Контакт

Свет

(Видео) Акција на руските маринци – спречен обид на пирати да заземат брод кај Африка

Објавено пред

Руското Министерство за одбрана ја пофали акцијата на своите маринци во близина на западниот брег на Африка. Тие тврдат дека ги избркале пиратите што сакале да киднапираат транспортен брод и неговиот екипаж.

Вчера, Министерството објави дека рускиот уништувач „Вицеадмирал Кулаков“, класа „Удалој“, добил повик за помош од транспортниот брод „МСЦ Луција“, кој пловел под панамско знаме во заливот во близина на западниот брег на Африка, меѓу Того и Камерун.

Вооружените пирати наводно стигнале до бродот со глисер и се качиле на него, а екипажот се скрил во машинската соба.

Според руското Министерство, од рускиот уништувач веднаш бил испратен хеликоптер „кумов Ка-27П“ со маринци.

Штом забележале дека се приближува воен хеликоптер, пиратите го напуштиле бродот, се качиле на глисерот и со полна брзина се упатиле кон брегот, соопшти Министерството.

Според властите, руските маринци слетале на „МСЦ Луција“ со хеликоптерот, го ослободиле екипажот и почнале да го пребаруваат бродот за да се уверат дека на него нема повеќе пирати.

Свет

Омикрон е името на новиот сој, СЗО го означи како загрижувачки

Објавено пред

Последната откриена варијанта е најмутираната досега – има толку долг список на мутации што еден научник ја опиша како „страшна“, додека друг рече дека тоа е најлошиот вид што го виделе.

Неодамна е пријавена варијанта и потврдените случаи сè уште се главно концентрирани во една провинција во Јужна Африка, но случаи се пријавени и во Боцвана, Хонг Конг и Израел.

Денеска беше потврдено дека новиот сој пристигнал во Европа. Во Белгија е потврден првиот случај на нов сој на корона кај млада жена, која не била вакцинирана, а се вратила од Египет.

Јавноста веднаш се прашува колку брзо се шири новата варијанта, дали е способна да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините и што треба да се преземе во врска со тоа. Има многу шпекулации, но засега има многу малку јасни одговори.

Варијантата се вика B.1.1.529, но СЗО ја нарече „омикрон“. Исто така е неверојатно еволуциски напреднa. Професорот Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, рече дека има невообичаенa констелација на мутации и дека е многу различно од другите варијанти што циркулираат.

„ Оваа варијанта не изненади, има голем еволутивен скок во еволуцијата и многу повеќе мутации од очекуваното“, рече тој.

Видот има вкупно 50 мутации, од кои дури 32 на спајк протеинот, кој е цел на повеќето вакцини и клучот што вирусот го користи за да ги отклучи вратите на нашите клетки.

Ова ниво на мутација најверојатно се развило кај еден од имунокомпромитирани пациенти, а некои научници се сомневаат дека се работи за пациент со недијагностицирана ХИВ инфекција.

Многу мутации автоматски не значат дека се лоши. Важно е да се знае што всушност прават овие мутации. Но, научниците се најмногу загрижени што овој вирус сега е радикално различен од оригиналот што се појави во Вухан, Кина пред две години. Ова значи дека вакцините, кои се дизајнирани да се борат против оригиналниот вид, можеби нема да бидат толку ефикасни.

Некои од мутациите биле видени претходно во други варијанти, што дава увид во нивната веројатна улога во оваа варијанта. На пример, се чини дека мутацијата N501 го олеснува ширењето на нов вид. Постојат некои мутации кои им отежнуваат на антителата да го препознаат вирусот и може да ги направат вакцините помалку ефикасни, но има и други кои се сосема нови.

Сепак, клучната причина за загриженоста на научниците е фактот дека во Јужна Африка, уделот на B.1.1.529 меѓу дијагностицираните инфекции сега е близу 90 проценти. На новиот вид му беа потребни само 25 дена за да го стори тоа, бидејќи беше забележано дека надминува повеќе од еден процент од случаите. На високо заразната делта и требаа 100 дена за да достигне толку голем удел, а бета по првите 100 дена не достигна ни 50 проценти од уделот во сите случаи.

Со други зборови, најзагрижувачка работа во моментов е способноста на новата варијанта брзо да ги истисне другите соеви, што изгледа навистина страшно.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Објавено пред

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири лица.

Од болницата во Пеќ за ТВ Клан Косово потврдија дека загинале двајца ученици и возач на автобус. Од болницата соопштија дека не е познат бројот на повредени, пишува Косово онлајн.

Според Коха, на лице место загинале возачот и кондуктерот на автобусот, како и две помлади лица на возраст од 18 и 17 години.

Албанските медиуми ги објавија имињата на жртвите. Загина возачот Г.Ѓ. и учениците Л.Х. и Г.М. Полицијата потврди дека неколку маскирани лица го нападнале автобусот, дека возачот е убиен, а неколку ученици се повредени.

Градоначалникот на Дечани, Баским Рамосај потврди дека вечерва се убиени три лица откако врз нив било пукано во автобусот во кој се возеле учениците.

„ Возачот починал на лице место, додека двајца ученици починале во болница“, рече Рамосај.

Рамосај рече дека автобусот превезувал ученици од Ѓаковица до Дечани.

Според неофицијални информации, нападот се случил поради одмазда. Имено, еден од патниците бил исфрлен од возачот и кондуктерот на автобусот бидејќи ги малтретирал девојките. Потоа земал калашников, го чекал автобусот и испукал рафал.

Прикажи повеќе...

Регион

Полицијата во Загреб од авион исфрли 15 патници

Објавено пред

На меѓународниот аеродром во Загреб од лет за Брисел биле исфрлени 15 лица, а властите соопштија дека нелегално биле во авионот.

Новинарка на „Јутарњи лист“, која била патник на овој лет, пријавила дека во 16:30 часот на летот за Брисел на авиопревозникот „Рајанер“ се качиле околу сто патници, по што дошле стјуардите и симнале прво десет, а потоа уште пет патници.

Потоа на патниците им се обратил капетанот, кој им рекол дека сите мора да го напуштат авионот и да се вратат на чекирање, поради што тие негодувале, но се вратиле во зградата на аеродромот.

На излезот од авионот имало неколку полицајци кои изолирале 15 патници, исклучиво мажи.

Во 17:45 часот патниците повторно се качиле во авионот, но без лицата кои полицијата ги изолирала, кои биле однесени поради кривична истрага.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Македонија7 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ11 час

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно11 час

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија11 час

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија12 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија12 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија13 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија14 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија16 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија17 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија18 часа

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа19 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија19 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија19 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија1 ден

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија2 дена

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ2 дена

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија2 дена

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Досие