Контакт

Свет

(Видео) Азербејџан: Почнавме специјална антитерористичка операција во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Азербејџан почна со воена акција на територијата на Нагорно-Карабах, објавија руски и азербејџански медиуми.

dobivaj vesti na viber

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека почнало „специјална антитерористичка операција“ на територијата на Нагорно Карабах.

Во Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах, се слушаат сирени и експлозии, јавуваат агенциите.

Ерменија, како и претставниците на непризнаената Република Арцах, веќе еден месец зборуваат дека Азербејџан ја собира војската и воената опрема на границата со Ерменија и на демаркационата линија со Нагорно Карабах.

Вчера Азербејџан ја укина блокадата што ја имаше во регионот од декември минатата година и дозволи хуманитарна помош да влезе од Ерменија преку коридорот Лачин и од централен Азербејџан преку патот Агдам.

На територијата на Нагорно-Карабах има руски мировници според примирјето потпишано по Втората карабашка војна во 2020 година.

Азербејџан и Ерменија војуваа двапати за Нагорно-Карабах, прво во раните 1990-ти по распадот на Советскиот Сојуз и повторно во 2020 година.

Свет

Ужас во Јужна Африка: мажи им продавале на деца мафини со дрога, 90 завршија во болница

Објавено пред

Двајца мажи се соочуваат со повеќе обвиненија за обид за убиство во Јужна Африка, откако околу 90 деца завршиле во болница по конзумирање на мафини со дрога.

dobivaj vesti na viber

Официјалните лица рекоа дека децата ги купиле мафините од уличен продавач на пат кон основното училиште Пуламадибого, северозападно од Преторија.

Голем број од нив се пренесени во болница поради гадење, болки во стомакот и повраќање, а три девојчиња се уште се во болница.

Двајца осомничени на возраст од 21 и 19 години се обвинети за убиство во обид.

Одделот за образование во провинцијата Гаутенг соопшти дека наставниците се јавиле на 911 кога забележале дека децата почнале да „се однесуваат чудно“ на часовите.

Во соопштението се наведува дека инцидентот предизвикал голема загриженост кај родителите за безбедноста на нивните деца.

Полицијата, која прави токсиколошки извештај за да потврди дали е користен канабис, вели дека на повеќе од 90 ученици им биле дадени мафините и имале „сериозни болки“.

Сите се препратени во околните здравствени установи, 87 се пуштени, а само три ученички се уште се во болница каде што ја добиваат потребната лекарска помош, соопшти Министерството за образование.

Полицијата ги именувала осомничените Офентсе Малулека (21) и Амукелани Ниулунга (19).

Тие вчера се појавија пред судот во Сошангуве и одреден им е притвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Украински генерал: Се пробивме кај клучна населба, продолжуваме да напредуваме

Објавено пред

Украински генерал кој води контраофанзива долж јужниот фронт вели дека неговите сили се пробиле до клучната населба Вербова и предвидува уште поголем пробив.

dobivaj vesti na viber

„На левото крило, кај селото Вербове, имаме пробив и продолжуваме да напредуваме“, рече генералот Олександар Тарнавски за дописникот на „Си-Ен-Ен“ за време на синоќешното интервју. Но, тој призна дека напредувањето е побавно од очекуваното.

„Не оди толку брзо како што се очекуваше, не е како во филмовите од Втората светска војна“, рече тој. „Главната работа е да не ја изгубиме оваа иницијатива што ја имаме. Мора да го задржиме тоа што го имаме“.

Тврдењето на генералот е најновата индикација на украинските власти дека се постигнува напредок на јужниот фронт во војната со Русија. Украинските сили во последните недели тврдеа дека ја пробиле првата линија на руската одбрана во регионот Запорожје.

Службениците назначени од Русија во окупираниот дел на регионот Запорожје дадоа поинаква слика за борбите. Си-Ен-Ен не може да ги потврди извештаите на бојното поле од ниту една страна. Сепак, анализата на достапните видеа од отворени извори сугерира дека некои украински единици преминале важна линија на руската одбрана во близина на селото Вербове.

Долгорочната цел на Украина е да го пресече рускиот „копнен мост“ што ја поврзува територијата што ја држи на исток со анектираниот Крим.

На почетокот на септември, украинските сили рекоа дека го зазеле селото Роботин и дека се движат на исток кон селото Новопрокопивка.

Сепак, Тарнавски изјави за Си-Ен-Ен дека верува дека големиот пробив на контраофанзивата ќе биде доколку Украина успее да го ослободи Токмак, стратешкиот центар на руските сили, кој е прва и главна цел во нејзината борба на југот.

Си-Ен-Ен претходно оваа недела објави дека украинските сили се уште се на околу 20 километри од Токмак и се борат да пробијат повеќе слоеви на руската одбрана. Верувам дека ќе видиме голем напредок“, рече Тарнавски. „Мислам дека тоа ќе се случи по Токмак. Во моментов (Русите) се потпираат на длабочината на нивната одбранбена линија таму“.

„Постојат мали, но опасни групи на непријателски одбранбени сили кои во моментов се распоредени многу прецизно и компетентно“, рече тој. „Но, акциите на нашите борци ги принудуваат да се повлечат полека кога ќе се соочат со нашите напаѓачки одреди“.

Генералот призна дека за успех на контраофанзивата, украинските сили треба барем да стигнат до градот Токмак. „Тоа е минималната цел“, рече тој.

И покрај тоа што призна дека напредувањето не оди „брзо како што се очекува“, Тарнавски рече дека зимата нема да ја забави контраофанзивата. Обилните дождови наесен може да го навлажнат теренот во Украина и да го отежнат движењето на тешките возила како тенкови, но Тарнавски вели дека украинските сили се движат во мали групи, главно пеш.

„Времето може да биде сериозна пречка за време на напредувањето, но со оглед на тоа како напредуваме, главно без возила, мислам дека времето нема многу да влијае на контраофанзивата“, рече генералот во интервју за Си-Ен-Ен.

„Во овој момент ниту непријателот ниту ние не користиме големи формации, чети, баталјони или бригади. Користиме јуришни одреди, групи од 10 до 15 луѓе“, објасни тој.

Една од причините за бавниот напредок, рече генералот, е фактот што Русија успеа да извлече лекции од другите украински офанзиви.

„Русите учат доста брзо бидејќи немаат друг избор. Ако не научат, побрзо ќе бидат поразени“, објасни тој. „Не би рекол дека се прилагодуваат на нашите постапки, бидејќи и ние ја менуваме тактиката.

Тој рече дека Украина исто така се прилагодува на употребата на западната опрема, како и на западните тактики.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на EMSC, земјотресот се случил во 10:22 часот во близина на Кахраманмараш.

Земјотресот е регистриран на длабочина од седум километри, а засега нема информации за штети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија3 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Македонија3 часа

Активни два пожари во Македонија – пожарникарите интервенирале врз 33 во текот на вчерашниот ден

Во текот на вчерашниот ден избувнаа вкупно 33 пожари на отворено, според информациите што стигнале до Секторот за операции и...

Култура4 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет4 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија4 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија4 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија22 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија23 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија24 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет1 ден

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...