Контакт

Свет

(Видео) Во експлозијата во Бејрут загинаа 78 лица, а 4.000 се повредени

Објавено пред

Најмалку 78 лица загинаа, а речиси 4.000 се повредени во експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут. Либанските спасувачки екипи ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани во огромната експлозија што вчера го потресе главнот град Бејрут.

Експлозијата се случи на пристаништето, каде што се сместени магацини со силен експлозивен материјал. Според податоците на германскиот геонаучен центар ГФЗ, експлозијата била еднаква на земјотрес со јачина од 3,5 степени, а се слушнала и подалеку од Кипар, на повеќе од 200 километри преку Медитеранот.

Преседателот Мишел Аун изјави дека 2.750 тони амониумнитрат, што се користи за ѓубриво и за бомби, шест години бил складиран на пристаништето, без мерки за безбедност, што, според него, е неприфатливо.

Абас Ибрахим, шеф на државната безбедност на Либан, вели дека експлозијата е предизвикана од високоексплозивен материјал одземен од брод пред извесен период и складиран во пристаништето. Премиерот на Либан, Хасан Дијаб, синоќа изјави дека одговорните за големата експлозија во опасниот магацин во бејрутското пристаниште ќе ја платат цената за тоа.

Врховниот либански совет за одбрана го прогласи градот Бејрут како област погодена од елементарна катастрофа и ѝ предложи на владата денеска да воведе вонредна состојба во либанската престолнина, се наведува во соопштение од советот.

Регион

(Видео) Километарски колони на границата со Црна Гора, Србите брзаат да се вратат дома

Објавено пред

По апелот на Кризниот штаб српските туристи кои летуваат во Црна Гора да се вратат во својата земја до петок во 18 часот, голем број граѓани се упатија кон Србија. Затоа од раните утрински часови има голема навалица на границите со Црна Гора.

Колони автомобили има на граничниот премин Јабука, а бидејќи околу 70.000 Срби во моментов се на одмор во Црна Гора, се очекува состојбата на граничните премини да биде слична или полоша до крајот на денот.

Најголема навалица се очекува во периодот од 16 до 18 часот, до кога Кризниот штаб апелираше српските граѓани да се вратат во земјата.

„Граѓаните на Србија кои се враќаат во земјата од летните одмори од ’црвените корона-зони’, и немаат симптоми на инфекција, имаат обврска по електронски пат да се пријават во здравствениот систем, не би било добро сите да брзаат во ковид-амбулантите“, изјави епидемиологот д-р Предраг Кон, член на кризниот штаб за сузбивање на епидемијата.

Денес во 18 часот стапува на сила одлуката дека српските државјани кои се враќаат од земјите каде што голем број луѓе се заразени со коронавирусот, мора да се пријават во системот, и доколку имаат симптоми, како што се треска, губење на чувство на вкус и мирис или некој друг вид на респираторна инфекција, тие се должни да одат во ковид-амбуланта.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсени Алжирци кои врзале и задавиле мигрант во Сараево

Објавено пред

Полицијата на Сараевскиот кантон уапси двајца Алжирци осомничени за врзување и давење на мигрант во Илиџа, пишува сараевскиот „Дневни аваз“.

Портпаролот на кантоналната полиција, Мирза Хаџиабдиќ, за Аваз потврди дека двајцата Алжирци биле пронајдени и уапсени на железничката станица во Ново Сараево.

Уапсените се сместени во службените простории за притвор, а во текот на денот ќе се спроведува кривична постапка по нив, по што ќе бидат предадени на вршителот на должноста обвинител на Кантоналното обвинителство на Сараевскиот кантон, рече Хаџиабдиќ.

Убиениот мигрант бил пронајден вчера во Илиџа со врзани раце, па се сомневаат дека бил заробен и убиен. Ова е втор случај на убиство на мигрант во Сараево.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел воведува тринеделен карантин

Објавено пред

Израел од денеска воведува воведува втор тринеделен карантин, поради зголемувањето на бројот на новозаболени со коронавирус.

Тринеделниот карантин ќе почне во 14 часот по локално време. Ограничувањата ќе важат за време на еврејскиот празничен период за еврејската Нова година.

Министрите кои гласаа за мерките стравуваат дека вирусот може да се прошири на големите семејни собири и масовни молитви.

За време на карантин, Израелците ќе смеат да се оддалечат најмногу до еден километар од своите домови, освен за посета на лекар и за купување основни намирници и за спортување.

Училиштата и градинките се затворени од четвртокот. Многу објекти како хотели, трговски центри, рекреативни центри, салони за убавина, спортски центри и базени, исто така, се затворени. Супермаркетите, аптеките и услугите за достава на храна сè уште се отворени.

Собирите се ограничени на најмногу десет лица во затворени простории и 20 лица на отворено.

Израел го воведе првиот карантин во средината на март, а потоа ги ублажи мерките во мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион45 минути

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа „Јанис“, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет1 час

Национален парк во Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови во Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два...

Свет2 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија15 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ16 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет16 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ17 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ19 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија21 час

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија22 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Досие