Контакт

Свет

(Видео) Австралиски тинејџер прегазил 20 кенгури со автомобил, му се закануваат 5 години затвор

Објавено пред

Австралиската полиција уапси 19-годишник под сомнение дека со својот автомобил прегазил повеќе од 20 кенгури, пренесува Би-би-си.

Телата на мртвите животни, меѓу кои и младенчиња, биле пронајдени расфрлани на улиците на градот Тур Бич, кој се наоѓа 540 километри јужно од Сиднеј.

Тинејџерот е уапсен и обвинет за мачење и суровост кон животните. Според новите австралиски закони, суровоста кон животните се казнува со казна затвор до пет години и со глоба од 15.000 американски долари.

Спасувачите на дивиот свет кажаа дека тоа е трагедија и дека жителите ги пронашле мртвите животни на своите тревници кога се разбудиле тоа утро. Од организацијата Wildlife Information, Rescue and Education Service соопштија дека биле спасени три младенчиња.

 

Свет

Јункер-Џонсон: Дојде моментот за брегзит и за нови односи меѓу Лондон и Брисел

Објавено пред

Претседателот на Европската комисја, Жан-Клод Јункер и британскиот премиер, Борис Џонсон во Брисел порачаа дека дошол моментот за излез на Велика Британија од ЕУ, но и за изградба на нови односи меѓу Лондон и Брисел.

„Сега е момент да се оствари брегзит и заедно да работиме на изградба на нашето идно партнерство кое може да биде многу позитивно и за Обединетото Кралство и за ЕУ“, истакна Џонсон.

Тој го поздрави договорот, кој, според него, овозможува да се исполнат целите предвидени со брегзит.

„Тоа значи дека Велика Британија на 31 октомври излегува од ЕУ цела и единствена и оти Северна Ирска и секој друг дел на Обединетото Кралство ќе учествуваат во слободната трговија и заедно ќе одлучуваат за нашата иднина“, нагласи Џонсон.

Британскиот премиер ги повика членовите на британскиот Параламент без одложување да го прифатат ревидираниот договор за брегзит, за да се фокусираат на потребите на британскиот народ.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер истакна дека постигнатиот договор покрај британскиот Парламент, сега мора да го одобри и Европскиот парламент.

„Договорот е постигнат поради народот и мирот, а не поради политичарите. Ќе почнеме разговори за нашите идни односи веднаш откако ќе се одобри договорот“, најави Јункер.

Прикажи повеќе...

Свет

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Објавено пред

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на ЕУ, рече новоименуваната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Длабоко жалам поради тоа, бидејќи верувам дека овие земји направија значителни напори за да се приближат кон ЕУ и затоа многу е важно да им се даде вистински сигнал“, изјави таа пред да влезе на Самитот во Брисел.

Лидерите на ЕУ за време на вечерата треба да разговараат за можностите за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, откако за тоа не беше постигнат консензус на ниво на министри за надворешни работи.

Мнозинството земји членки го поддржаа отворањето пристапни преговори со Скопје и Тирана, а Франција бара промена на методологијата на процесот на пристапување.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Со Украина нема услуга за услуга

Објавено пред

Американскиот амбасадор во ЕУ, Гордон Сондленд, треба да се обрати пред пратениците во Претставничкиот дом во рамки на истрагата за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Како што е наведено, тој ќе им соопшти дека претседателот Трамп повеќепати му рекол дека не постои „услуга за услуга“ со Украина.

Според подготвеното сведочење, амбасадорот Гордон, исто така, планира да каже дека повикувањето на странска Влада да преземе истрага со цел да влијае на претстојните американски избори би било погрешно“, пренесе „Ројтерс“.

Тој исто така планира да каже дека не присуствувал во разговорот на 25 јули, помеѓу Трамп и украинскиот претседател и дека не знае дали Трамп го споменал поранешниот потпретседател Џо Бајден, кој е еден од главните ривали на Трамп на изборите во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување

Нема сигнал дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе биде постигната одлука за процесот на проширување на...

Регион1 час

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија2 часа

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија3 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија4 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ5 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија5 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ6 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија6 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа6 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија7 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа8 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион9 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет9 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа9 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија20 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија21 час

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија24 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа1 ден

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија1 ден

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Досие