Контакт

Свет

(Видео) Во заседа убиен племенскиот водач кој се бореше за спасување на дождовните шуми

Објавено пред

Во заседа што ја поставиле дрвосечачи во североисточната бразилска држава Маранхао загина бразилскиот племенски водач кој се борел за зачувување на дождовните шуми, додека друг е повреден.

Пауло Паулино Гуајајар или Лобо (што на португалски јазик значи „волк“) бил убиен во петокот додека ловел во резерватот Арарибоја; тој бил нападнат и застрелан во главата. Неговиот пријател Лаерсио, исто така член на племето Гуајајар, е повреден, пренесува „Ројтерс“.

Зголемен број на судири меѓу домородните племиња и нелегални дрвосечачи е забележан откако Жаир Болсонаро стана претседател и вети дека ќе им даде заштитени области на економските субјекти.

„Владата на Болсонаро на своите раце има крв на домородците“, рече бразилската организација АПИБ, која претставува повеќе од 900 000 домородци.

Свет

Патниците бараат проѕирни прегради во авионите, не се чувствуваат безбедно

Објавено пред

Патниците сакаат проѕирни пластични прегради во авионите за да се чувствуваат безбедно за време на пандемијата на коронавирус и не веруваат безрезервно во тврдењата за висок квалитет на воздухот, предупредуваат челниците на авијацискиот сектор.

Другите трендови може да вклучуваат поголемо растојание помеѓу седиштата во бизнис-класата во авионите со тесен труп, уреди со сензори во тоалети и трајна пренамена на патничките авиони во товарни, заклучено е на панелот на онлајн конференцијата за МРО Азија-Пацифик.

„Ембраер СА“ ја разгледува можноста за инсталирање на пластични прегради за повеќекратна употреба и за еднократна употреба во авиони на регионалните летови, изјави Порт Антунес, шефица за деловен развој во азиско-пацифичкиот оддел на бразилскиот производител на авиони „Лаис“ .

Проблемот е што преградите треба да бидат лесни, отпорни на високи температури и не треба да го пречат при чистењето и евакуацијата на авионите, додаде таа.

„Современите авиони се веќе опремени со одлична технологија за филтрирање на воздухот. Патниците треба да се чувствуваат безбедно во авионот, но треба да се уверат дека нешто се прави”, објасни Порт Антунес.

„Благодарение на преградата меѓу седиштата, патниците може да се чувствуваат побезбедно, особено за време на оброците кога ги симнуваат маските и постои можност за контаминација“, истакна Тан, додавајќи дека неговата компанија веќе има развиено прототип.

Во деловна класа, авиокомпаниите веќе покажуваат поголем интерес за испружени седишта бидејќи планираат да користат авиони со тесен труп на подолги линии, изјави Кејт Шефер, потпретседателка на одделот за специјални производи и услуги на „Боинг“.

„Патниците од премиум класа се многу заинтересирани за решенија во форма на капсула“, рече Шефер, предвидувајќи голем интерес за вратите и степенесто поставување на седиштата.

Прикажи повеќе...

Регион

Помпео следната недела во Хрватска, во фокусот Западен Балкан

Објавено пред

Шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман потврди дека следната недела во Хрватска пристигнува американскиот државен секретар, Мајк Помпео и дека меѓу темите на разговор ќе биде и укинувањето на визите, западен Балкан со акцент на Босна и Херцеговина, договор за избегнување на двојно оданочување и визно ослободување.

Меѓу членките на ЕУ единствено државјаните на Хрватска, Бугарија, Романија и Кипар не можат да влезат во САД без виза.

Министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ изјавил во јуни дека Хрватска е во завршна фаза за ослободување од визите за САД.

„ Во скеој случај тоа е една добра средба. Ги зајакнуваме трансатлантските врски и соработки“ рекол Грлич Радман.

Се очекува дека Помпео за време на посетата на Хрватска, ќе се сретне со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и министерот за надворешни работи Радман.

Помпео неодамна ги посети Полска, Чешка и Словенија. Ги предупреди на опасност од растечко влијание на Кина и Русија, а се очекува истото да го направи и во Хрватска.

Кој став ќе го заземе Хрватска по прашањето за 5Г технологијата од Кина и дали ќе потпише со САД заедничка изјава за безбедност на 5Г мрежа, Грлиќ Радман не сакал да одговори, но порачал дека ќе се разговара за тоа, а за деталите и датумот ( за пристигнувањето на Помпео) навремено ќе ги информира медиумите.

Прикажи повеќе...

Свет

„Тајм“ го објави списокот на 100 највлијателни лица за 2020 година

Објавено пред

Списанието „Тајм“ го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе за оваа година.

По тој повод беа дизајнирани дури осум корици, во кои беа претседателот на Тајван, Цаи Инг-Вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“ Патрис Калорс, Опал Томети и Алисија Гарза, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, брачната двојка – актерката Габриела Унион и кошаркарот Двејн Вејд и музичарите „Викенд“ и Меган Ти Сталион.

На списокот на 100-те највлијателни лица, меѓу другите се најде и музичарката Селена Гомез, а од политичарите издвоени се Ангела Меркел, Џо Бајден и Си Џиннпинг.

На веб-страницата на весникот „Тајм“ има и текстови за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Врховниот суд ја потврди 4,8 годишната казна за Сеад Кочан за предметот „Труст“

Врховниот суд ја потврди 4,8 годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од...

Македонија10 минути

Пред општина Центар немаше насилство, рече адвокатот на Трајковски кој за споредба пушташе снимки од „Шарена револуција“

На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар“, завршни зборови даде Александар Трајковски кој е обвинет дека е директен извршител...

Македонија1 час

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Регион3 часа

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ3 часа

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија3 часа

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија3 часа

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија5 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа5 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија6 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа6 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет6 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет16 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет18 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет20 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет20 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија20 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија22 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Досие