Контакт

Свет

Венецуела доби место во Советот за човекови права на ООН

Објавено пред

Венецуела е избрана за член на Советот за човекови права на Обединетите нации и покрај лобирањето од страна на САД, здружението за човекови права и ненадејното влегување на Костарика во натпреварот за место во тој совет, објави „Ројтерс“.

Венецуела добила 105 гласа со тајно гласање на 193 земји членки на Генералното собрание.

Костарика добила 96 гласа иако ја објавила номинацијата овој месец кога претседателот Карлос Алварадо Кесада изјавил дека режимот на Венецуела не е прифатлив кандидат, според британската агенција.

Костарика, Венецуела и Бразил се натпреваруваа за две места на 47-члениот Совет за човекови права, чие ново свикување почнува на 1 јануари.

Бразил доби втор тригодишен мандат со 153 гласа.

„Едноставно, несовесно е оние што толку ги прекршиле човековите права, како режимот на Мадуро во Венецуела, да може да имаат улога во Советот. Јас нема да се залагам за тоа и не треба ни ООН“, рече американската амбасадорка во Обединетите нации, Кели Крафт, по гласањето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Британскиот принц Ендру се повлекува од јавноста

Објавено пред

Британскиот принц Ендру објави дека се повлекува од јавниот живот, пренесува „Ројтерс“. Тој навел дека контроверзиите за неговиот непромислен однос со американскиот финансиер Џефри Епштајн, кој е осуден за педофилија, му нанеле голема штета на кралското семејство.

Ендру истакнал дека се откажува од сите свои јавни должности во иднина. Принцот побарал и дозвола од неговата мајка, кралицата Елизабета Втора, да се повлече.

Обидите на британскиот принц да ги разјасни пријателските односи со Епштајн во интервју за Би-би-си пред неколку дена предизвикаа многу негативни реакции. Тој првпат во интервју одговараше на прашања во врска со осудениот педофил, во кое призна дека било грешка тоа што престојувал во неговата куќа.

Принцот категорично негира дека имал сексуални односи со Американката Вирџинија Робертс, која го обвини дека сексуално ја злоупотребувал кога била малолетна.

Прикажи повеќе...

Свет

Пет Сиријци и шест Иранци загинале во израелските напади во Сирија  

Објавено пред

Најмалку петмина сириски војници и шест ирански воени советници загинаа во воздушните напади извршени од израелските воздухопловни сили во населбите во Дамаск, објави телевизискиот канал „Ал-Хадат“. Според каналот, ракетите удриле во неколку армиски позиции во областа Ал-Кунитра, како и објекти во Ал-Кисва и Кудсаја, каде што биле сместени иранските воени специјалисти.

Претходно, лекар во болницата во близина на Дамаск изјави за новинската агенција САНА дека двајца цивили починале од рани од шрапнел во Баит Сабер.

„Една од ракетите удри во станбена зграда и ја уништи. Исто така, неколкумина беа повредени“, прецизирал лекарот.

Извештаи за повреди доаѓаат и од предградието Кудаја, западно од Дамаск, претходно честа цел на израелските ракети. Агенцијата додаде дека ракетите биле лансирани од Голанската Висорамнина и од либанскиот град Марџајун.

„Израелските агресори извршија силен ракетен напад, но сириските воздушни одбранбени системи успеаја да пресретнат повеќе проектили“, изјавил сириски воен извор за САНА.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ закажа седница на Советот за безбедност поради аферата со рускиот шпион

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре закажа седница на Советот за национална безбедност поради можната шпионска афера, во која наводно се вклучени руски разузнавач и српски агент, објави „Блиц“.

Автентичноста на снимката на која се гледа како Георги Клебај му дава пари на наводен српски агент ја потврди Безбедносно-информативната агенција (БИА).

По седницата, се очекува да бидат познати повеќе детали за овој случај, на кој работат српските безбедносни служби.

Претходно денеска, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, оцени дека доколку се утврди оти во овој случај навистина станува збор за шпионажа, тоа ќе биде сериозен проблем што бара сериозна реакција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски на самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ, барам од вас да ја ширите оваа порака

Македонија припаѓа во Европската Унија и затоа барам од вас да ја извршите својата улога во ширењето на оваа порака....

Македонија13 часа

Даул: Неотворањето на преговорите со Скопје и Тирана ја отвора вратата на други големи светски сили

Неотворањето на преговорите на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е стратешка грешка со која е изгубен кредибилитетот на Унијата...

Европа15 часа

Путин: Moжеби уште некои земји размислуваат за излез од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека не е исклучено оти некои источноевропски земји можеби размислуваат да ја напуштат Европската...

Македонија16 часа

Судот не им додели времени пасоши на Камчев и Панделески

Кривичниот суд во Скопје информира дека судијата не ги прифатил барањата за издавање времени пасоши за осомничените во предметот „Империја”,...

Македонија16 часа

Русковска со порака до судија од Апелација: „Од гаќи ќе ве истресам, ако вие сте ја пуштиле Катица“

По најавата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе покрене финансиска истрага против судиите од Апелација кои вчера донесоа одлука за...

Македонија17 часа

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ го осуди на казна затвор во траење од една и пол година ексначалникот на петтата управа, Горан...

Македонија18 часа

Членови на Судски дојдоа во Апелација по најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелацискиот...

Македонија18 часа

Заев за „Њујорк тајмс“ го коментираше француското вето: „Тоа ме уништи психолошки“

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во интервју за  весникот „Њујорк тајмс“ раскажа дека француското...

Македонија18 часа

Гастро го демантира адвокатот на Боки 13: Во понеделникот му беше закажан преглед, но тој не беше донесен

ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроенетрохепатологија ги демантира тврдењата на адвокатот на Бојан Јовановски изнесени во некои медиуми дека не сакале...

Наука19 часа

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне...

Економија19 часа

Ангеловска за ММФ: Оваа институција е претпазлива со заклучоците, но нема негативни коментари

Државата има максимална флексибилност, секогаш можеме да направиме ребаланс, да интервенираме со средства, ликвидноста на државата е голема. Народната банка...

Европа20 часа

Пронајдени 25 слепи патници на брод во Холандија

Во контејнер замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 слепи патници, соопшти холандската организација...

Свет20 часа

НАТО проширува операции и во вселената

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори...

Македонија21 час

Димитров во Брисел на состанок со сојузниците од НАТО

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува...

Регион1 ден

Мигрант силувал две студентки во Љубљана

Триесет и осумгодишен државјанин на Мароко е уапсен под сомнение дека силувал две студентки во Љубљана. Како што пренесуваат локалните...

Македонија1 ден

Хрватска го поддржува писмото за Северна Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Северна Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за...

Европа1 ден

Членките на ЕУ поделени за предлогот на Франција

Земјите членки на Европската Унија се поделени за предлогот на Франција, некои од нив изразиле поддршка, а други се воздржани...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева спроведена во домашен притвор

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, од затворот во Шуто Оризари беше спроведена во домашен притвор во стан во Скопје кога...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Најавеното покачување на пензиите е лажно ветување на Заев

Владата на СДСМ и Зоран Заев не ги зголемија пензиите 700 денари, туку, напротив, ги намалија 400 денари, изјави на...

Досие