Контакт

Свет

Венецуела планира да отвори канцеларија на ПДВСА во Русија

Објавено пред

Венецуела има намера да отвори канцеларија на својот нафтен гигант ПДВСА во Русија, изјави венецуелскиот министерот за нафта, Мануел Кеведо, пренесува „Спутник“.

„Ние продолжуваме да ја зајакнуваме нашата соработка со Русија и планираме да отвориме канцеларија на ПДВСА во Русија”, рече Кеведо на состанокот на ОПЕК-нон-ОПЕК во Баку.

Тој, исто така, истакна дека Венецуела ги исполнува своите обврски кон рускиот енергетски гигант „Роснефт“ и би сакала да ги зголеми испораките на нафта.

„Нашата главна цел е да ги зајакнеме односите со Русија и со Кина”, додаде министерот.

Претходно овој месец потпретседателот на Венецуела, Делси Родригез, објави дека Каракас одлучил да ја затвори канцеларијата на ПДВСА во Лисабон и да ја премести во Москва, објаснувајќи дека Европа не ги обезбедува потребните гаранции за заштита на средствата.

Во јануари советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон, изјави дека САД наметнуваат санкции против нафтената компанија ПДВСА, додавајќи дека ќе блокираат 7 милијарди долари од средствата на компанијата.

Секретарот за финансии на САД, Стивен Мнучин, пак, нагласи дека со блокирањето на средствата на ПДВСА, САД ги чуваат средствата на компанијата во интерес на народот на Венецуела и го штитат сопствениот пазар.

Каракас го критикуваше овој потег како незаконски и го обвини Вашингтон дека сака да ги преземе рацете на венецуелските нафтени резерви.

Регион

Атина: Иранскиот танкер не бара пристап до грчките пристаништа

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Грција внимателно гиоследи развојот на настаните околу иранскиот танкер што плови кон грчките води откако беше ослободен во Гибралтар, соопштија дипломатски извори од Атина.

Иранскиот танкер не достави официјално барање за влез во ниту едно грчко пристаниште, пренесува АНА.

Прикажи повеќе...

Свет

Летот на „Ер Франс“ од Москва за Париз прогласи вонредна состојба и слета во Луксембург

Објавено пред

Екипажот на авионот „ербас А319“ на „Ер Франс“, кој летал од Москва за Париз, испратил сигнал за итни случаи и слетал во Луксембург, објави порталот за податоци од авиосообраќајот „Флајтрадар“.

Според редот на летање на аеродромот „Шереметјево“ во Москва, летот „AФ1145“ тргнал од московскиот аеродром во 9 часот наутро. Летот до аеродромот „Шарл де Гол“ требало да трае 3 часа и 40 минути.

Авионот во еден момент испратил сигнал за итни случаи во регионот на Луксембург и според извештаите свртел и почнал да се спушта. Според „Флајтрадар“, авионот слетал во Луксембург во 12.41 часот. По сите неопходни проверки, авионот ќе добие зелено светло да продолжи кон Париз, објави „Ер Франс“.

„Известувањето се однесуваше на системот за сопирање. Мора да се работи за лажен аларм, но екипажот сепак одлучи да слета за секој случај“, рече претставникот на компанијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Порошенко ќе оди во затвор или ќе ја напушти Украина

Објавено пред

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко или ќе се соочи со затворска казна или ќе мора да ја напушти земјата соочен со кривичните предмети против него поведени врз основа на тужби поднесени од адвокатот Андреј Портнов, вели претседателот на Управниот суд во Киев, Павел Вовк, во интервју за „Гордон њуз“.

Тој е уверен дека Портнов ќе оди до крај со тужбите.

„Единствено што може да го запре е ако новата влада склучи договор со Порошенко за зачувување на неговиот имунитет. Ако тоа не се случи, Портнов ќе го добие спорот и Порошенко ќе мора некаде да побара политички азил или, во најлош случај, да оди во затвор“, истакна Вовк.

Тој исто така рече дека многупати бил поканет да се сретне со Порошенко и со членовите на неговиот внатрешен круг, кои ги искажале своите ставови за тоа како треба да работи судот. Вовк истакна дека ја слушнал нивната страна и изразил свое мислење.

„На Петро Алексеевич (Порошенко) не му се допадна моето мислење по ова прашање“, додаде претседателот на судот.
Во овој поглед тој ги спомена несогласувањата со поранешниот претседател во врска со два случаја од висок профил, што доведе до отворен застој меѓу владата и судот.

Според Вовк, еден од тие случаи се однесувал на тарифен спор помеѓу лидерот на партијата Баткившчина, Јулија Тимошенко, и владата, а вториот е поврзан со национализацијата на Приватенбанк.

Отворени се неколку случаи против Порошенко, кој е осомничен за велепредавство, злоупотреба на службената должност, перење пари, затајување данок, обид за узурпирање на судскиот орган и за незаконско именување министри во 2016 година кога во парламентот немаше коалиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија2 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија3 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија4 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Македонија4 часа

(Видео) Јанева со адвокат дојде на распит кај Русковска

Катица Јанева пристигна во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Пред да влезе со адвокатот Стеван Павлески,...

Свет4 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет4 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет4 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет5 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија5 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион17 часа

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет17 часа

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион18 часа

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа18 часа

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ20 часа

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ21 час

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија23 часа

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија24 часа

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија1 ден

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ1 ден

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Досие