Контакт

Свет

(Видео) Голем пожар во психијатриска болница во Јапонија, загинаа 27 лица

Објавено пред

Најмалку 27 лица загинаа во пожар што зафати психијатриска болница во јапонскиот град Осака. Полицијата се сомнева дека пожарот е подметнат.

dobivaj vesti na viber

Официјалните лица соопштија дека уште едно лице е повредено.

Полицијата го истражува подметнувањето пожар и наводите дека маж ја запалил зградата, соопшти локална агенција, повикувајќи се на истражителите.

Други локални медиуми јавуваат дека постар маж донел кеса од која истекувала запалива течност и потоа избил пожар. Оттаму додаваат дека се верува оти се работи за пациент на оваа институција.

Пожарот избувнал веднаш по отворањето на клиниката во 10:00 часот по локално време и во најголем дел бил изгаснат по 30 минути, јавува јавниот сервис НХК.

Во зградата каде што избувна пожарот има и салон за убавина, продавница за облека и училиште за англиски јазик.

Веб-страницата на клиниката не е достапна, но онлајн архивата наведува дека лекува пациенти кои страдаат од депресија, проблеми со паника, нарушувања на спиењето и анемија.

Свет

Русија отвори кривична постапка против обвинителите и судиите на Хашкиот трибунал

Објавено пред

Истражниот комитет на Русија соопшти дека отворил кривична постапка против обвинителите и судиите во Меѓународниот кривичен суд (МКС) кои во петокот издадоа налог за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

dobivaj vesti na viber

Комитетот, кој е одговорен за истрага на сериозни злосторства, рече дека нема основа за кривично да одговара рускиот претседател Путин и дека шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет од странска јурисдикција.

Постапките на обвинителите на МКС покажуваат знаци на кривично дело според рускиот закон, рече Комитетот, истакнувајќи дека станува збор за свесно обвинување на невино лице за кривично дело и „подготвување напад врз претставник на странска држава, кој ужива меѓународна заштита,  со цел да се комплицираат меѓународните односи“.

Потегот на Русија е симболичен гест на пркос како одговор на налогот за апсење на Путин, кој ги обвини него и комесарот за правата на децата за воено злосторство за депортирање деца од Украина во Русија.

Кремљ ја нарече одлуката на МКС срамота, но правно неважечка, бидејќи Русија не е потписник на договорот со кој беше основан МКС.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот систем во чиј центар се ОН, во денешниот турбулентен свет и да се залага за светски поредок заснован на меѓународното право.

dobivaj vesti na viber

„ Кина и Русија, како големи сили и постојани членки на Советот за безбедност на ОН, играат важна улога во меѓународните работи. Во свет далеку од мирен, Кина е подготвена заедно со Русија одлучно да го брани меѓународниот систем во чиј центар се ОН, да го зачува светскиот поредок заснован на меѓународното право и основните норми на меѓународните односи засновани на целите и принципите на Повелбата на ОН, придржувајќи се до вистинскиот мултилатерализам, промовираат глобална мултиполарност и демократизација на меѓународните односи, промовираат развој на глобалното владеење на поправедна и порационална насока“, рече Шји по пристигнувањето во Москва.

Како што јави РИА Новости, претседателот на Кина рече дека има намера да разговара со претседателот на Русија за важни регионални и меѓународни теми од заеднички интерес.

„За време на посетата, очекувам да имам темелна размена на мислења со претседателот Владимир Путин за прашања од билатералните односи и важни регионални и меѓународни теми од заеднички интерес, како и да изложам план за развој на стратешка интеракција и практична соработка“, рече тој.

Убеден е дека неговата посета на Москва ќе биде плодна.

„ Уверен сум дека посетата ќе биде плодна и ќе даде нов поттик за здрав и стабилен развој на кинеско-руските односи на сеопфатно партнерство и стратешка соработка во новата ера“, рече кинескиот претседател.

Кинескиот лидер рече дека двете земји имаат долгогодишно пријателство меѓу нивните народи. Џинпинг до 22 март е во посета на Русија на покана на рускиот претседател Владимир Путин.

Оваа посета е негово прво патување во странство откако беше реизбран за шеф на државата по трет мандат.

Прикажи повеќе...

Свет

Русите и Украинците направија пекол во рајот: Бали им се заканува со укинување на визите

Објавено пред

Со своите плажи, опуштениот начин на живеење и чувството дека секогаш е празник, Бали беше тропски рај до почетокот на војната во Украина. И тогаш почнаа да пристигнуваат Русите и Украинците и работите излегоа од контрола.

dobivaj vesti na viber

Од почетокот на војната во февруари 2022 година познатото одморалиште во Индонезија стана магнет за Русите и Украинците, кои сакаа да избегаат од пеколот на војната.

Но, оние што избегаа од војната или мобилизацијата почнаа да прават пекол во рајот. Минатиот викенд властите на Бали ги повикаа индонезиските власти да ја прекинат политиката за издавање визи на граѓаните на Русија и Украина по пристигнувањето во земјата. Како што се наведува, причината за тоа се многуте инциденти, кои вклучуваат грдо однесување и разни примери на прекршување на визниот режим, како што е престојот во таа земја подолго од пропишаниот рок со визата, па дури и незаконската работа, во која тие најчесто се вработуваат како неовластени туристи, водичи, таксисти и фризери.

Многу Украинци на Бали беа шокирани од оваа објава тврдејќи дека во повеќето инциденти учествувале Руси и дека неправедно биле обвинети.

Туристите на Бали често ги полнат колумните во весниците со инциденти на пијанство и несоодветно однесување, како и со голотија и непочитување на светите места.

Си-ен-ен побара коментар од Амбасадата на Русија во Индонезија и Конзулатот на Украина на Бали. Руската амбасада не одговори, а украинскиот конзулат соопшти дека мнозинството од нивните граѓани на тој остров се жени и деца што „не ги кршат правилата и законите“.

Она што го прави Бали особено привлечен за туристите од повеќе од 80 земји е тоа што визата се добива при влез во земјата. Визата важи 30 дена, но можно е да се продолжи на 60.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија20 минути

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе прво да се обезбедат јајца за дома

Забрана на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија2 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ4 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија5 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија5 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет5 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет5 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа20 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...