Контакт

Свет

(Видео) Жена во Ирак ја роди првата седумка на Блискиот Исток

Објавено пред

Жена во Ирак ја роди првата седумка на Блискиот Исток. 25-годишната Ирачанка, чиј идентитет не се соопштува, како што јавува ,,Дејли мејл”, родила седум здрави бебиња.

Бебињата се родени во Дилаја во северен Ирак и ова е прва седумка која се раѓа на Блискиот Исток. Портпаролот на локалниот здравствен центар вели дека мајката се опоравува заедно со нејзините 6 ќерки и еден син. Тој додаде дека станува збор за ,,уште едно нормално породување во болницата во Ал Батоул.

,,Не планиравме да го шириме семејството, но сега имаме 10 деца”, вели таткото на новороденчињата Јусеф Фадл.

Првите седумки во светот во 1997 година ги доби брачен пар од Ајова. Тие, за разлика од овие од Ирак, се родија со вештачко оплодување. Првата седумка матурираше во 2016 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Хрватска ги отвори ноќните клубови – забранети се подиумите за танц, на гостите ќе им се мери температура

Објавено пред

Во Хрватска од неодамна е дозволена работата на ноќните клубови, а хрватскиот Завод за јавно здравје денеска го објави протколот за нивна работа.

 

Подиумите за танцување се забранети. Во просторот наменет за играње, потребно е да се постават маси, на оддалеченост од 1,5 метар.

Во ноќниот клуб се препорачува да се одржи физичко растојание помеѓу лицата (публиката, изведувачите и персоналот) од 1,5 метар. Се препорачува растојание од два метри помеѓу изведувачите и музичарите со дувачки инструменти. Се препорачува растојание од четири метри помеѓу публиката и изведувачите на сцената.

Се препорачува носење на заштитни маски во затворен простор. На посетителите и персоналот ќе им се мери телесната температура пред да влезат во клубот.

Масите треба да бидат поставени на растојание од 1,5 метар. Се препорачува, доколку постои можност, работата на клубот да се организира на отворено.

На влезот во клубот или веднаш по влезот на видливо место потребно е да се стави известување за обврската за почитување на општите мерки за хигиена и за физичко растојание.

Неопходно е да се избегне допирање на устата, носот, очите и лицето со валкани раце. Рацете мора редовно да се мијат со сапун и вода и да се дезинфицираат.

При кашлање и кивање, устата и носот мора да се прекриени со лактот или марамче, кое потоа треба да се фрли во канта за отпадоци со капак и да се дезинфицираат рацете.

Прикажи повеќе...

Европа

Дали важат истите правила за политичарите како и за обичните граѓани за време на пандемијата?

Објавено пред

Во неколку земји забележавме како политичарите не ги почитуваат рестриктивните мерки воведени за да се намали ширењето на коронавирусот.

Случајот со главниот советник на британскиот премиер, кој во време на забрана за движење со семејството отпатува од Лондон во северна Англија, предизвика бурни реакции во британската јавност, а слични примери се забележани во уште неколку европски земји.

Па во анализа на „Еуроњуз“ се наметна прашањето: Дали за владеачката елита важат едни правила, а за обичниот свет други?
Освен гневните граѓани и претствници на опозицијата, оставка од британскиот советник Доминик Камингс побараа и 40-на пратеници од Конзервативната партија на Борис Џонсон, која деновиве бележи рекорден пад на популарност, но и неколку бискупи од Англиската црква.

Пред овој скандал во Британија, во Ирска се појавија фотографии од премиерот Лео Варадкар, на кои се гледа како за време на рестриктивните мерки тој со партнерот и пријателите уживаат на излет во еден парк, по што беше критикуван дека со тоа дава лош пример за граѓаните.

Австрискиот претседател Александер Ван дер Белен беше принуден јавно да се извини поради тоа што со одењето во ресторан со неговата сопруга го прекршиле полицискиот час, а и премиерот Себастијан Курц мораше да упати извинување поради тоа што не носеше заштитна маска додека за време на посета на едно село во близина на границата со Германија, се најде во група луѓе.
Во Германија лидерот на либералната партија ФДР Кристијан Линднер е забележан како во ресторан се прегрнува со пријател, очигледно игнорирајќи ја опасноста од заразата, по што јавно ја призна грешката.

Во Полска на свеченост во знак на сеќевање на жртвите од авионската несреќа кај Смоленск, во која во 2010 година загина и тогашниот претседател Лех Качински, премиерот Матеус Моравјецки не носеше маска, што во јавноста беше окарактеризирано како кршење на едно од правилата воведени поради пандемијата.

Спротивен пример на прекршителите на правилата е холандскиот премиер Марк Руте, кој придржувајќи се на мерките за забрана на посетите на домовите за нега на стари лица, не ја постил својата мајка, која била на смртна постела, наведува „Еуроњуз“.

Прикажи повеќе...

Свет

Летувалиште во Мексико нуди бесплатни хотели, оброци и влез во забавни паркови

Објавено пред

Летувалиштето Канкун во Мексико нуди бесплатни хотели и храна за да ги охрабри туристите да доаѓаат на одмор оваа сезона, пренесува Сонцето.

Покрај бесплатното сместување и оброци, на туристите им се нуди и бесплатно користење на терени за голф, тематски паркови и изнајмување автомобили, сето тоа е дел од планот да му се помогне на летувалиштето да се врати на нозе.

Мексико имаше повеќе од 8.500.000 смртни случаи од коронавирус и 78.000 потврдени случаи на заболени од почетокот на кризата.
Хотелите и рестораните планираат да започнат со работа повторно на 8 јуни во туристичкиот дел на ривиерата Маја.

Над 200 компании учествуваат во новата иницијатива и истата ќе биде официјално покрената на 15 јуни.

Кампањата ќе опфати хотели кои нудат две ноќевања бесплатно на две резервирани ноќевања или бесплатен престој за две деца кога резервираат две возрасни лица.

Три четвртини од компаниите кои ја поддржаа оваа кампања се хотели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Свет2 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион3 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет3 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа4 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет4 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија4 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија17 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион18 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ20 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија23 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија23 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија24 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија24 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија1 ден

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија1 ден

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Досие