради огромен пожар во Кејптаун, денеска беа евакуирани три 17-катни згради.

Пожарот избувнал рано наутро во близина на спомен-обележјето на британскиот тајкун и политичар Сесил Родс на Ѓволскиот врв, дел од Кејптаун во подножјето на планината Тејбл, каде е сместен Универзитетот Кејптаун (UCT), еден од најпрестижните универзитети во Африка.

Објектот на универзитетската библиотека е сериозно оштетен, а околу 250 пожарникари се борат против огнот, пренесува Би-би-си.

Пожарот ја зафатил зградата на студентскиот кампус, еден близок ресторан е целосно уништен, а пожарникарите користеле и хеликоптери во акцијата.

Облакот чад од кампусот можел да се види на оддалеченост од неколку километри, а за време на гаснењето на пожарот, еден пожарникар претрпел изгореници и бил пренесен во болница на лекување, објави претходно „Ројтерс“.

Според проценките на противпожарната служба, ќе бидат потребни најмалку три дена за пожарот да се стави под контрола.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанската полиција открила нелегална работилница за 3Д-печатење на оружје

Објавено пред

Шпанската полиција запленила оружје, вклучително и митралез и експлозив, во рација на, како што се нарекува, првата илегална работилница за 3Д-печатено оружје во Шпанија, способна да произведува делови за оружје за неколку минути, пренесува РТ.

Полицијата извршила рација во објект во Санта Круз де Тенерифе на Канарските Острови во Шпанија и го уапсила неговиот сопственик, чиј идентитет не е откриен, се вели во соопштението на шпанската национална полиција. Операцијата се случила во септември 2020 година, но останала тајна до сега преку одлука на шпански суд.

За време на рацијата, полицијата запленила 19 рамки за пиштоли, печатени во 3Д формат, девет шаржери, два придушувачи, како и бројни делови од оружје. Откриена е и копија од автоматска пушка „ерсофт АР-15“, како и два елетрични пиштола, пет ножа, мачета и катана.

Полицијата верува дека деловите од оружјето биле произведени во работилницата со употреба на технологија за 3Д-печатење, бидејќи биле пронајдени и два 3Д принтера и 11 калеми филамент за нив. Според извештаите на некои медиуми, опремата пронајдена на самото место му овозможувала на сопственикот да произведе цевка за пиштол за само неколку минути.

„Уапсениот може целосно да произведе мало огнено оружје“, се вели во соопштението.

Освен деловите од пиштолот, откриени се и разни хемиски супстанци што се користеле за производство на експлозив, вклучувајќи црн барут и ацетон.

Пронајдени биле и повеќе од 30 прирачници, вклучително и за тоа како да се произведе огнено оружје преку 3Д печатење, заедно со, како што ги нарекле властите, терористички прирачници и текстови за урбана борба, производство на рачно изработени експлозиви и за употреба на огнено оружје.

Мотивите на сопственикот на работилницата сè уште не се обелоденети во јавноста. Осомничениот бил обвинет за нелегално поседување огнено оружје и експлозив.

Настаните предизвикаа загриженост кај шпанската полиција дека технологиите што се користеле во оваа работилница можат да им овозможат на криминалците и на терористите да соберат огнено оружје без привлекување премногу внимание.

„Адитивното производство – познато и како 3Д печатење – е технологија што експоненцијално ја зголемува опасноста од ширење на огненото оружје, овозможувајќи им пристап на криминалните и на терористичките групи“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа7 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија8 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа11 час

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија11 час

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија12 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија13 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија15 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија15 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија17 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион18 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија18 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа18 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие