Контакт

Свет

(Видео) Американската морнарица претстави моќно ласерско оружје кое може да уништи авион во лет

Објавено пред

Американската морнарица успешно тестираше ново оружје на воен брод. Станува збор за високо-енергетски ласер што може да сруши борбен авион среде лет.

Американците објавија фотографии и видеа од тестирањето на новото оружје кое уништува беспилотно летало во водите на Тихиот океан.

Системот што беше тестиран го нема ниедна друга армија во светот, а неговата намена е како оружје против борбени авиони, се вели во соопштението на американската морнарица.

Тестирањето е направено пред една недела, а иако не е сигурно колкава е јачината на ласерот, уште во 2018 година, Меѓународниот институт за стратешки студии во извештај забележа дека ласерот треба да има моќност од 150 киловати.

„Со ова ново напредно оружје, ќе ги редефинираме воените акции на американската морнарица“, рече Кери Сандерс, командант на морнарицата во Портланд.

Свет

Русија поканила војници од 19 земји на Парадата на победата во Москва

Објавено пред

Русија покани војници од 19 земји да учествуваат во Парадата на победата на Црвениот плоштад, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шогу.

Тој на прес-конференцијата во Москва соопшти дека 64.000 луѓе ќе учествуваат на победничките паради во Русија, што ќе се одржат на 24 јуни, а 14.000 лица на парадата на Црвениот плоштад, јави руската телевизија „Ѕвезда“.

Шојгу додаде дека на парадата во Москва ќе бидат прикажани 225 единици оружје, воена и специјална опрема, а ќе учествуваат и 75 авиони.

„Посетителите ќе можат да видат повеќе од 20 нови модели на воена опрема, вклучувајќи ги и авионите су-57 и миг-31К“, рече Шојгу.

Во Русија, вкупно 1.850 парчиња опрема и 511 авиони ќе бидат прикажани на победничките паради во девет града херои и 19 градови во кои се распоредени седишта на воените окрузи и морнарицата.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Иран, Сирија, Хамас и Исламски џихад може да бидат одговорни за изолирани напади

Објавено пред

Федерален суд на САД во Вашингтон постави нов преседан со одлуката дека Иран, Сирија, Хамас и Исламски џихад можат да бидат сметани за одговорни и дека мора да платат отштета за смртните случаи предизвикани од постапките на одредени напаѓачи „осамени волци“, пренесува „Џерусалем пост“.

Одлуката- која може целосно да ги смени правилата на игра- значи дека терористичките групи и државни спонзори на терор би можеле да бидат погодени со пресуди за отштета од милиони, па дури и милијарди долари за Интифадата на ножот во 2015-2016 и за други напади на т.н. „осамени волци“ ако има доказ што ги поврзува со конкретни напади.

Иако одлуката за приближно пет години стариот случај во корист на невладината организација „Шурат Хадин“ и повеќето од 44 тужители што ги претставува беше официјално донесена во неделата, таа беше објавена дури утрово.

Неколку од случаите на тужителите беа отфрлени. Честопати во такви случаи, некои случаи се отфрлаат заради прашања во врска со нивното американско државјанство, помали проблеми со статусор или со темелните прашања за наводната штета.

Судот сега само одлучи за одговорноста, но може да поминат години пред да донесе одлука за реална отштета за одредени напади од времето на Интифадата на ножот, како и за некои други напади помеѓу 2008-2018 година.

Поранешниот официјален претставник на COGAT, Арје Шпицен, и антитерористичкиот експерт Ноа Меридор, беа клучни во случајот објаснувајќи пред судот како терористичките групи и државните спонзори на теророт можат да работат зад сцената за да ги олеснат терористичките напади, кои во моментот се чини дека се спонтани и изведени од  „осамени волци “.

„Шурат Хадин“ во минатото издејствува пресуди против Иран, Сирија, Хамас и други терористички групи, но ова е првпат некој да добие случај пред американски суд против ваквите групи за спонзорирање „осамени волци“.

Прикажи повеќе...

Свет

Пензиониран припадник на „фоките“ ги тужи секретарот на морнарицата и новинар на „Њујорк тајмс“

Објавено пред

Пензионираниот припадник на американските морнарички „фоки“, Еди Галагер, поднесе  тужба против секретарот на морнарицата, Кенет Брајтвајт, и известувачот на „Њујорк тајмс“, Дејвид Филипс, под обвинение дека објавиле негови лични документи во весникот во обид да извршат притисок врз него, пренесува „Спутник“.

„Нашето семејство поднесе повеќе барања за истраги за да ѝ овозможи на морнарицата да спроведе своја внатрешна ревизија, но и покрај добро документираната корупција, операцијата за шпионажа која вклучува обвинител, манипулации со медиумите и други груби етички прекршувања, морнарицата одби да се смета за одговорна“ , се вели во изјавата на фондацијата „Пајп хитер“, непрофитна организација основана од Галагер и неговата сопруга за правна поддршка на ветерани.

Според тужбата, Филипс, наводно, добил 500 страници доверливи документи од кривичната истрага на морнарицата. Галагер исто така го обвини новинарот за измислување детали и давање лажни или погрешни изјави во своите извештаи за да му наштети на угледот.

Галагер, кој беше „фока“ 15 години, претходно беше прогласен невин за прободување до смрт на еден заробен тинејџер, борец на Исламска држава, пукање кон невооружени ирачки цивили и други кривични дела во контроверзниот процес.

За време на судењето, еден од сведоците – „фоката“ од морнарицата на САД, Кори Скот- призна дека тој самиот го задушил заробеникот до смрт. Галагер беше осуден за позирање со труп.

„Њујорк тајмс“ сепак ги отфрли тврдењата бидејќи потпретседателот за комуникации, Даниел Роудс-Ха рече дека Филипс го направил она што би требало да го прави секој добар новинар, додавајќи дека тужбата на Галагер е полна со теории на заговор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион3 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија4 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион4 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет5 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет5 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт6 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа6 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет6 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет18 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет18 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија19 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија23 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија24 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија1 ден

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Досие