Контакт

Свет

(Видео) Армен Саркисијан: Да не заборавиме кој ја започна оваа фаза на војна

Објавено пред

Ерменскиот претседател Армен Саркисијан тврди, во ексклузивно интервју за РТ, дека Азербејџан ја започнал последната рунда судири околу спорниот регион Нагорно-Карабах, за чиеа контролирање се натпреваруваат и Баку и Ереван.

Саркисијан изрази надеж дека ќе се одржи примирјето со посредство на Москва и покрај тековните проблеми на теренот.

„Да не заборавиме кој ја започна оваа фаза на војна. Тоа беше азербејџанска страна, а не луѓето во Нагорно-Карабах“, рече тој.

Населен претежно од етнички Ерменци, Нагорно-Карабах се отцепи од Азербејџан во 1991 година и се прогласи за независна република по примирјето во 1994 година. Владата во Баку тврди дека регионот е окупирана територија и бара нејзино враќање.

Конфликтот, полузамрзнат 26 години, повторно избувна на 27 септември, при што обете страни меѓусебно се обвинуваат за повторно поттикнување на насилството. Стотици луѓе беа убиени пред Москва да постигне договор за прекин на огнот што требаше да стапи на сила минатата сабота.

Следниот ден, Азербејџан ја обвини Ерменија за гранатирање на градот Гања, северно од Нагорно-Карабах, во кое беа убиени девет цивили и повредени 34. Баку, исто така, објави снимки од беспилотни летала кои го извеле нападот.

Саркисијан не негираше дека имало кршење на примирјето на 10 октомври од ерменска страна, велејќи дека тие биле испровоцирани од првичните напади на Азербејџан – тврдење коешто Баку го негира. Саркисијан, сепак, тврди дека Ерменија не го гранатирала Гања.

„Имам јасни информации од мојата влада, од Министерството за одбрана и од Министерството за надворешни работи дека Ерменија дефинитивно не е таа што гранатираше“, изјави Саркисијан за РТ.

Тој исто така истакна дека Степанакерт, главниот град на Нагорно-Карабах, бил бомбардиран во саботата, веднаш по стапувањето во сила на прекинот на огнот. Борбите продолжија и во Хадрут, од јужната страна на Нагорно-Карабах. Екипа на РТ беше затечена од гранатирањето во понеделникот.

Во меѓувреме, азербејџанскиот претседател Илхам Алиев тврди дека сите разговори за решавање на кризата треба да се водат директно меѓу Баку и Ереван, без вклучување на, како што рече, „марионетскиот режим“ во Нагорно Карабах и дека не може да има дискусија за тоа дали окупираниот територии треба да се вратат во Азербејџан, туку кога може да се изврши транзицијата.

Во интервју за московскиот дневен весник РБК, Алиев исто така рече дека ерменскиот премиер Никол Пашинјан треба да му се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин што го спасил од пораз.

„Кога Пашинјан ни даде ултиматум, кога ги навреди чувствата на Азербејџанците, тој заслужи да биде казнет за тоа. И ние го сторивме тоа. Тој треба да му се заблагодари на Путин за фактот дека уште еднаш Русија ја спаси Ерменија“, рече Алиев.

Регион

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Има 1.049 пациенти на болничко лекување, од кои 82 пациенти се на апарати за дишење. Бројот на активни случаи е 15.952.

Вкупниот број на починати достигна 546.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 49.316 лица заразени со новиот коронавирус.

Вкупно оздравеле 32.818 лица, од кои 1.908 во последните 24 часа.

Во моментов има 27.940 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 494.022 лица, од кои 8.741 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Ерменија побара помош од Русија

Објавено пред

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан, му се обрати на претседателот на Русија, Владимир Путин, со барање да започне консултации во која форма и обем Русија би можела да ѝ помогне на Ерменија за обезбедување безбедност, пренесува Спутник.

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека во писмото испратено од Пашинијан до Путин е претставено целокупното толкување на моменталната состојба на терен, како и сите предизвици што ги носи „воената агресија на Азербејџан врз Нагорно Карабах“.

Пашинијан побарал од Путин да почне консултации што е можно поскоро со цел да се утврди обемот на руската помош, заснована на сојузот што постои меѓу Русија и Ерменија.

Неодамна во Женева се одржа состанок на шефовите на дипломатиите на Азербејџан и Ерменија за конфликтот во Нагорно Карабах. Министрите постигнаа договор да не извршуваат напади врз цивилни објекти во зоната на конфликтот, но и да состават список на сите воени заробеници за да може да се изврши нивна размена.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Објавено пред

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи на 26 лица, а над 800 се повредени.

Спасувачките екипи пробиваат бетонски блокови од урнати згради во потрага по преживеани во Измир, третиот по големина град во Турција, која беше најпогоден од земјотресот, пренесува агенцијата АП.

По првиот, најсилен земјотрес од седум степени, следеле околу сто помали помали, од кои најмалку 16 биле посилни од четири степени, а областа ја зафати и мало цунами.

Во Измир загинале најмалку 24 лица, соопшти турската служба за вонредни ситуации (АФАД).

На Самос, загинале двајца тинејџери кога се срушил ѕид врз нив, а дваесетина лица биле повредени. Двајца од повредените, меѓу кои и 14-годишно момче, се пренесени во Атина, а седуммина се хоспитализирани на островот, соопштија локалните власти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион13 минути

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет2 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Македонија15 часа

934 нови случаи на Ковид- 19, починаa пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на...

Свет15 часа

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија16 часа

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет16 часа

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет17 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија18 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион18 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија20 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија22 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија23 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија24 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион1 ден

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија1 ден

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно1 ден

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа1 ден

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа1 ден

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Досие